Tényleg ilyen könnyű lenne meggazdagodni és pénztkeresni, vagy rosszul gondolom?
A kérdésem a Youtube-ról szólna.
Olvastam róla, hogy mennyit fizet a youtube. Azt írják Magyarországon ha a videóra jön 1000 megtekintés akkor azért 500-2000 forintot lehet kapni.
Szoktam nézni csomó videót, tegnap például olyat láttam, hogy Gordon Ramsey-nak a klippjeit valaki összevágta, kb. 6 perces videóba és volt rajta 7 millió megtekintés.
Csomó ilyen van, nem saját videót csinálnak, hanem például mémeket összevágnak és azt töltik fel és hasonlók, vagy különböző zenéket és csinálnak belőle 1-2 óra hosszú mix-et. És az ilyen videókon több milliós nézettség van.
Ami például ha mondjuk a tegnapi Gordon Ramsey-es videót nézzük, volt rajta 7 millió megtekintés, és ha a legalacsonyabb összeggel is számolunk (500Ft/1000 megtekintés) az úgy is 3 millió forint egy 6 perces videóból.
Nyilván nem azt mondom, hogy ha csinálnék youtube csatornát akkor egyből felkapott lennék, de azért egy 60ezer nézettség is 30 ezret hozna videónként.
Tényleg ilyen egyszerű lenne, ha csinálok youtube csatornát és kicsit népszerű lesz a videóm, akkor már egy videóval is milliókat lehet keresni?
A shorts egy új kísérlet, hogy versenyben maradjanak a hirtelen nagyon népszerűvé vált TikTokkal szemben, ezért 2021-ben bevezették a shorts. A megjelenése óta folyamatosan változik, hogyan működik, hogyan hat a nézettségi és egyéb statisztikákra, milyen algoritmus hogyan ajánlja a videókat. Pont azért, mert elkezdte a shorts máshogyan befolyásolni a statisztikákat, sokan a shorts-t hanyagolták, vagy külön csatornát csináltak nekik. Ez viszont megváltoztatja a nézők és a tartalomgyártók viselkedését is, ezért a YouTube is folyamatosan átalakítja a shorts működését.
Úgy tudom 2022-ig nem lehetett bevételt szerezni a shortokkal, azt hiszem, hogy sokáig nem is nagyon voltak köztük reklámok (én shortokat eleve nem nagyon nézek és egyébként is reklám mentes a YouTube-om, így sosem látok reklámot).
Úgy tudom, 2023-tól már shortokkal is lehet pénzt keresni, de ehhez a normál videóknál sokkal nagyobb, 10 milliós megtekintést kell összehozni az utolsó 90 napon belül. Szóval csak a nagyon népszerű shortokkal lehet pénzt keresni - nyilván ösztönözni akarják a leginkább rutinos és termelékeny csatornákat, hogy minél inkább rámozduljanak erre az új lehetőségre.
Fontos tudni, hogy a YouTube abban érdekelt, hogy a nézők minél tovább nézzek a YouTube-on a videókat és a mellettük levő reklámokat (vagy elő fizessenek a prémiumra a reklám mentességért), hiszen a YouTube-nak abból van bevétele, ha őket nézik sokat a nézők.
Ezért a tartalom ajánló algoritmust és a teljes rendszert arra építik fel, hogy minél tovább a YouTube-on tartsák a nézőt. Iszonyatosan sok statisztikát készítenek minden egyes videóhoz. Minden nézői cselekvést mérnek és ezek alapján értékelik és ajánlják vagy nem ajánlják a videókat Az algoritmus azokat a videókat ajánlja inkább, amiket minél több néző végig néz, ugyanazon a csatornán nézi a következőt. Hiszen ez tartja meg a nézőt. Amelyik videót a felénél lekapcsolja a többség, azt kevésbé ajánlják. Sok féle szempont szerint kísérleteznek vele h ajánl-e valamit vagy nem. Ha keresésnél a cím és leírás alapján jó találhatnak tűnik egy video, akkor feldobja néhány embernek, aki arra keres. De ha ők nem nézik végig, megállítják, más videót keresnek ugyanabban a témában, akkor az visszajelzés a YouTube algoritmusnak, hogy az a video nem jó találat erre a keresésre, ezért kevésbé fogja ajánlani. Ha közben másoknál (pl más nyelvterületen) viszont jól szerepel ugyanarra a keresésre, akkor azt valószínűleg ugyanúgy figyelembe fogja venni és egyik nyelvterületen fogja ajánlani, máshol nem.
