Kezdőoldal » Otthon » Rezsi » Magyarországon müködik az,...

Magyarországon müködik az, hogy a napelemekből nyert többletáramot betápláják a hálózatba?

Figyelt kérdés
2017. okt. 15. 16:53
 1/10 anonim ***** válasza:
100%
igen
2017. okt. 15. 17:55
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/10 anonim ***** válasza:
Igen
2017. okt. 15. 21:36
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/10 anonim ***** válasza:

Igen.

Éves szaldó elszámolást kell választani. A nyári hosszú napsütéses napokon termelt többlet feltáplálható az egyetemes szolgáltatónak, és télen a rövid nappalokon el lehet fogyasztani a többletet.

Sok többletet termelni lehet, de nem érdemes.

Ha érdekel azt is leírom miért.

2017. okt. 16. 12:02
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/10 anonim ***** válasza:

OFF...

Ha van időd,engem érdekel,hogy miért!


A szomszéd kádár~kockát 2 éve megvették,még csak építgetik át,nem lakják. A tavasszal kapott új hálózatot.

Idén a nyár elején került a 6 napelem rá(ha jól tudom,1,5 Kw)

A múlt héten,az éves leolvasás(+fénykép)-én engedtem be a leolvasó kft emberét,azt mondta,idáig 718 kw-t termelt,és 166-t fogyasztott...

Tetszett.

Tavaszig agyalgatok,minden tapasztalatot összegyűjtök,számolok,-és lehet,hogy magamnak is veszek valamit...

Éves fogyasztásunk 2600~2800 Kwh.

2017. okt. 16. 12:52
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/10 anonim ***** válasza:
100%

Oké.

Nézzük a "lakossági felhasználók" táblázat második sorát

[link]

37,75 Ft-ot fizetsz 1 kWh elektromos energiáért a szolgáltatódnak. Nagyon sokan úgy gondolják, ha túltermelnek, ezt az összeget meg is kapják, és ha nem tájékozódnak előre, nagy csalódás éri őket, hogy a szolgáltató 15,76 Ft-ot ad a termelt áramért kWh-ként. Pofára esésként élik meg. És utána herótozzák, és szidják a szolgáltatót.

Holott ha informált vagy, tudhatod (minimum a villanyszámla elolvasásával), hogy az áram nettó árára még különféle más szolgáltatások is rakódnak az árképzéskor. Elosztói díj, meg rendszerhasználati díj, meg veszteségek [meg amit a cigányok ellopnak] és egyebek. És erre jön még az ÁFA.

Szóval a nettó 15,76 Ft/kWh-ból így lesz 37,75.

Nyilván ha túltermelsz, akkor te nem kapod meg az elosztói rendszerdíjat, meg szállítási veszteséget meg az ÁFÁt meg egyebeket. Te csak a 15,76 Ft-ot kapod meg. Ha erre számítottál és így is tetszik az üzlet, akkor minden rendben. Csak nehogy abban a hiszemben legyél, hogy 37,75 Ft-oz kapsz majd kilowattóránként!

[Ja, és a túltermelés árát ki kell száláznod a szolgáltatónak és az SZJA bevallásod megfelelő sorában bevételként szerepeltetni kell, azaz SZJA-t kell fizetni utána, ha jól emlékszem 20% forrásadót. De ezt egy könyvelő megmondja neked, hogy most mi a szabály.]


De amúgy mellékeltem két linket lentebb. Az EON oldala ebből a szempontból korrekt. És annak is utána lehet járni, hogy 1KWp napelem teljesítmény átlagosan 1100 Kwh áramot termel a tetődön. Naposabb években kicsit többet, felhősebb esősebb időben kicsit kevesebbet.


Én még a rezsicsökkentés előtt léptem önerőből napelem ügyben. Akkor 9 év volt a megtérülés. A rezsicsökkentéssel ez felugrott 13-ra. De remek dolognak tartom, hogy az áramomat magamnak termelem a tetőn. És az azonnal el nem használt felesleget fel tudom tölteni a hálózatra, mint egy akkumulátorra. Sőt ezt az "akkumulátort" nem kell 3 évente cserélni, és korlátlan a befogadóképessége. És a nyáron a 16 órás nappalok alatt megtermelt áramfelesleget elfogyaszthatom télen is, amikor 2 hétig köd van és nem süt a nap egy órát sem. Ilyen két hetet kibíró aksi nem létezne (vagy több millióba kerülne).

Amúgy a 3,5 kW-os rendszer sosem termelt még 3 kWh-t sem egy óra alatt. Ehhez mindennek ideálisnak kellene lenni. A beesési szög merőleges, és a hőfok meg alacsony. Jó ha tudod, a meleg ront a nepelem hatásfokán :-)


(Zárójelben jegyzem meg, hogy én az EON-nal úgy jártam, hogy az első évben volt vagy 20 ezer forintot érő tultermelésem. De tojtam adószámot kiváltani meg kiszámlázni. Erre a következő szaldó elszámoláskor látom, hogy a túltermelésemet a következő éves időszakban elfogyaszthattam. Holott erre a jogszabályi hátteret nem találtam meg, úgy gondoltam, hogy az éves elszámoláskor a többletet vagy kiszámlázom, vagy elvész. Most sem értem, hogy ez szabályosan történ-e egyáltalán. A következő évben meg kicsit kevesebbet sütött a nap, utána nem túltermelésem lett, hanem havi 400 forint villanyszámlám. A napelem előtt havi 15 ezres villanyszámmlám volt. Nagy a ház, nagy a kert, csak fagyóból van 3 db. Meg mindenkinek saját számítógépe meg TV-je, és a mosógép is minden nap 2-szer megy.)


