Megéri napelemekbe befektetni?
Ipari napelemparkok 200-260eFt/KW-os áron készülnek, eladásnál rámegy minimum +100eFt, számoljunk 350eFt-tal.
28-32Ft-os áron veszi át a rendszer időszaktól függően és, hogy teljesül-e a termelési ütemterv, legyen 30Ft átlagban.
Ha nem lenne vele semmi más költsége a megtérülési idő 350000/30/1050= 11,12 év, egyszerűség kedvéért legyen 11 év! Amennyiben van ennyi pénze betehetné valamelyik állampapírba, számoljunk csak 6%-al, 11 év után lenne 664 405Ft-ja VS 11 év alatt a napelem visszatermeli a kiindulási 350eFt-ot.
A következő 14 évre nézzük meg a különbséget!
Állampapír 1 502 155Ft VS napelem 787 500Ft...
Persze lehet játszani a számokkal pl. a napelemből befolyó pénzt teszi be állampapírba és ezt minden évben megteszi kivétel nélkül, így 1 600 690Ft-ja lesz 25 év múlva a 1 502 155Ft helyett, ez 25 év távlatában közel 100eFt különbség!
Amennyiben pl.10-12%-os hitelből vásárolna, hatalmas bukásnak lenne!
Időközben rájöttem, hogy a haverod valószínűleg (100% balek) kispályás és nem ipari parkban gondolkozik, hanem MLM-es napelemben, ahol 1Wp-es rendszer kerül annyiba, mint az ipari park esetén 1KWp=1000Wp-es rendszer.
Had találjam ki SunMoney MLM, vagy a SolarMoney MLM???
100-1000-10000X-es áron veszel részesedést, ami a piaci áron levőnél 200-2000-20000X-el jobban teljesít, hiszen ezt az áramot 250-2500-25000X-er magasabb áron lehet eladni, sőt még a magad alá beprotezsáltak befizetéseinek is megkapod a 40%-át...
Nah pont ebből a beléptetésekből lehet csak pénzt szerezni!
Már vagy 20 ilyen youtube reklám alá írtam be véleményt, erre a megoldásuk leszedik a videót és felteszik újból, az ügyesebb szélhámosok meg le is tiltják a hozzászólásokat.
"aztán olyan jövedelmed lesz belőle, hogy abból meg lehet élni"
Persze, fizetik neked a 20-30% éves kamatot a pénzedre örökké, amikor ugyanazt a pénzt a banktól 5-10%-os kamatra megkapják 10-20 évre.
Hát nagyon hihető, hogy a bomba üzlethez, szükségük van a te pénzedre.
"elvileg automatikusan újabb napelemekbe való befektetésre kerül a befektetett pénz egy része"
Minden piramisjáték mögött van egy kamu dolog, ami tényleg termel pénzt, mondjuk az 1000-ed részét, mint amit ígértek és visszaosztanak.
Az új belépők pénzét kapják a régiek, míg össze nem omlik a piramis.
Hahahaha, ez után a reklámvideó után totál meggyőzött a rendszer :)
https://www.youtube.com/watch?v=2G_OIOSwlQ4&t=3s
Azért az is vicces, hogy a SunMoney nem a saját gyártású videójával szerzi a balekokat!
De hogyan tudunk egy Ponzi sémát felismerni, vajon a Sunmoney megfelel ennek?
Csináltam egy 4 tételes tesztet, aminek segítségével könnyebben meg lehet találni a kamubefektetéseket.
Az első teszt: miért akarják a te pénzed, nem a “piacét”?
A tőzsde azért jött létre, hogy egyszerűvé tegye a tőke ki- és beáramlását cégekbe. Ha az egy kezdő cégnek nem is elérhető, banki hitelek, üzleti angyalok százai várják, hogy beletehessék egy jó ötletbe a pénzüket. Miért jó a kisember pénzét tőzsdén kívül elkérni, miközben ennél drágább módszert ki sem lehet találni? Természetesen a felügyelet megkerülése miatt.
Ha 1000 emberrel kell szerződni 1 helyett, az irgalmatlan költség. Nemcsak azért, mert 1000 szerződést kell írni, a különböző fizetéseket könyvelgetni, komoly infrastruktúrát fenntartani, hogy minden helyesen legyen elszámolva, hanem még komoly díjat is ki kell fizetni azért, hogy motiváljanak téged arra, hogy ajánld őket ismerőseidnek.