Na most aki tud ezeket a szempontokat mind figyelembe véve jó videókat csinálni, az sikeres is lehet a YouTube-on. A YouTube-nak mindegy, hogy valaki irtó sokat tanulmányozza a rendszert, a róla megjelent okosságokat és tudományos alapokon fejlesztve csinál népszerű videókat, vagy nem tudatosan csinálja, csak pont beletrafálnak a kedvtelésből készült videói azokba a szempontokba, amik alapján a YouTube és a közönség is szeretni fogja őket.
Ezek a válaszok nekem is hasznosak voltak. Köszönöm, hogy leírtátok, később még visszajövök elolvasni mindegyiket.
Viszont lenne egy kérdésem: Ha valaki mondjuk ismert előadó koncertjét tölti fel, lehetőleg nem az utolsó sorból, azt lehet mindenféle jogi és szerzői macera nélkül? És arra jár megtekintések után a honorárium? Mert végül is, saját "termék". Vagy rosszul gondolom?
#12
Ah, szoval te vagy az egyik majom aki ahelyett hogy elvezne a koncit, vegig a mobillal hadonászik.
Ezek a felvetelek senkit nem erdekelnek. Még téged sem. Hányat neztel vegig utana együltő helyedben?
#12 Nagyon rosszul gondolod!
Attól, hogy te készítesz egy felvételt, még nem leszel kizárólagos jogtulajdonos. Kizárólagos jogtulajdonos csak akkor vagy, ha senki másnak nem szerepel benne szerzői jog védett alkotása.
Ha szerepel benne valamilyen zene, film, vagy egyéb szerzői jogvédett alkotás, akkor a felvételed annak a jogvédett alkotásnak egy származtatott feldolgozása. Csak akkor és arra használhatod a felvételedet, amire az abban szereplő eredeti alkotás jogtulajdonosa engedélyt ad neked. Ha nincs engedélyed a felvétel elkészítésére, akkor pedig eleve jogsértő, hogy elkészíted a felvételt.
A koncert szerzői jogainak tulajdonosa maga az előadó zenész/zenekar, vagy az őket képviselő menedzsment, esetleg zenekiadójuk vagy egy zenei jogkezelő szervezet, mint Magyarországon az Artisjus.
A legtöbb koncert és fesztivál belépőjén, illetve a helyszín házirendjében egyértelműen leírják, hogy tilos bármilyen felvételt készíteni és különösen azt nyilvánosan közzétenni.
Ha nagyon akarnák, akár ki is dobhatnának a koncertről, amiért felvételt készítesz. Sőt ezen kívül még szerzőjogi pert is indíthatnának ellened.
Előfordulhat, hogy annyira "más minőségű" a te koncert felvételed, hogy a Content ID rendszer nem fogja érzékelni az egyezést az eredeti változattal és ezért letiltani sem fogja. De ettől még ugyanúgy jogsértő a felvétel közzététele, csak az automata rendszer tévedése miatt nem buksz le vele. Ilyenkor az sem kizárt, hogy akár még pénzt is kapsz a reklám megtekintések után.
Viszont, ha valaki megtalálja és jelzi a felvételed, akkor utólag ugyanúgy letilthatják a felvételt, sőt akár a csatornádat is.
Ha korábban nem voltál jogosult a bevétel szerzésre és csak a koncertfelvétel feltöltése után éred el a bevételszerzési küszöböt, akkor a vizsgálatnál valószínűleg fel fog tűnni nekik, hogy koncertfelvételeket tettél közzé és ezért nem is fogják engedélyezni, hogy bevételt szerezz a csatornáddal, mivel az nem felel meg a partner program szerzőjogi feltételeinek.