[link]

[link]

2017. okt. 16. 14:37
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/10 anonim ***** válasza:
Korrekt írás kedves #5-ös, csak egy helyen vitatkoznék vele. Sajnos a hálózat befogadóképessége nem végtelen. Ez a napenergia legnagyobb baja. Ha az lenne, akkor semmi gond sem lenne. Így viszont előbb-utóbb a napelem biznisz is odakerülhet, hogy nem engednek már rátáplálni a hálózatra. Aztán az lesz belőle, hogy vagy egyenesen megszüntetik ezt a gyakorlatot, vagy elkezdenek kvótákat osztani. Esetleg a felvásárlási árat csökkentik, hogy kevesebben akarják ezt a lehetőséget. A hozzá nem értő lakosság meg majd persze hőbörög, hogy biztos Paks 2, meg hasonlók... (Pont úgy, ahogy leírtad ezt az áraknál.)
2017. okt. 18. 07:49
Hasznos számodra ez a válasz?
 7/10 anonim ***** válasza:

" Sajnos a hálózat befogadóképessége nem végtelen. "

Igazából nem is kell annak lennie. Nagyon kevés akkora, ideális szögben álló tetőfelület van, ami mondjuk 5 kW/h-t termeléséhez megfelelne.

2017. okt. 18. 09:33
Hasznos számodra ez a válasz?
 8/10 anonim ***** válasza:

Nem értek egyet veled #6-oska!

A hálózat nem egy "tartály" aminek a befogadóképessége véges.

Először is háztartási méretű (P<50 kW) kíserőművekről beszélünk.

Az általuk megtermelt energia meg országon belül is simán eladható a KKV és nagyvállalati fogyasztóknak. Gondolj csak bele! Egy kis bolt 50-100.000 kWh- simán elfogyaszt évente. Aki technológiára használja az nem ritkán Mega, akar Gigawattos éves fogyasztást is produkálhat! (Ők már nagyfogyasztók) ha az összes magánház tetején lesz napelem akkor sem lesz "véges" a hálózat befogadóképessége.

Mert emellett van közvilágítási fogyasztás, es HFKV vezérelt is ami a be táplálási jelleggörbe alapján kapcsolható szükség szerint.

És akkor meg nem beszéltünk a nemzetközi energia kereskedelmröl.

Az energiát határokon átívelően adják-veszik. Mivel eléggé nyomott a felvásárlási ára, ezért bármilyen piacon könnyű eladni.


Persze nyilvánvalóan úgy éri meg a legjobban ha tökéletesen van méretezve a napelem és csak nagyon minimális szaldót termel a hálózatra. Mivel a napelem nem olcsó mulatság, ezért mindenki arra törekszik h leszorítsa a bekerülési költséget. Vagyis túlméretezett HMKE- nem csinál senki ezért nem következik be a túltermelés.

2017. okt. 20. 09:08
Hasznos számodra ez a válasz?
 9/10 anonim ***** válasza:

Sok hasznos infó van,szinte már minden le lett írva úgyhogy én csak az előttem szóló kis okosságokhoz tenném hozzá a magamét.

Túltermelés,úgy mint hálózatra termelés. Ha mindenkinek napeleme lenne,akkor ügye először is azt az áramot amit termel nem használja el azonnal,hanem a hálózatra terheli. Főleg nyáron,mikor magasabb a napos órák száma ,így a napelem termelése is magasabb napi szinten.Innen jön az,hogy a hálózat igenis túlterhelhető. Gondolom az áramszolgáltató is tárolja valahol az áramot vagy épp fokozatosan megtermeli az igénynek megfelelően.Sajnos ehhez nem értek,de ez lenne a logikus. Szóval van benne valami. Másfelől éjszaka nem termelnek a napelemek sem. Ez a közvilágítás meg egyebek szempontjából talán még jó is lenne, hiszen ha a nappali csúcsfogyasztásra kitermelik többnyire napelemekkel az áramot és az éjszakai áramhoz szükséges mennyiséget meg a fennmaradó egyéb energiatermelő eszközzel képesek ellátni,akkor még talán az az éjjeli energiatermelési probléma is megoldódna amiről annyit hallani,hogy gondot jelent és amiért külön kedvezményes éjszakai áramot vezettek be. Sőt talán még a nappali áram ára is csökkenne. Kitudja. Bár nem valoszinű,elvégre minnél kevesebb a fogyasztás, annál magasabb az 1kw-ra eső hálózat karbantartási és egyéb díj(noha maga az energia fenntartási ára valóban csökkenne)úgyhogy végül is lehet,hogy nemhogy kevesebb,de még drágább is lenne. Vagy bevezetnék a hálózathasználati díjat a napelemes rendszerrel ellátott embereknek (Erről már most is hallani pletykákat,nem tudom mennyire vagy hogy hogyan is valósulna meg.) A logikus az lenne,hogy az az áram után,amit te a hálózatról visszavételezel(és lemér az órád) az után minimum hálózat használati díjat fizetnél. Na már most akkor lehet egyből nem érné meg napelemre váltani hosszú távon sem,főleg,ha pont a hálózat használati díj lenne az ami megnövekedne a lecsökkent áramfogyasztás miatt. Lehetne ezt még tagolni tovább is.

2017. dec. 14. 22:42
Hasznos számodra ez a válasz?
 10/10 anonim ***** válasza:

"ha pont a hálózat használati díj lenne az ami megnövekedne"


Hova emelnéd még a használati díjakat?

Az áram nettó ára 15,76 Ft/kWh.

És a 'díjakkal bruttó 37,75.

Ez neked nem elég?

2018. jan. 3. 20:29
Hasznos számodra ez a válasz?

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!