Miért nem mondja már ki a sajtó, hogy gazdasági válság van?
Eddig egy helyen olvastam ezt a szót leírva, főcímben. De máshol még sehol sem, pedig 2020 eleje óta már nagyon is ideje lenne kimondani, hogy gazdasági válság van.
Főleg az elmúlt 2-3 hónapban történtek egyértelművé tehették mindenki számára, hogy a 2008-as gazdasági válságnál sokkal nagyobb és drasztikusabb válság van és még lesz is!
Most miért nem harsogja ezt sehol senki? Mikor fogják végre elismerni? És most nem csak a fideszről van szó, hanem minimum egész europáról!
Ha a covid-dal tudtak össze-vissza értelmetlenül tájékoztatni (pl. egy online hírportálon, 3 nap alatt, 5 különböző, egymásnak ellentmondó hír), akkor azzal is foglalkozhatnának érdemben, hogy mi van a gazdasággal jelen pillanatban.
Hogy hogyan van az, hogy egy hét alatt 100 forintokkal emelkednek az árak a boltokban, és egyhuzamban már a sokadik olyan hét van, amikor áremelések vannak.
Azt megírják, hogy emelkednek az üzemanyagárak, hogy emelkednek az energia árak, hogy emelkednek a munkáltatói kiadások, meg még ki tudja mi minden. De azt nem, hogy ez lényegében egy jó kiadós gazdasági válság miatt van.
Azért az is elgondolkodtató, hogy ilyen típusú válaszok jönnek.
Meg az is, hogy lényegében a telex.hu-n van érdemben egy orbán nyilatkozattal megemlítve az "európai válság", meg ma az indexen írtak még gazdasági válságról. Fura, hogy mások miért hallgatnak erről ennyire. Mind fidesz oldalon, mind "független" oldalon.
Tegyük fel holnap reggel kimondja a sajtó, hogy gazdasági válság van.
Akkor mi lesz? Miben fogja ez megváltoztatni az életedet?
Más típusú a válság mint a 2008 utáni, azért.
Egyrészt igaz, hogy nagyon magas az infláció. Itthon valószínűleg 10% körül fog tetőzni a kamu MNB és KSH statisztikák szerint is, úgy hogy van egy csomó árstop amiknek elméletileg infláció fékező hatása van. (Bár ez a kormánymagyarázat is sántít, mivel amit megspórolnak az emberek az olcsó benzinen, élelmiszeren, kamatstoppon stb. azt elkölthetik másra, a többletfogyasztás pedig emeli a keresletet ami pedig az inflációt fokozza.) A valóságban pedig az emberek által érzett infláció inkább +30% itthon, de Európában és az USÁ-ban sem ritka a 10-15%, ez pedig felfogható "megélhetési válságként", amit a kérdező említett.
Amiben mégis nagyon más az előző válsághoz képest, hogy nagyon feszes a munkaerőpiac, mivel ultraalacsony kamatkörnyezetben és amúgy is munkaerőhiányos állapotban érkeztünk meg a covid utáni kilábalásba. Vagyis az emberek végre a covid után fogyasztani szeretnének (a kereslet nagy) ehhez alkalmazkodva a cégek pedig fokoznák a termelésüket amihez pedig munkaerőre van szükség. Ezt munkaerőhiány idején csak fizetésemelésekkel tudják megszerezni, így gyorsabb ütemben nőnek a fizetések, inflációt generálva, ezt szem előtt tartva a saját termékeiket is drágábban adják, mivel a munkaerő, alapanyag és energiaáraik is emelkedtek, ez is megdobja az inflációt. Ehhez jön még hozzá Nyugat-Európában és az USÁ-ban a hatalmas pénzosztás covid idején, ami itthon a választási osztogatás formájában öltött testet.
Összefoglalva igen, bizonyos értelemben általános életszínvonal csökkenés bekövetkezhet, ami egyfajta válság, de nem állnak sorba munkanéküliek tömege, mint a korábbi gazdasági visszaesés idején, ezért nincs általános "válsághangulat".
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!