Támogatnád az 50 Ft betétdíj 500 Ft-ra emelését?
“Ha több palackot váltanak vissza az emberek, az jó dolog, nem? Ha pl. 50%-ról 5%-ra szorulna a vissza **nem** váltott palackok száma, magyarul tizedannyi veszne kárba, az a profitabilitásra még mindig nem lenne káros hatással, hiszen tízszer annyi profitot jelentene 1 palack. A cél, hogy azok fizessenek, akik szemetelnek, ne azok akik isznak. Az alapelv szimpatikus számodra? Szerinted mi lenne az a betétdíj, ami kellőképp növelné a profitot?”
A MOL kap minden, a fogyasztók által megvásárolt palack után 50 Ft-ot a kereskedőtől.
Ha 1000000 palack kel el, akkor a MOL bevétele 50 millió. Ha ezután mind az 1 milliót visszaváltják, és a MOLnak vissza kell fizetnie az 50 milliót, akkor mennyi a MOL profitja, ha ehhez hozzávesszük a kitelepített automaták költségének, az IT infrastrukturának az értékcsökkenési leírását, valamint a MOLnál erre a tevékenységre dedikált munkaerő költségét, a tranzakciós díjakat?
11. "miért lesz szerinted attól ingyen a víz, hogy a palack árát növeled"
Nem mindenki viszi vissza a palackot. Ezért az 50 Ft-juk a rendszerben marad. Ha 50 helyett 500 maradna a rendszerben ilyenkor, akkor kérdés, hogy mire fordítanánk a pénzt. Ez döntés kérdése, tényleg nem lesz automatikusan ingyenes a víz, igazad van.
De mi másra hivatkozva lehetne növelni a palack árát? Ha környezetvédelemre hivatkozol, akkor fellázadnak az emberek. Ha ingyen vizet kínálsz, akkor támogatná a tömeg. (Miután megértik, hogy nem többet, hanem kevesebbet kell vízre költeniük. Pontosabban semennyit.)
Szerinted nem lehetne úgy megemelni a betétdíjat, hogy a vissza nem váltott palackok árából fedezni lehessen pár liter vizet?
Veszel 1 palack vizet mondjuk 550 Ft-ért, ebből 50 Ft a víz (az egyszerűség kedvéért). Nem viszed vissza a palackot, ezért nem kapod vissza az 500 Ft új betétdíjat. De kifizetted. A kasszában van. És nem te kapod. Hanem szétosztjuk: 10 embernek tudunk belőle vizet adni fejenként 50 Ft értékben. (Persze a palackot ők is ki kell, hogy fizessék. És ha közülük 1 nem viszi vissza, akkor ismét van 500 Ft, amit szétoszthatunk.)
12. Mennyi a MOL profitja, ha minden 50 Ft-os palackot visszaváltanak?
Semennyi.
Veszteséges.
De szerinted minden palackot visszavisznek az emberek?
Ha nem visznek vissza 10 millió palackot, akkor az most 500 millió Ft betétdíj.
Ha tízszeresére emeljük a betétdíjat, akkor ötmilliárd Ft lenne ugyanez.
Tehát lenne miből ingyen vizet adni. Kivéve, ha minden palack visszajut.
Természetesen limitálva lenne az ingyenes fogyasztás.
A vissza nem vitt palackok számától is függne.
14. "A MOHU már ásványvizet is forgalmaz?!"
Nem. Ő nem a vizet adná, hanem a pénzt a vízre. A vizet a boltban kapnád ingyen.
17. "És ki fogja az ingyen vizet szolgáltatni? Kinek lenne ez érdeke?"
Az fizetné a mi vizünket, aki nem viszi vissza saját palackját.
Mindannyiunk érdeke, és törvényi eszközökkel kötelezhetjük rá.
Gazdag Gengszter bemegy a boltba, vesz 12 palack vizet, de visszavinni lusta, ezért elbukja a 12 x 500 Ft = 6 000 Ft betétdíjat. Ekkor a MOHU szétoszt 120 Liter vizet (hatezer osztva 50 Ft/L = 120). Ha van 83 ezer ilyen pazarló ember az országban, akkor 10 millió Liter vizet kapunk ingyen. Ha senki nem pazarol, akkor persze nincs ingyen víz, de megvédtük a környezetet.
Ha cserébe ingyen* lenne az ásványvíz, akkor igen.
(Nem akármennyi lenne ingyen. Csak amennyi a vissza nem vitt palackok betétdíjából kijön. 10 millió liter lehetne ingyen, amint akad 83 ezer ember az országban, aki nem visz vissza 12 db palackot.)
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2025, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!