Közös kassza racionálisan a legjobb, miért nem így csinálja mindenki?
Sziasztok, mostanában kezdtem tudatosabb lenni a penzugyeimet tekintve. Mindig voltak kapcsolataim, de soha nem mertem közös kasszába menni senkivel, mert azt hallottam mindekitol, hogy az mennyire veszelyes es jobb az, ha mindenki maga gazdálkodik a penzevel.
Viszont rajottem, hogy egyszerűen, ha ketten osszeteszik a penzuket akkor sokkal, de sokkal nagyobb megtakarításra/ vagyonra lehet szert tenni rövidebb ido alatt.
Pl kerestek 500-600 nettoban. Ha egyedul gazdálkodsz vele nagyon jo esetben 150-200k teszel felre. De ketten ennek minimum a duplajat. Alapbol is ha kozosen vesztek etelt es kozosen foztok belole mar alacsonyabb a költség mintha mindig egy fore lenne es igy tovabb.
Belegondolva en ugy erzem elorebb tartanek az eletben, ha mindenkivel kozosben lettem volna es a megtakarításokat folyamatosan befektettuk volna.
Megis sokaknal latom, hogy inkabb azt csinaljak, hogy osztoznak a koltsegen 50-50%-ban vagy fizetes aranyosan aztan mindenki elteszi a maradek penzet es kolti amire akarja vagy egyedul megtakarit.
Raciaonalisan nem az lenne az esszeru, hogy mindig kozosen kezelitek a penzt? Oke persze az mas amikor valaki 2-3x annyit keres pl 1 milliot masik meg 400, ott a magas keresetű lehet irigy es mondhatja, hogy neki ez így nem felel meg. (Bar lehet igyis jobban jarna hosszutavon)
Mit gondoltok errol, milyen tapasztalataitok vannak?
Most erosen gondolkozom azon, hogy ilyenbe vagjak a jelenlegi parommal, mert mi igy 1 ev alatt 5m tudnánk félretenni kezdeskent.
"azt hallottam mindekitol, hogy az mennyire veszelyes es jobb az, ha mindenki maga gazdálkodik a penzevel"
Azért, mert ez így van.
"ha ketten osszeteszik a penzuket akkor sokkal, de sokkal nagyobb megtakarításra/ vagyonra lehet szert tenni rövidebb ido alatt"
Ezt kifejtenéd? Attól, hogy egy helyen van, az összeg még nem lesz magasabb. Hiába vagytok közös kasszán, attól nem fogtok többet keresni.
Én 5 éve vagyok házas, de eszünkbe sincs közös kasszán lenni. Én keresek többet, én is költök többet, de ez normális. A nagy kiadásokat mindig megosztjuk, az általános dolgok esetén meg hol én, hol a feleségem fizet. Hozzá kell tenni, hogy a feleségem nemigen tud bánni a pénzzel, szóval a megtakarításait segítek neki jól belőni.
Ha egy számla van, abból csak a bonyodalmak vannak, különösen, ha az egyik fél spórolósabb, a másik meg költekezőbb.
Nem értem az alapvető logikádat. Attól nem marad több pénzetek, hogy közös kasszán vagytok, sőt, ez a közös kassza dolog inkább ösztönzi a felelőtlen költéseket ("hiszen csak félig fizetem én, de nekem nagyon jól esne").
Kétlem hogy bármiben kevesebbet költenétek a közös kassza miatt, mint amúgy.
Amire utalsz (közösen főzni) úgy hívják hogy közös háztartás, és legfeljebb szükséges, de nem elégséges feltétele a közös kasszának.
Maximum neked akkor lenne több pénzed a közös kasszából, ha piócáskodsz a másik pénzén.
Mi egyébként félig közös kasszán vagyunk, van egy alap amibe mindketten teszünk pénzt, fizetés arányosan, amiből a napi megélhetés, rezsi, utazások, és hasonlók mennek.
Ezen felül mindenki magának veszi ami magának kell, hobbik, szépségápoló szerek, bérlet, satöbbi.
És ami marad azzal mindenki úgy takarékoskodik, ahogy akar, a saját kockázati és befektetési hajlandóságának a tükrében. Én átlagban pl. 600k-t tudok félretenni havonta, a párom 200 körül.
2, “ha ketten osszeteszik..tobb penz lesz” - ugy ertem, hogy pl igy a peldaban szereplo par 1.1M ft felett gazdálkodik. Mivel kozosen fizetnek mindent nem pedig a hol te, hol en felállásban igy tobb marad meg a penzbol. Pl az 500nettos eddig 100k tudott felretenni, mert mindent maganak vett, programokon hol itt, hol ott fizetett. A 600k pedig 200k tett felre. (Az is lehet felre se tettek, mert az is gyakori az ember azt mondja minek tegyek felre 100-at az semmire nem jo, hany evig sporoljak ilyen kicsi megtakaritassal?)