Ez meg is látszik, a Sunmoney akár az 5 ember befizetésének 35%-át is azonnal visszaadja neked, ha 1 hónapon belül 4 embert beszervezel. Arról nem is beszélve, hogy utána “hozamból” is kapsz az alattad regisztráltak után.
Második teszt: reálisak az ígéretek, fenntartható az üzlet?
Ugyan sehol nincs leírva, de a videókban többször elhangzik, hogy 8% passzív jövedelmet biztosítanak euróban, kockázat nélkül. A fenti, akár 35% közvetítői díj mellett ez valójában akár 12%-os hozamot is jelenthet. Ha ez elérhető lenne napelemmel, akkor a MOL, EXXON, Shell és a többi energiaóriás mind napelemet telepítene.
Sajnos a realitás az, hogy a napelem csupán az uniós és állami támogatások miatt megtérülő befektetés.
Harmadik teszt: mire ösztönöz?
Az ilyen cégeknél jellemző, hogy úgy lehet felgyorsítani a “gazdagságot”, hogy új tagokat (“befektetőket”) húzol be. Sőt, az új tagokkal sokkal többet lehet keresni, mint magával a befektetéssel. Ez mindig legyen gyanús!
Ráadásul, mivel ezek a cégek nem akarnak a valódi üzleti modellre túl nagy médiafigyelmet vonzani (google találatok közt csak saját honlapok jelennek meg, sehol egy cikk), ezért hivatalos reklámjuk nincs, számokat nem nagyon osztanak meg. A tagoknak viszont erős ösztönzőket adnak arra, hogy “építsenek közösséget.
Negyedik, utolsó teszt: kivel is kötöd a szerződést és tulajdonképpen mire?
Vajon hányan tudják, hogy az ő Sunmoney szerződésüknek gyakorlatilag semmi köze nincs a magyar vagy német céghez? Persze, le van írva, hogy a SunMoney Solar FZ LLE arab céggel kötik a szerződést, de nem hiszen, hogy értik, hogy ez mit jelent. (Azt, hogy Magyarországon nem nagyon tudnak mit kezdeni a céggel.)
A szerződés szerint pedig haszonbérletbe adsz valamit. Nem vagyok jogász, de a tippem az, hogy csak termelőeszközt lehet haszonbérletbe adni. Itt úgy tűnik, hogy a “nevedben telepítenek napelemet”, aminek a bérleti díjára vagy jogosult. Csakhogy semmilyen dokumentumod nincs arról, hogy van napelemed. Amid van, az egy arab cég szerződése, ami biztosítja számodra, hogy a birtokolt wattok arányában szétosztja az áramból származó jövedelmet.
Ha szeretnél szerződni a céggel mindenképpen olvasd el a Szolgáltatási Megállapodást, a tárgyát, és a vegyes rendelkezéseket.
Ráadásul sehol nem szerepel hivatalosan, hogy mennyi lesz a hozamod. Ami érdekes, hogy az utóbbi évek alapján icipici eltéréssel folyamatos volt a 8% hozam (találtam korábbi posztokat, ahol a tulajdonosok is megerősítették, de hivatalosan sehol). Ilyet Kínában gyakrabban lehet látni, ahol a kommunista párt állítja be, hogy mennyi profitja van egy vállalatnak, de a napelemeknél kicsit nagyobb szokott lenni a szórás (és a hozam meg sem közelíti a 8%-ot).
Visszatérve az arab cégre, indított már valaki arrafelé kártérítési pert? Vajon azok az emberek, akik az állampapírtól is félnek, mennyire fognak tudni önérvényesíteni az emirátusokban, ha baj van?
Egyébként érdekes módon a sunmoney.com domain-t nem a német cég jegyezte be, hanem az emirátusok-beli vállalat. Továbbá a “webbankjuknak” (sunmoney.net) titkos a regisztrálója. (Állítólag ennek ellenére is le lehet kérni, ha valaki ilyen ügyes, írja meg a kommentekben.) Ha holnaptól nem elérhető az oldal, kihez fordulsz?
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!