Kezdőoldal » Üzlet és pénzügyek » Egyéb kérdések » Hogy működik pontosan a TBSZ...

Hogy működik pontosan a TBSZ adómentesség részvények eladása esetén?

Figyelt kérdés

Amit eddig olvastam a TBSZ-ről az az, hogy 0. évben tudsz pénzt feltölteni rá, aztán 3 év múlva csak 10%-ot, 5 év múlva pedig már semmilyen adót nem kell fizetned.

A kérdésem az, hogy ha brókercégen keresztül TBSZ számlát nyitok, akkor feltételezem azzal a pénzösszeggel tudok részvényeket venni-eladni. Tegyük fel vettem 1 millióért részvényt és az 2 évre rá 10x nőtt, ahol a részvényt eladtam, így 10 millióm lett. Ez a 9 millió nyereség rákerül a TBSZ számlámra? Vagy ezt a nyereséget kell egy új TBSZ számlára feltölteni, és ismét megvárni az 5 évet, hogy adómentessé váljon? Vagy teljesen hülyeségeket beszélek, és más módja van az efajta bevétel adómentessé tételéhez?



2023. szept. 1. 18:18
 1/5 krwkco ***** válasza:
57%

Egyszerű: a 0-dik naptári évben befizethetsz pénzt az indított TBSZ számlára. Az 1-5 években a TBSZ-en belül bármit megtehetsz, de pénz vagy érték se ki, se be.

Ha lejárt a 0-dik naptári év és további megtakarítást akarsz befektetni, akkor új TBSZ számlát kell indítanod. Minden évben egy újabbat. (Egy értékpapírkezelőnél csak egyet. De akárhány értékpapírkezelőnél indíthatsz 1-1 TBSZ-t az afdott évben.)

"Ez a 9 millió nyereség rákerül a TBSZ számlámra?"

Igen. Oda lesz bezárva, amig le nem jár az 1+5 naptári év. Csak adófizetés mellett tudod kivenni, ha muszáj.

2023. szept. 1. 18:49
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/5 krwkco ***** válasza:
39%

"Csak adófizetés mellett tudod kivenni"

Ha feltöröd/megszünteted a teljes számlát.

2023. szept. 1. 18:51
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/5 A kérdező kommentje:

Köszönöm!


És ilyenkor a NAV-val hogy számolok el? Ha maradunk a példánál akkor nekem lett 9 millió ft bevételem, ami után adóznom kéne, de én meg akarom várni a hátralevő 4-5 évet, hogy adómentessé váljon. Ők ezt ilyenkor elnézik, hogy évekig nem fizetem be az adót a bevétel után?


Valamint ezek szerint tudok részvényeket venni-eladni a TBSZ számlámon levő pénzösszeggel, ami részvény eladás esetén megmarad az eredeti TBSZ számlámon? Mert akkor még ha az interactivebrokers havi 2000 ft TBSZ számlavezetési díjjal számolok, akkor is mindenképp megéri TBSZ számlán kereskedni. Persze nem gondolom, hogy milliós bevételeim lennének, de ha már pár százezerrel számolunk, akkor is visszajön a megtérített adóval.

2023. szept. 1. 19:06
 4/5 krwkco ***** válasza:
57%

"Ők ezt ilyenkor elnézik, hogy évekig nem fizetem be az adót a bevétel után?"

Igen. És még semmilyen papírmunkát vagy bejelentést sem kell végezned a nyereségeddel kapcsolatban. Ha kivárod az 1+5 évet.

2023. szept. 1. 19:14
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/5 krwkco ***** válasza:
39%

"Valamint ezek szerint tudok részvényeket venni-eladni a TBSZ számlámon levő pénzösszeggel, ami részvény eladás esetén megmarad az eredeti TBSZ számlámon?"

Igen.

2023. szept. 1. 19:15
Hasznos számodra ez a válasz?

Kapcsolódó kérdések:




Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!