Hogyan lehet pénzügyi tudatosságot tanulni? Hogy kell kezdeni?
Az első és legfontosabb lépés, hogy kezdd el listázni, mikor mire költesz. Végezd legalább 3 hónapig, és látni fogod, milyen összegek mennek el feleslegesen, így tudatosan ki lehet ezeket iktatni az életedből. Továbbá ajánlom ezt a videósorozatot:
https://www.youtube.com/channel/UCOlyuatBQNeFDb8u_4YxJ5A/vid..
Miklósnak megvan a maga stílusa, de iszonyat közérthető módon magyarázza el a pénzügyes dolgokat.
Célszerű a 1/1-től kezdve végig nézni.
"aki mindenkit leszól, akinek nem az az életcélja, hogy 45 éven keresztül a nyugdíjára spóroljon"
Egyet is értek vele. Ez nem lehet életcél. Ettől még egy növénynek is értelmesebb élete van.
Én nagyon hasonló családból jöttem. Viszont bennem pont az ellentétét váltotta ki: szorongás miatt túlspórolok mindent. Nekem azt kell megtanulni, hogyan engedhetem meg magamnak végre a dolgokat.
Szerintem a legfontosabb, hogy legyenek céljaid: ha van olyan, ami motivál (kocsi, nyaralás, továbbképzés, lakás), akkor könnyebb lesz rávenned magad, hogy megfogd a pénzed.
Én is végignéztem a kiszámolót. Szintén nem értek egyet mindennel és nem is annyira szimpatikus a pasas stílusa, de ahhoz tökéletes, hogy jó pénzügyi alapismereteket adjon és a totál homályban lámpafényt gyújtson. Vagy mondhatnám azt is, hogy egy kicsit "irányba tegyen" és értsd az alap fogalmakat, gondolkozási sémákat, lehetőségeket. Szerintem ennek csak is ennyi a lényege, nem kell többet belelátni, mint ami.
Érdemes nyitott elmével végig gondolni és azt megfogadni, amit úgy érzel magadra tudsz húzni.
Én is azt javaslom, hogy tölts le egy alkalmazást (pl. pénzügyeim) és néhány hónapig vezesd minden kiadásodat és bevételedet. Ne változtass a szokásaidon, csak vezesd. Ha ez megvan, akkor 3 hónap múlva ülj le és értékeld ki. Mi az amire aránytalanul sokat költöttél, mit kell megfogni, lefaragni. Érdemes arra is rájönni, hogy mi okozza nálad az impulzus vásárlást. Esetleg más tevékenységet találni, ami kielégíti a vágyaid.
A legeslegfontosabb szerintem pedig a jut is marad is elv végül. Ha látod, hogy mire mennyit költesz számszerűsítve és azt is látod miből mennyit lehet faragni, akkor megtudod határozni, hogy mi az a keret, amire feltétlenül szükséged van és mi az, ami elfolyt. Egész egyszerűen, amikor megérkezik a fizetésed, akkor a szükséges kereten felüli részt tüntesd el magad elöl. Akár egy megtakarítási számlára, egy szekrény mélyén lévő borítékba, bárhova, csak tedd el, hogy ne legyen szem előtt és "felejtsd el", hogy az létezik. Annyiból kell gazdálkodnod, amennyi pénz a számládon van. Ez pszichológia. Ha látom, hogy 200 ezer forint költhető keretem volt a hónap elején, még van egy hét és már csak egy 20-asom van, akkor ennek tudatában fogok költekezni. Míg ha azt látom, hogy még mindig van 120 ezer szabad egyenlegem, akkor sokkal könnyebben költök többet.
Rengeteg app van, amiben rögzítheted a kiadásaidat, aztán látni fogod, mire megy el, hol lehet megfogni. Pár hónap után kvótákat állíthatsz be és igyekezz ahhoz tartani magad.
Esetleg az is jó lehet, ha havonta x összeget félreteszel fizetéskor, mintha nem is lenne.
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!