Kezdőoldal » Üzlet és pénzügyek » Egyéb kérdések » Hogyan működik a részvény?

Hogyan működik a részvény?

Figyelt kérdés

Ezek a részvények hogyan működnek?

Hogyan kell őket vásárolni vagy meg van adva a módja vagy gondolom valahogy ki van matekozva a dolog? Kérdezem is meg ki is jelentem.

Meg hogy honnan érdemes vásárolni melyik cégtől és miért pont tőle.

Mennyire időre?

Vagy akár erről valami oktató filmet?

Vagy akár valanilyen tanfolyamot tudna valaki?

Vagy akár valamilyen könyvet?



jún. 20. 16:52
 1/1 anonim ***** válasza:
8%

A részvény az tulajdonjogot testesít meg egy vállalatban. A részvénytársaság tulajdonosai a részvényesek. Egy részvény a vállalatnak akkora hányadát testesíti meg, amennyi egy részvény aránya az összeshez. Pl ha 100 részvény van, akkor 1 részvény = 1%.


A tulajdonosok részesednek a vállalat jövőbeli profitjaiból, amiket a vállalat osztalék formájában fizet majd ki nekik. A vállalat piaci értéke azon múlik, mennyi osztalékot fog fizetni várhatóan. Ezt senki nem tudja biztosan, a befektetők mindenféle várakozások alapján csak megbecsülni tudják. Ha A befektető szerint 1000 az értéke a vállalatnak, de B befektető szerint 1200, akkor valószínűleg A eladja és B megveszi 1100-ért…

Vannak részvénytársaságok, amik zárt körűek, ezeket általában egyedi nagy ügyletek keretében adják-veszik nagyon ritkán. És vannak a nyilvánosan jegyzett, tőzsdei részvénytársaságok, amiket folyamatosan adnak-vesznek az értéktőzsdén. (Az értéktőzsde az egy koncentrált piac, ahol a részvények adásvétele zajlik)

A tőzsdén a tőzsdeügynökök, azaz a tőzsde tagjai, azaz a brokerek adhatnak be vételi és eladási ajánlatokat. Legtöbbször megbízóik nevében teszik ezt. Ha egy befektető venni akar egy XY tőzsdei részvényt 20-ért, akkor megbízza a brokerét hogy adjon be a tőzsdére egy vételi ajánlatot XY-ra maximum 20-ért. Miután ez megtörténik, az ajánlat bekerül a tőzsde ajánlati könyvébe, ahol sorakoznak a vételi és eladási ajánlatok XY-ra. Ha van 20-ért (vagy kevesebbért) eladási ajánlat már a könyvben, akkor a tőzsde összepárosítja az ajánlatokat és elvégzi a pénz és értékpapír elszámolásokat (az elszámolóháza segítségével) a megbízók brokerei közt. (Magukkal a megbízókkal meg a brokereik számolnak el akik vezetik számukra az értékpapír és pénzszámlákat. Esetünkben emberünk pénzszámlájáról levonja a 20-at és az értékpapírszámláján pedig jóváírja az egy darab részvényt, amit sikerült megvenni).

Emberünk ekkor XY vállalatnak résztulajdonosává vált, ha van 10millió darab részvény akkor 1/10milliomod arányban. Ha az adott üzleti évben a vállalat termel 50 milliós profitot, és a részvényesek megszavazzák, hogy az egész legyen osztalékként kifizetve, akkor minden részvényre jut 5 pénzegység osztalék, emberünk kap 5 pénzt. Van olyan részvény ami évente fizet, van ami negyedévente, van ami eddig még soha. Amik soha nem fizetnek, pedig profitábilisak, azok visszaforgatják a vállalatba a profitot, hogy tudjanak még jobban növekedni és még nagyobb profitot termelni a jövőben. Ez jellemző a fiatalabb, robbanásszerűen fejlődő/növekedő vállalatokra. A másik véglet az érett óriásvállalatok, amik már nem tudnak tovább terjeszkedni növekedni, már csak “le kell szüretelni a gyümölcsöt”. Ezek rendszeresen, stabil osztalékot fizetnek. Ízlés, kockázatvállalási hajlandóság, várakozások és olykor bennfentes információk kérdése hogy ki melyikbe fektet.

jún. 20. 21:05
Hasznos számodra ez a válasz?

Kapcsolódó kérdések:




Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!