Hogy működik a felmondás?
"Írsz egy felmondást, hogy meg kívánod szüntetni a munkaviszonyodat, és beelírod, hogy milyen határidővel (30 nap). Két példányban átadod a felettesednek, vagy a HR-nek, és az egyik példányt általuk aláírva visszakéred."
Ha valaki munkaviszonyt létesít egy munkáltatónál, a munkáltató a két fél megállapodását köteles írásba foglalni. Ez a munkaszerződés.
A munkaszerződés hiányára hivatkozva a dolgozó a munkába állását követő 30 napon belül mindenféle következmények nélkül felmondhatja a munkaviszonyát.
A munkaszerződésben lehet próbaidőt is kikötni. Ha nincs benne a szerződésben, akkor a két fél nem kötött ki próbaidőt. A próbaidő nem egy kötelező elem, csak egy lehetőség. A próbaidő lényege, hogy a próbaidő alatt benyújtott felmondás azonnalinak minősül, tehát a következő percben a munkavégzési kötelezettség megszűnik és még aznap a munkaviszony is. Az indoklás ilyenkor egyik fél részéről sem kötelező.
Próbaidőn túli felmondás esetén életbe lép a felmondási idő. Ilyenkor a munkaviszony megszüntetés nem azonnali, hanem a felmondás közlését (írásban történő átadás) követő napon elindul a felmondási idő. A felmondás indoklása a dolgozó részéről nem kötelező, a munkáltató részéről igen.
Ha a dolgozó mondja fel a munkaviszonyt, akkor a felmondási idő annyi, amennyi a szerződésben szerepel. Ha nem szerepel benne, akkor az MT szerinti 30 nap. Ha a munkáltató mondja fel a munkaviszonyt, akkor a felmondási idő szintén a szerződés szerinti idő. Ha nem szerepel benne, akkor az MT szerinti. Ilyenkor a felmondási idő a munkáltatónál eltöltött munkaviszony hossza alapján növekedhet.
A felmondási időt el kell tölteni a munkáltatónál, mindegy, hogy ki mondott fel kinek. Ha a munkáltató mondott fel, akkor a felmondási idő felének megfelelő időtartamra köteles a munkavégzés alól felmenteni. Erre az időre munkavégzés nélkül is jár bér. A felmondási időt semmi nem szakítja meg, nem hosszabbítja meg. A meghatározott idő elteltével letelik, és az utolsó napon megszűnik a munkaviszony.
A felmondás egyoldalú jognyilatkozat. Ez annyit jelent, hogy nem kell a másik fél beleegyezése, hozzájárulása. Csak közölni kell, mert azzal vált ki joghatást. A közlést követő napon elindul a felmondási idő, ha tetszik a másik félnek, ha nem. Pontosan ezért ajánlott tudni igazolni a felmondás napját.
A felmondást két egyező példányban kell megírni. Az egyiket átadni a munkáltatónak, a másik példányon pedig dátummal ellátva aláíratni vele, hogy átvette és hogy mikor. Innentől kezdve a jogvita kizárva!
Eljárás arra az esetre, ha a munkáltató megtagadja a felmondás átvételét:
Ha ez várható, akkor viszel magaddal két embert, aki a felmondási iraton nevének, lakcímének rögzítésével aláírásával igazolja, hogy X. Y. napon megkísérelted a felmondás átadását, de azt a munkáltató megtagadta.
Innentől kezdve átvettnek minősül még akkor is, ha a munkáltatónak fogalma nincs arról, hogy mi áll benne. Másnap elindul a felmondási idő...
A dolgozónak még akkor is szabályosan kell eljárnia, ha a munkáltató egyébként törvényt sért. Ugyanis az, hogy valamelyik fél nem tartja be a szabályokat, nem jogosítja fel a másik felet arra, hogy azt neki is szabad.
Én ennek az alapszabály betartásnak köszönhettem, hogy megnyertem a volt munkáltatóm ellen a munkaügyi pert. Szabály szerint mentem, nem lehetett semmibe belekötni, ami miatt pervesztes lehettem volna.
A felmondás egyébként egy rém egyszerű irat. Nem kell bele semmi, ami bonyodalmat okozhat. Időpontok sem, és semmi hivatkozás, mivel az eljárást az MT szabályozza. Erre nem kell a másik felet felhívni, utasítani.
Munkáltató neve, címe
Alulírott Buga Jakab (személyes adataid) az Önöknél X. Y. naptól fennálló munkaviszonyomat a mai nappal felmondom.
Dátum és az aláírásod
A felmondás mindig az átadással vált ki joghatást. Tehát ha Te ezt már 2022. május 23-i dátummal megírtad, de csak 2022. december 12-én adod át, akkor december 12-e az az időpont, amihez viszonyítunk. Az átadás napja. Minden határidőt onnan számítunk! Éppen ezért felesleges beleírni, hogy melyik napra mondod fel a munkaviszonyt, mert az átadás napja határozza meg a határidőket, a munkaviszony végét is!
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2025, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!