Kezdőoldal » Üzlet és pénzügyek » Egyéb kérdések » Szülés után hogy működnek a...

Szülés után hogy működnek a juttatások?

Figyelt kérdés

Még eléggé elméleti a kérdés, mert most kezdtem új munkahelyen, eddig vállalkozó voltam, de nem bejelentve (csak tulajdonos), tehát az állam szemszögéből mostantól vagyok hivatalosan is munkavállaló.

Néhány év múlva szeretnék majd szülni. Tudom, hogy addig változhatnak a szabályozások, de a mostanival se vagyok tisztában. Hogy működik ez időrendi sorrendben?

Jelenleg alkalmazott vagyok.


2011. szept. 17. 16:58
1 2
 1/12 anonim ***** válasza:
amennyiben az elmúlt 2 évben van 365 nap biztosítási jogviszonyod, akkor jogosult vagy tgyásra (180 napig), gyedre (a gyerek 2 éves koráig). 3 éves korig gyes van (brutto 28800 Ft), ezt kapod a baba 1 napos korától, ha nincs meg a 365 napod.
2011. szept. 17. 17:32
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/12 A kérdező kommentje:
Valami olyasmit is hallottam, hogy bizonyos idő után valamelyik juttatást a megelőző időszak (ennek az idejét nem tudom) fizetése alapján állapítják meg. Ez hogy működik, melyik ez?
2011. szept. 17. 17:38
 3/12 A kérdező kommentje:
Tehát mennyi bejelentett munkaviszony után lehet a legjobb variációra számítani?
2011. szept. 17. 17:39
 4/12 anonim ***** válasza:

Minél többet keresel, annál jobb, legalábbis a tgyás tekintetében biztos.


a TGYÁS nincs maximalizálva , a bruttó fizetésed 70 %-át kapod 168 napig. Mindegy, h. mennyit kerestél.


Tgyás után a GYED van, ez valamivel (kb. 10 %) kevesebb mint a tgyás, itt a maximum 90 valahányezer Ft.

Egyébként a szülést megelőző naptári évet nézik, úgy állapitják meg, mint a táppénzt, a bruttó fizud kb. 70% lesz a tgyás. Ha előző évben táppénzen voltál, azokat a napokat kiveszik, ugyhogy a táppénz nem viszi le a fizud átlagát.

Feltétel még: hogy a szülést megelőző 2 évben legyen 365 nap biztosítási jogviszonyod , illetve a szülés pillanatában is legyen biztosításod (ez lehet táppénz is, munkanélküli ellátás), vagy a biztosítás megszűnését követő 42 napon túl: táppénz, vagy baleseti táppénz folyósításának ideje alatt, vagy legfeljebb a folyósítás megszűnését követő 28 napon belül szüljél.


Szóval dogozz legalább 1 évet mielőtt szülnél (hogy kapj tgyást és gyedet), és munkaviszony alatt vagy munkanélküli segély alatt menj szülni.

2011. szept. 17. 18:15
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/12 anonim ***** válasza:

ja, 102.000 Ft a max. GYED, le vagyok maradva..:)


Illetve addig jár a gyed, amennyi időt biztosításban töltöttél, tehát ha szülés előtt csak 1 évet, akkor 1 évig jár, de max. 2 évig veheted igénybe a gyedet.

2011. szept. 17. 18:19
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/12 anonim ***** válasza:

na még mindig én :)


Van az anyasági támogatás, ez 64.000 Ft:


aki a terhessége alatt legalább 4 alkalommal részt vett terhesgondozáson és ezt a tényt orvosa igazolja. A szülés után kell egy igazolást kérned a szülészorvostól, amit be tudsz majd csatolni az igénylésed mellé.


Vannak azonban speciális esetek, amikor nem vettél részt négyszer terhesgondozáson, de mégis járhat neked az anyasági támogatás:


Koraszülött baba esetén csak 1 alkalomról szükséges igazolást kiállítani a támogatás igénybevételéhez.

Nem szükséges ilyen igazolás abban az esetben, ha az anyuka hitelt érdemlő módon bizonyítja, hogy a terhesség időtartama alatt minimum 5 hónapot összefüggően külföldön tartózkodott (például munkáltatói igazolással vagy repülőjeggyel)


A baba halála esetén is jogosult az anyasági támogatásra az édesanya, az édesanya halála esetén pedig az anyával egy háztartásban élt apának vagy a gyermek gondozójának.


Meg a családi pótlék, de ezt már tudod is szerintem: az 12200 Ft/hó, egyedülállóknak kb. ezressel több.

2011. szept. 17. 18:23
Hasznos számodra ez a válasz?
 7/12 A kérdező kommentje:

TGYÁS nincs maximalizálva , a bruttó fizetésed 70 %-át kapod 168 napig.


70%?? Az több lenne, mint amit most kézhez kapok nettóként. Nem lett elírva, valóban 70%?

2011. szept. 17. 21:37
 8/12 anonim ***** válasza:

Egész pontosan: a bruttó fizetésed 70%-a, szintén bruttó, viszont a levonás kevesebb belőle, csak szja.

A gyed maximális összege 109200Ft bruttó, levonás szja és nyugdíjjárulék.

A tgyást 168 napig kapod, feltétele a szülést megelőző két éven belül legalább 365 nap munkaviszony, ami szüléskor fennáll (vagy legfeljebb szülés előtt 42 nappal szűnik meg).

A gyedet maximum a gyerek két éves koráig kaphatod, de biztosítotti idő függvénye, annyi ideig kaphatod, ameddig biztosított voltál, vagyis ahhoz, hogy két éves korig kapd, nem elég a 365 nap, minimum 562 nap kell.


Feltétele, (a 365 nap mellett) hogy igényléskor élő jogviszonyod legyen, vagy hogy a jogviszony legfeljebb a tgyás alatt szűnjön meg.

2011. szept. 18. 14:09
Hasznos számodra ez a válasz?
 9/12 anonim ***** válasza:
Ja, és a tgyásnak csak akkor nincsen korlátja, ha szülés előtt volt 180 bérezett napod (munkanap, szabadság, és betegszabadság számít ide, táppénz nem). Ha nem volt 180 bérezett napod akkor a tgyásnak ugyanannyi a maximuma mint a gyednek.
2011. szept. 18. 14:11
Hasznos számodra ez a válasz?
 10/12 A kérdező kommentje:
A 365 és 562 napot naptári nap alapján számolják, ugye? (Értem ezalatt, hogy a hivatalos munkaszüneti napok itt is beleszámolódnak, kivétel csak a táppénz, ugye?)
2011. szept. 19. 06:17
1 2

Kapcsolódó kérdések:




Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!