Elhunyt nyugdíjas után csak özvegy vehet fel nyugdíjat, vagy közelebbi családtag is?
Nem volt az elmúlt 25 évben se házastársa, se élettársa, így nem vesz fel senki utána özvegyi nyugdíjat.
Vagy viszont egy 34 éves testi fogyatékos fia, akiről hivatalosan kimondták már, hogy az állapota végleges, nem fog javulni. Ezzel együtt dolgozni sem fog tudni.
Rokkantsági járadékot kap, ami ma szinte semmire nem elég. Édesanyja pátyolgatja kisnyugdíjából... Az elhunyt nem törődött a beteg fiával, csak kevéske gyerektartást vontak le tőle haláláig. Most ez is megszűnt.
És itt ez az infláció, nagyon nehezen jönnek ki a pénzükből anya és fia.
Vajon ha özvegy híján nem veszi fel senki az özvegyi nyugdíjat, akkor megkaphatja azt a beteg fiú??
1. A felhozott második eset jogilag helytálló, mert van élettársi nyilatkozat, ezért özvegynek számít. Az özvegyi nyugdíj egyszerüen a státusszal jár, nem kell semmi egyéb feltételt teljesíteni hozzá
2. Az eredeti esetnél: mivel a meghaltnak sem házastársa, sem élettársa nincs, ezért senki nem kaphat özvegyi nyugdíjat.
3. Ha van egy tartósan beteg gyereke, neki örökség jár, ha az elhunytnak volt vagyona, de semmi egyéb, de ez is független a gyerek testi vagy lelki állapotától, ez abból a tényböl következik, hogy az illetö az apja volt.
11-es: egy férfi meghalt, van egy tartósan fogyatékos gyereke, akinek a kérdezö az anyja, viszont nem voltak sem összeházasodva, se nem voltak élettársak, a kérdezö meg a gyerek részére akarna özvegyi nyugdíjat.
Egyelöre nem fogja fel, hogy ez nem lehetséges.
14!
Egyáltalán nem biztos, hogy a kérdező az anya, nekem esélyesebb, hogy ő gyerek, vagy leginkább egy senki, aki csak bele üti az orrát valamibe, ami nem rá tartozik
Özvegyi nyugdíjat értelemszerűen nem vehet fel más, csak az özvegy. Gyermek árvaellátást kaphat, ennek vannak feltételei. Van egy bizonyos korhatár, és tanulmányokhoz kötött, de vannak kivételes esetek megváltozott munkaképességűek esetében.
A megváltozott munkaképességet mikor állapították meg (az apa halála előtt vagy után)? Saját jogon kap-e emelt összegű családi pótlékot?
Attól függően, hogy a gyerek mikor és milyen mértékben rokkant meg, árvaellátásra jogosult lehet akár élete végéig, de legalábbis a megváltozott munkaképesség fennállása idejére, kortól függetlenül.
(1997. évi LXXXI. törvény 55§ (1) bekezdés, különös tekintettel annak utolsó mondatára).
Bár túl sokszor nem, de 22 évnyi nyugdíjmegállapítási pályafutásom során néhány hasonló esetben állapítottunk meg árvaellátást. Javaslom, hogy keressétek fel a Nyugdíjfolyósító Igazgatóságot (mivel az elhunyt nyugdíjasként halt meg, ők az illetékesek) és tőlük kérjetek pontos információt. Igazából a kérelmet benyújtani nem kerül semmibe, max. elutasító határozatot kap a fiú, ha mégsem lenne jogosult. Formanyomtatvány a magyarország.hu oldalról letölthető [link] vagy akár az ügyfélkapun keresztül is benyújtható.
16, ha ezzel foglalkoznál, tudnád, hogy megváltozott munkaképességű akkor kaphat erre hivatkozva, ha 16 éves kora előtt halt meg a szülő.
Üdv valaki, aki tényleg ebből él.
Annak, aki a 16-ot fel, az őt kijavítót meg lhúzta...
Megváltozott munkaképesség címén akkor állapítható meg az árvaellátás, ha
- a szülő elhalálozása a gyermek 16. (illetőleg oktatási intézmény nappali tagozatán tanulmányokat folytató gyermek esetében legfeljebb a 25.) életévének betöltése előtt következett be és a gyermek ekkor már megváltozott munkaképességű személy volt,
- továbbá akkor, ha az árva az árvaellátás folyósításának megszűnése előtt vált megváltozott munkaképességűvé.
Az árvaellátás mindkét esetben életkorra tekintet nélkül a megváltozott munkaképesség tartamára jár.
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2025, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!