Kezdőoldal » Üzlet és pénzügyek » Egyéb kérdések » GYED kérdés! Kicsit bonyi, de...

GYED kérdés! Kicsit bonyi, de remélem le tudom írni úgy, hogy valaki tud érdemi választ adni! Miért nem a tavalyi fizum után számolják a GYED-et?

Figyelt kérdés
2010. októberében szültem, október elejétől TGYÁS-on voltam. A GYED-et 2011. március 28-tól igényelte a munkáltatóm. Meg is kaptam, de az összegen nagyon meglepődtem, mert a minimálbér után utalták a pénzt. A munkáltatóm kiszámolta még tavaly, hogy a tavalyi GYED maximumot fogom kapni. A különbség elég nagy. Az OEP hivatkozik mindenféle sületlenségre, leginkább, hogy tavaly nem volt meg a 180 nap ledolgozott munkaviszonyom, ami igaz, mert veszélyeztetett terhes voltam március 28-tól. Június 1-től még visszamentem másfél hónap állományba, aztán megint táppénzen voltam a TGYÁS-ig. Bejelentett, folyamatos munkaviszonyom van ugyanannál a cégnél 2004. március 1 óta. TGYÁS alatt változott a munkahelyem, mert a régi cég megszűnt, de átvettek az újba, ami helyette alakult. Így nem volt megszakítás. A bérszámfejtőm továbbra is állítja, hogy jár nekem a max. GYED, az OEP meg állítja, hogy nem! Tud erre nekem valaki okosat mondani? Esetleg van itt valaki, aki ért a GYED számításhoz?
2011. máj. 19. 09:10
 1/6 anonim ***** válasza:

szerintem is járna Neked:


Gyermekgondozási díjra (GYED) jogosult:

A gyermeket saját háztatásban nevelő:


•biztosított édesanya, aki a szülést megelőző két éven belül legalább 180 napon át biztosított volt,

•biztosított szülő, aki a gyermekgondozási díj igénylését megelőző két éven belül legalább 180 napon át biztosított volt,

•terhességi-gyermekágyi segélyben részesült édesanya, akinek biztosítási jogviszonya a terhességi-gyermekágyi segély folyósítása alatt szűnt meg, ha az ellátásra való jogosultsága a biztosítási jogviszonyának fennállása alatt keletkezett, és a szülést megelőző két éven belül legalább 180 napon át biztosított volt.

A jogosultsághoz szükséges előzetes 180 napi biztosítási időbe beleszámít:


•a biztosítás megszűnését követő táppénz, baleseti táppénz, terhességi- gyermekágyi segély és gyermekgondozási díj folyósításának időtartama, valamint

•a közép – vagy felsőfokú oktatási intézmény nappali tagozatán, 1 évnél hosszabb ideig folytatott tanulmányok ideje.

A munkaviszonyban, közalkalmazotti, köztisztviselői jogviszonyban álló igénylőnek, a gyermekgondozási díj időtartamára fizetés nélküli szabadságot kell kérnie munkáltatójától

2011. máj. 19. 09:21
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/6 anonim ***** válasza:

első vagyok


nem érdekes, hogy "ledolgozott"-e az a munkaviszony, a biztosításban töltött idő számít a kettő között nagy kül. van.


próbálj esetleg bemenni személyesen, az összes papíroddal, hátha!


sok sikert!


27/L

2011. máj. 19. 09:23
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/6 anonim ***** válasza:

Ott kezdődik a dolog, hogy nem is 180 nap kell a jogosultsághoz, hanem 365 nap 2 éven belül.

Ha meg az egyik évben nincs meg a jogosultsági idő, de a másikban megvan, akkor visszamennek a másik évre a számításnál, és azt veszik alapul.

2011. máj. 19. 16:42
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/6 anonim ***** válasza:
Magyarul: átakartad verni a TB-t. Még szülés elött bejelentetted magad max. fizetésre másfél hónapra, hogy megkapd a maximum GYED-et. Elötte meg minimálbérre voltál bejelentve. Vagy hirtelen szülés elött már nem voltál veszélyeztetett terhes. :) Már figyelnek ám ilyenre a Tb-nél és sziigoruan büntetnek is érte.
2011. máj. 21. 14:52
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/6 A kérdező kommentje:
Kedves Utolsó! nem, nem akartam átverni a TB-t, soha nem voltam minimál béren bejelentve és azért mentem vissza állományba, mert a munkáltatóm megkért, hogy vegyem ki a szabadságomat, ami még bent maradt. Aztán megegyeztünk, hogy állományban tartanak a hónap végéig, illetve bizonyos okok miatt a következő hónap elejéig. Nem volt teljes másfél hónap...
2011. máj. 21. 21:45
 6/6 anonim ***** válasza:

Amit az első ír, már egy ideje máshogy van, és nem is a GYED összegének számítására, hanem a GYEdre való jogosultságra vonatkozott.


A GYED számítás szabályai (is) változtak tavaly:


"A gyermekgondozási díj összegének megállapítása 2010. április 30-át követő szülés esetén


Az ellátás kiszámítására vonatkozó szabály a következők szerint alakul:


A gyermekgondozási díj alapjául szolgáló naptári napi átlagkeresetet a 48. § (2)-(5) bekezdése szerint kell megállapítani, azaz:


- Elsősorban az irányadó időszakra járó tényleges legalább 180 naptári napi rendszeres és az irányadó időszakban kifizetett nem rendszeres jövedelem alapján kell az ellátást megállapítani. Ebtv. 48. §-a (2)-(3) bek.


- Ha az irányadó időszakban nincs figyelembe vehető, legalább 180 naptári napi jövedelem, akkor a minimálbér alapulvételével lehet a gyermekgondozási díj összegét kiszámítani. Ebtv. 48. §-a (4) bek.


- A gyermekgondozási díj összegének a megállapításánál alkalmazni kell a jövőben a kedvezményszabályt, azaz, ha azért nincs az igénylőnek 180 naptári napi tényleges keresete, mert táppénzben, terhességi-gyermekágyi segélyben vagy gyermekgondozási díjban részesült, akkor az előző ellátás alapját képező jövedelem alapján kell az újabb ellátás összegét megállapítani. Ebtv. 48. §-a (5) bek., természetesen a maximumra vonatkozó szabályt szem előtt tartva.


Annak, aki álláskeresési támogatás vagy vállalkozói járadék folyósításának szünetelése alatt, vagy az ellátás megszűnését követő 42 napon belül szül, és tényleges jövedelemmel nem rendelkezik, a gyermekgondozási díj összegét legfeljebb a minimálbér alapulvételével kell megállapítani, azonban az ellátás alapja nem haladhatja meg az álláskeresési támogatás vagy vállalkozói járadék alapját képező átlagkereset harmincad részét."

[link]


Tavaly csak 3+1,5 hónap tényleges kerested volt, ami nem érte el a 180 napot, ezért nem a tavalyi fizetésed után kapod a GYEDet.

2011. máj. 22. 07:33
Hasznos számodra ez a válasz?

Kapcsolódó kérdések:




Minden jog fenntartva © 2025, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!