Ha veszek állampapírt abból havonta lesz bevételem vagy hogy működik?
Vehetsz DKJ-t is (Diszkont Kincstárjegy), amit 1-2-3 hónapis lejárati idővel is árulnak. Ha olyat veszel, akkor akár 1 hónap múlva hozamot tudsz realizálin.
De összességében a válasz ez: hozamot minden állampapír az előre meghatározott hozamfizetési napokon fizet, amely típustól függően vagy éves vagy negyedéves gyakoriságuak. Ez alól kivétel a DJK, ami a lejárata előtt nem fizet hozamot.
Infláció követő állampapírt érdemes venni, azt 5 vagy 8 évre kell lekötni, addig nem tudsz hozzányúlni. Ha előbb eladod, nem kapsz annyi kamatot mintha végigvártad volna. Szóval az állampapír hosszútávú (több év) befektetés.
A többi állampapír nem annyira éri meg.
Sokan ezért vesznek inkább ingatlant befektetésnek, azt ki tudod adni albérletbe és akkor havi bevételed lesz belőle.
Viszont több gond is van vele, mint egy állampapírral, foglalkozni kell vele.
A bevétel időarányosan, folyamatosan keletkezik.
Megveszed 900-ért, a hozamod 10%, akkor egy nap alatt 900 x ((1 + 10%)^(1/365) - 1)= 0,24 forint bevételed keletkezik, ennyivel növekszik a kötvényed értéke.
Amikor kamatfizetés vagy tőketörlesztés van - a néphiedelemmel ellentétben - nem bevételed van, hanem csupán a kötvényvagyonod csökken, és ugyanannyival a pénzvagyonod nő. (Pont a befektetés fordítottja, akkor sem költséged van hanem a pénzvagyonod csökken és a kötvényvagyonod ugyanennyivel nő)
Egyes válaszolók nem ismerik a "bevétel" szó jelentését.
Pl. "(kereskedelem) Áru(k) eladásából v. szolgáltatások fejében befolyt PÉNZ(összeg), így nyert, szerzett jövedelem."
A nem realizált kamat - nem bevétel. Csak a vagyon -forintban kifejezett- értékének a növekedése.
Ahogy mások is írták nincs olyan magyar állampapír, ami havonta fizet kamatot. De vehetsz Bónusz vagy Prémium Magyar Állampapírt (BMÁP,PMÁP). Kamatfizetéskor a kamatért -az arra a hónapra szánt pénz kivételével- vásárolhatsz különböző lejáratú DKJ (Diszkont Kincstárjegy)-eket. 1,2 vagy 1,2,3,..,11 havi lejárattal.
Ha mindenképpen ez a célod.
“A nem realizált kamat - nem bevétel. Csak a vagyon -forintban kifejezett- értékének a növekedése”
Az elhatárolt kamat növeli a vagyonod. Már csak azért is, mert az értékpapír bruttó árfolyama tartalmazza az elhatárolt/felhalmozott kamatot is, így bármikor realizálható. De a “realizálás” pusztán a pénzeszközre váltás művelete, a vagyonnövekedés azaz bevételszerzés a nem realizált fázisban történik.
Meglehet hogy adófizetési kötelezettség csak a realizáláskor keletkezik. De az adójogszabályok “bevétel” fogalma nem közgazdaságtani, vagy számviteli hanem adminisztratív így nem általános érvényű. (Fejlettebb számviteli standardek ezt is kezelik, egyszerre időzítik az adózás eredményhatásait a mindenkor adóköteles eredmények keletkezésével a halasztott adók segítségével.)
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!