Ki lehet már váltani Magyarországon télen a gáz fűtést napenergiával?
Ez ma már csak pénz kérdése. Ki lehet váltani, de teljes kiváltás nagyon drága (egyes cégek napkollektort, mások napelemet ajánlanak)
Ha az eszközt belepi a hó, akkor a hatásfoka 0 (nem fűt). Esetleg egy részleges kiváltáson érdemesebb elgondolkozni
Nézd, egy majdnem 2m2-es napelem tábla teljesítménye 220-250 W. Egy ugyanekkora napkollektor teljesítménye kb. tízszeres, mondjuk 2 kW.
A kevésbé hatékony napelemmel termelt elektromos energiát a szolgáltatód átveszi, és a nyáron termelt többletet télen esetleg el tudod fűteni.
De ha a téli fűtésre méretezed a kollektoraidat netán, akkor nyáron hova a túróba teszed azt a rengeteg forró vizet, ami a tetődön termelődik??? És persze hány napos borult időt akarsz a puffertartályoddal áthidalni télen? Egyet, vagy kettőt? És ha egy hétig borult idő lesz mit csinálsz?
Szóval először ezeket a kérdéseket kell megválaszolnod, mielőtt a beruházást elkezdenéd megtervezni, és majd forintosítani.
Nem az számít elsősorban, hogy Budapest vagy Gyula, bár nem mindegy, hanem amit az előző hozzászóló írt... Aktuális időjárás. Pár éve novemberben 3 hétig köd volt, de még normálisabb körülmények között is apró töredéket képes adni egy téli nap a nyárihoz képest. Irreális, hogy télen is elég legyen, akkor is, ha borult idő van hosszan, nyáron pedig takargathatod a kollektoraidat...
Ha nem érdekelne a pénz és a megtérülés, nekem lenne napelem és házi szélerőmű. Egy nagyon szeles helyen lakom, dombtetőn. Olyan van, hogy hetekig szinte semmi nap nem süt (a tetőm amúgysem áll jó irányban s nem is hatalmas), de szél, az sok van. De annak is örülnék, ha a falunk mellett is lenne szélerőmű, nemcsak 30 km-rel arrébb :) Tényleg alkalmasnak tűnik rá a terep.
Egy szomszédunknak van napelem és kollektor is, jó sok, sokat jelent, bár nem azzal fűtenek s nem is emlékszem a részletekre.
Ja és a ház fűtésigénye is ott van a képben, némelyik házat egy normál téli napon biztos ki lehet fűteni akár napelemekkel, hisz olyan ház is van, amit fűteni sem kell, csak persze annak jobbnak kell lennie, mint egy sima passzívháznak. De egy kisebb, igen jól szigetelt háznál, ahol a fűtésigény fele-harmada megvan hulladékhőből, s töredéke egy rosszul szigeteltnek még méretarányosan is, ott azért jobbak az esélyek. De ott sem gondolnám, hogy egy borult téli időszakban jól el lehet lenni, maximum ha olyan jól szigetelt, hogy fűtés nélkül is lassan csökken a hőmérséklet s ki lehet bekkelni egy rövidebb, 1-2 hetes borult időszakot... Ha a lakókat nem zavarja, hogy 18 és 23 fok között mászkál ideoda a hőmérséklet, az is előny. Bár nem tudom, hogy mennyi napelem vagy napkollektor kell ahhoz, hogy akár egy napos januári napon bőven ki lehessen fűteni a házat. Bár ha felhőtlen az ég, esélyesebb a keményebb hideg, ami megint megdobja kicsit a hőigényt...
Röviden:
Ki lehet váltani,csak amennyiben fűtésre szeretnéd használni azzal kell számolnod,hogy árammal fűteni 2x annyiba kerül,mint mondjuk gázzal,tehát a napelem "Megtérülése" a fűtésre használt áramnál kétszer tovább fog tartani,hisz ha az olcsóbb gázos verziót/vagy fatüzelésest választottad volna,akkor feleakkora költségből is kijön.(Kivéve ha nagyon elavult,régi ,gázpocsékoló rendszered van) Persze még így is MEGÉRHETI,hisz egy napelemrendszer általában 8-10év alatt visszahozza az árát és 20év múlva is legalább 80%-át képes lesz megtermelni az eredeti éves értéknek. És még utána is termel. Egyedül az inverterre kell majd 10évente ráköltened az eredeti belekerülési ár 15-20%-át(10év megtérülésnél tehát minden további tizedik év alatt legalább 2évnyi termelésed rámegy,de még így is marad majdnem 8 évnyi termelés ami tiszta haszon)
Más kérdés,hogy az ismerősöd valószinűleg csak a villamos áram fogyasztását(fűtés nélkül) fedezte vele,hisz akkor a legköltségtakarékosabb a dolog(Hamarabb megtérül).
Ezen kívül ott van a NAPKOLLEKTOR lehetősége is.(Vízmelegítés szempontjából sokkal hatékonyabb. Itt említették is,hogy olyan 10x-ese a napelemnek) Hátránya,hogy míg úgy tervezik ,hogy a nyári időszak alatt megfelelő hőfokra tudja felmelegíteni a kívánt mennyiségű vizet,így télen és kevésbé napos időszakokban már ez kevésbé lesz igaz. Példaként nekünk van egy 300l-es nyáron általába 60 fokra is felmelegedett(-mondjuk szerintem kivitelezési hiba miatt- éjszaka mindig lehül) Télen viszont ha nagyon süt a nap maximum 30 fokra fűtötte fel. Meg lehetne oldani,hogy ilyenkor egy kisebb tartályba kevesebb vizet melegítsen ,de az többletköltség. Viszont szerintem ezt a télen 20-30fokos vizet lehetne használni a bojlerek betápláló vezetékeinek megtöltésére(külön csatlakozás kialakításával), így valamivel kevesebb energiát kell a bojlernek a kívánt hőmérséklet eléréséhez felhasználnia. Minden csak kivitelezés kérdése.
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!