Viszont, ha kozosen kezelik valoszinuleg tobb is marad a zsebben, hiszen egyben latjak a penzt es a megtakaritast is befektetik tudatosan. Eddig a 100k -200k befektetes alig hozott valamit, vagy felre se tettek kulon, mert azt a kicsit minek? Inkabb elkolti, mert nincs cel.
Ha tudod kozosen tudtok kolteni 600k akkor ugy intezitek a kiadasokat es tudod fixen 500k mehet felre akkor azert lelekesebb vagy sporolni is. De persze lehet tevedek.
Regen az emberek mindig is segitettek egymast, manapsag divat az oncelusag. A kozosseg erosebb, mint az egyen, szerintem.
3, hogy tudsz pipcaskodni a masik penzen kozos kassza alatt? Ezt nem ertem egyaltalan. Hiszen amikor kozos akkor nincs enyem/tied.
Szerintem pipcaskodni pont kulon kasszan lehet, pl elvarom, hogy a masik fizessen majdnem minden programot, meghivatom magam, dragabb bevasarlasokat vele fizettetek.
#4-5
Te valamiben nagyon el vagy tájolva.
"Mivel kozosen fizetnek mindent nem pedig a hol te, hol en felállásban igy tobb marad meg a penzbol."
Miért? Magyarázd meg egy példán keresztük, miért maradna meg több a pénzből, attól hogy egy közös számláról megy a fizetése, nem felváltva a különszámláról. Írj egy példát, vagy bármi. Mert ennek semmi értelme, amit írsz.
"ha kozosen kezelik valoszinuleg tobb is marad a zsebben"
épp hogy nem. Épp a közös kassza ösztönzi a költést, ahogy már az előző válaszomban leírtam.
"Inkabb elkolti, mert nincs cel."
Értem, tehát az ad befektetési célt szerinted, hogy egyben kétszer annyinak tűnik? 2024 van, 100 forintot is be lehet fektetni gond nélkül, bárhol. Akit az tart vissza, hogy 100k túl kevés, 200k már elegendő a befektetésre, az szellemi fogyatékos.
"hogy tudsz pipcaskodni a masik penzen kozos kassza alatt?"
Úgy, hogy míg külön, vagy félig közös kasszán (lásd 3-as válaszom), jövedelem arányosan vagy fele-fele alapon osztoztok a kiadásokon, és afelett mindenki félre tesz a keresete szerint (nálunk ez 600k-200k), úgy közös kasszán aki kevesebbet keres, az jóval jobban jár. Esetedben, ahogy írtam, "Maximum neked akkor lenne több pénzed a közös kasszából, ha piócáskodsz a másik pénzén."
Vagy te szivesen feleznéd el a pénzed olyannal, aki 200-at tesz be, te 800-at, aztán két év múlva szétmentek, és nullán vagy?
A teljesen közös kassza jövedelmi különbségek esetén a piócáskodás melegágya.
Én kb. ötször annyit keresek, mint a feleségem, miután ő vállalta, hogy a gyerekekért beáldozza a karrierjét.
Közös kasszán vagyunk, plusz házassági szerződést írtunk arra, hogy válásnál felezzük a hozott és szerzett vagyont is.
Én nem értem, miért házasodnak azok, akik nem merik egymásra bízni a pénzügyeiket. Egy hosszú távú kapcsolatban hozhatja úgy a sors, hogy ennél sokkal intimebb vagy szó szerint életbe vágó problémákkal lesztek egymásra utalva.
Akkor mi lesz? Fogod a pénzt és futsz?
Szerintem meg tévedsz, mert nem az racionálisan a legjobb, de milyen szép, hogy nem vagyunk egyformák. Nálunk mindenki a fizetésének a 80%-át berakja a közös kasszába, abból mennek a költségek és a közös megtakarítás, befektetés, a maradék 20%-kal meg mindenki azt csinál, amit akar. Szerintem meg ez a legracionálisabb, hogy nem kell minden alkalommal elszámolnom azzal a másik fellé, hogy mire mennyit költök a saját pénzemből.
Csinálja mindenki úgy, amit ő a legigazságosabbnak tart a párjával együtt. Nincs egy "egyetemes" álláspont, hogy ez vagy az a módszer a legjobb vagy legracionálisabb.
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!