Ha már korábban jogosulttá váltál bevétel szerzésre a csatornáddal és utána teszel fel koncert felvételeket, így jogosulatlanul még pénzt is kaptál érte, miközben tudnod kellett volna, hogy ennél a jogsértő videónál nem kapcsolhatnád be a bevétel szerzést, akkor akár a partner programból is kirúghatnak, ha feltűnik a YouTube-nak és minden további bevétel szerzési lehetőségtől is eleshetsz miatta, mivel megszegted a szerződési feltételeket. Sőt az ilyen videókra kapott korábbi kifizetéseket is vissza követelhetik a szerződésszegésed miatt.
Saját felvétel az, amit te csinálsz, te szerepelsz benne és senki másnak a szerzői jogai által érintett egyéb alkotás nem szerepel benne semmilyen formában.
Ha te beszélsz a felvételen a saját szobádban és közben zene szól a háttérben, az már sérti a zenész szerzői jogait (és van is rá esély, hogy a Content ID rendszer felismeri a háttérben a zenét és emiatt letiltja, vagy némítja a videódat).
Ha te magad adod elő valaki más zenéjét egy hangszeren, akkor is ugyanúgy más szerzeményét használod fel, mintha az eredeti zenét használnád fel. Ezt a Content ID rendszer nem biztos, hogy fel fogja ismerni, mert a te előadásod más minőségű lesz, mint az eredeti. Ezért automatikusan letiltani valószínűleg nem fogja a rendszer. De ha véletlenül megtalálják és jelentik a videódat, vagy egyéb formában még lehet belőle problémád.
Ha mindenképpen zenét akarsz a videód alá, akkor érdemes a YouTube Music Libraryban a YouTube által közzétett ingyen használható zenék közül válogatni. Ezeket nem fogják letiltani és ezekkel jogszerűen szerezhetsz bevételt is a videóid után - persze ezek nem olyan zenék, amiket önmagukban hallgatni akarnának az emberek, szóval csak azért, hogy feltölts egy zenét, amit majd sokan meghallgatnak nem érdemes ezt csinálni. Ezek arra vannak, hogy a saját, normális, másokat érdeklő tartalmú videó alatt lehessen valamilyen jogszerűen használható zene.
Tokeletesen leirta az elozo.
A ytrol rendszererol annyit hogy en kaszino streamereket nezek, vagyis csak egyet, nem tud olyan slottal jatszani ami valami egyuttes zeneje meg. Rengeteg hires egyuttesrol csinaltak slot gamet, pl Rolling Stones, DIO stb. Ha ezeket a zeneket nem nyomna ki az elo kozvetites alatt, kesobb letiltanak a videojat. Pedig egy olyan jatekkal jatszik ahol nyilvan legalisan mennek az egyuttes zenei, de ha a te stremed kozben megszolal akkor jo esellyel tiltanak. Hiaba jatszol legalisan.
Ha van egy éttermed/fodrászatod, pláne tánciskolád vagy kondi termed, ahol szól a zene, akkor ott is jogdíjat kell fizetned azért, hogy zenét használsz üzleti célra. Ezekben az esetekben átalánydíj formában fizetsz az Artisjusnak és ők számolják ki, hogy milyen arányban jut belőle az egyes zenészeknek.
A filmek, tévék, rádiók tételes játszási listákat adnak le az Artisjusnak, hogy melyik számokat milyen hosszan használják. Ők ezek alapján fizetnek jogdíjat és ezek a játszási listák (meg a lemez eladási és egyéb statisztikák) segítenek meghatározni, hogy milyen arányban osztják fel az általányban befizetett jogdíjakat.
A YouTube-nak annyira sok felhasználója van és annyira sok video kerül fel, hogy emberi erővel lehetetlen kezelni a jogos és jogtalan zene, film és egyéb felhasználásokat. Ezért szükségszerűen automatizáljál és egyszerűsítenek. A cél, hogy mindenki jogai minél kevésbé sérüljenek. Nem tökéletes a rendszer, de viszonylag jól működik.
Az, hogy bárki szabadon pénzt csinálhasson mások alkotásaiból nem is célja a rendszernek.
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!