Kezdőoldal » Üzlet és pénzügyek » Egyéb kérdések » A kisebb városi ingatlanárak...

A kisebb városi ingatlanárak idővel le fognak szakadni a nagyvárosiaktól?

Figyelt kérdés

A kérdésben kisebb városok alatt azokra gondoltam, amelyeknek nincsen saját egyetemük, vagy max csak 1-1 kihelyezett kar pár tucat hallgatóval, tehát kb az 50K alatti lakosúakra. Illetve, ebből a halmazból most vegyük ki a Budapest melletti kisebb városokat. A kérdésben nagyváros alatt pedig az egyetemvárosokat értem.


A kérdés onnan merült fel, hogy az én kisvárosomban és a környékbeli néhány egyéb kisvárosban alig látok fiatalokat. Aki diplomás, az megy a nagyvárosba, mert ott van munka, aki meg nem, de van egy csepp esze, az meg külföldre, így csak kevesen maradnak itt. Ugyanakkor rengeteg az 50-60 év körüli (ratkó unokák), emellett a magyar így is fogy.


A kérdésre visszatérve, előfordulhat-e, hogy miután a ratkó unokák is kihaltak (mondjuk úgy 20 év múlva), a kisvárosi ingatlanok teljesen bezuhannak, mert fiatalok már alig lesznek ott, az idősek pedig kihalnak? Az nagyobb városok árai nyilván nem törnének le, hiszen ők kapnának valamennyi utánpótlást az egyetemista fiatalokból, meg amúgy is ott van munka.


A környéken sok kisebb falúban már minden 2. ház üres, a másik felében meg csak idősek laknak. A falvak után a kisvárosok lesznek a következő szellemtelepülések, vagy ez nem fog megtörténni, mert pl majd jönnek ide is a migránsok?



2023. márc. 29. 21:26
 1/4 anonim ***** válasza:
73%

A CSOK-nak igazából a dezurbanizáció volt az egyik szerepe, amit szerintem sikerült betöltenie több mint kevesebb sikerrel.

A gond csak az, hogy ezzel a vidéki ingatlanok árai a támogatásokkal egyenesarányban növekedtek, annak ellenére hogy sok településen még a korrekt infrastruktúra sincs kiépítve, munkahely csak a nagyobb városokban van, az ingázáshoz pedig nincs biztosítva a megfelelő tömegközlekedés.


Úgy lett volna átgondolt bevezetni a CSOK-ot, ha a tömegközlekedést fejlesztik előbb országszerte a stadionépítések helyett, vagy szimplán az EU-s kohéziós alapja ebbe a szektorba vándorol.

Így indokolva lennének a vidéki kerttel rendelkező házak árai.


Másik szempont, hogy a 2022-es Népszámlálási adatokban nem közölték, hogy hány fő vallotta magát roma származásúnak, de egyéb nemzetiségeket se, szimplán közzétették hogy 9.604.000 a lakónépesség.

Na most, ha megnézzük hogy 2011-ben a roma népesség nagyjából 370.000főt tett ki egy 2016-os kutatás a Debreceni egyetemről ( [link] arra jutott hogy 8,8%, a romák részaránya, ami 867.000fő, viszont ez 2018-ban publikált kutatás. Ebből számolva egy éves növekedési ütemet, 6 év alatt megközelítőleg 970.000 roma él Magyarországon, ez közel 10%-os részarány.

Oda akarok kilyukadni, hogy az elmúlt 100 évben semmilyen formában nem történt törekvés az integrációjukra, a szőnyeg alá van söpörve a téma, pedig nem kéne.


A közeljövőben (15 év) Kelet-Magyarország, így: Hajdú-Bihar, Borsod, Szabolcs és Békés megyékben nagyobb arányban lesz jelen a cigányság mint a magyarok. Ha a jövőbeli kormány nem fordít összegeket az asszimilációjukra, akkor az ilyen településeken biztosra vehető, hogy el fognak értéktelenedni az ingatlanok, esetleg érdeklődő sem lesz rá. Ez a helyzet jelenleg is megfigyelhető, ingatlan közvetítők naponta találkoznak olyan esettel, amikor az érdeklődő a romákra hivatkozva, illetve a település közössége szempontjából gondolja meg magát.


A közmunkaprogram szintén csődöt mondott, ez hírként is olvasható volt pár hónapja, így a lopások, bűnelkövetések száma is növekedett.


Nekem meggyőződésem, hogy 10 éven belül több településen is elértéktelenednek az ingatlanok, egyszerűen infrastrukturális, közüzemi és a feketegazdaság virágzása ezt indokolja. Az említett megyékben rengeteg embert úgy foglalkoztatnak, hogy nincsenek bejelentve és ez nem mostani probléma, ez a 80'-as évek óta fennálló helyzet, ami szintén megoldatlan maradt.


Arról nem is beszélve, hogy Nyírségben a rétegvíz 4 métert süllyedt az elmúlt 10 évben és ennek nem a szárasság az oka, hanem a fenntarthatatlan mezőgazdálkodás és fakitermelés.


Még tudnám sorolni, de így sem akartam ilyen hosszú választ írni. Ha nem lesz 8 éven belül egy kompromisszum képes kormány (már pedig jelenlegi formában egyik párt sem ilyen), akkor az ország keleti részéről és a mezőgazdálkodás jelentős részéről le kell mondani. Ezzel párhuzamosan lesz egy jelentős ingatlanpiaci átrétegződés, ennek kezdetét én 2026-ra várom.

2023. márc. 29. 22:24
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/4 anonim ***** válasza:
57%

Rövidebb válasz az: a vidéki ingatlanok árai már elszakadtak a fővárostól. Nem most, hanem nagyon régen, de a vidéki városok és falvak árai is elszakadtak egymástól. Az ingatlan áremelkedés viszont megakadályozza, hogy a fiatalok lakáshoz jussanak, mert a bérek az árak nyomában sincsenek. Így jön a többgenerációs modell vagy a költözés külföldre. Ez ismét generálni fogja a 20-as 30-as évek problémáját: a lakás nélküliek olyan nyomorgó tömeget fognak alkotni (már most is), ami előbb-utóbb kezelhetetlen lesz. Aki megígéri nekik, hogy a gazdagok lakásiat megkaphatják, az fogja nyerni a választást és megint jöhet a magántulajdonok elvétele, természetesen szigorúan közérdekre hivatkozva.


A cigányság problémája nem igazán probléma. A probléma szerintem csakis a nyomor felől közelítendő. A társadalom szétszakadása nagyon látványos és óriási problémát generál, amit a remek vezetésünk meg se próbál kezelni.

2023. márc. 30. 03:08
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/4 anonim ***** válasza:
57%
A jelenlegi kormánypolitika nem is foglalkozik a szegénység kérdésével, mintha az nem létezne.
2023. márc. 30. 03:09
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/4 anonim ***** válasza:

"Arról nem is beszélve, hogy Nyírségben a rétegvíz 4 métert süllyedt az elmúlt 10 évben és ennek nem a szárasság az oka, hanem a fenntarthatatlan mezőgazdálkodás és fakitermelés."

Erről hol lehet olvasni adatokat?

2023. máj. 22. 13:48
Hasznos számodra ez a válasz?

Kapcsolódó kérdések:




Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!