Mi a jobb és hasznosabb? Nagyobb összegű zsebpénz, amelyből magának kell fedeznie szükségleteit a gyereknek, vagy kisebb összeg, és a gyerek minden szükségletének fedezése? Az előbbi esetében mikor és hogyan történhet ennek bevezetése?
Nyilván nincsen általános érvényű válasz, hiszen nincsen két egyforma gyerek, nincsen két egyforma család. De érdekelnének mások tapasztalatai, szülőké, és gyerekeké is, hogy pénzügyi tudatosságra nevelés szempontjából számukra melyik volt a jobb választás és miért.
Az is érdekelne, hogy a zsebpénz összegének meghatározásakor mik a fő szempontok, amik alapján döntötök, különösen, ha jelentősebb összegről van szó, ahol nagyobb lehetősége van a gyereknek az átcsoportosításra, és takarékossággal, tervezéssel a zsebpénzének növelésére.
Milyen hátulütőkkel kell számolni? Nyilván fennáll az esélye, hogy a gyerek másra költi apénzt mint az előirányzat, és arra is, hogy ne vegyen például ruhákat magának, hanem inkább félretegye a pénzt. Mi mással érdemes számolni, és hogyan érdemes felkészülni ezekre a nehézségekre és kezelni őket?
Előre is köszönöm mindenkinek a hozzászólásokat.
Egy bizonyos korig az utobbi,utána az előbbi.
De mennyi idős gyerekről van szó?
En kozepes osszegu zsebpenzt kaptam, es minden nagyobb koltseget a szuleim alltak. Nem hiszem, hogy ezen mulna a penzugyi tudatossag, inkabb azon, hogy emellett oktatjatok-e errol a dologrol, lenyegtelen az osszeg. Ha nagyobb, kozepiskolas mar a gyerek, be lehet vonni talan a koltsegvetesbe, vagy meg lehet tanitani neki, hogy irja a kiadasait excelben vagy vannak erre mar eleg jo mobil alkalmazasok, talan ilyen ertelemben a nagyobb osszeg jobb, mert azzal jobban lehet gazdalkodni, es esetleg jelkepes osszeget elkerhettek otthoni szamlakra is (nem sokat, 500-1000 forintot), csak hogy tudja, ezzel is szamolni kell. Esetleg a sajat mobilszamlajat is allja o, akkor ennyivel tobbet adtok neki, de igy megszokja, hogy azt is fizetni kell.
Nalam pl nem a penz beosztasaval van a gond, de viszonylag keson koltoztem el otthonrol (24 evesen) es neha egyszeruen elfelejtem, hogy amugy ezeket az alapdolgokat (viz, mobil, elmu, stb) havonta fizetni kell :D Es azt veszem eszre, hogy nem csak az ehavit, de a mult havit is be kene mar fizetni.
A válaszok általánosságban is érdekelnek, nem feltétlenül csak a lányomra vonatkoztatva. Ö egyébként még csak 13, ami nyilván sok mindenhez fiatal, de a pénzügyi tudatosság és kultúra fontosságának megértéséhez már nem. Részben pont erre vonatkozik a kérdés, hogy hány éves kortól van értelme emelni az összeget és bővíteni az abból fedezendő költségeket, illetve mikor, mekkora lépésekben.
Nyilván bevétele nem változna, ha neki kéne fizetnie a bérletét vagy a telefonszámláját, de az árát a zsebpénz részeként megkapná, viszont azt gondolom, segítene neki megérteni a pénz értékét, és jobban perspektívába helyezni a különböző dolgok árát.
13 éves gyerek esetében az utóbbit csinálnám.
13 éves ne bajlódjon a telefonszámlával meg a bérlettel.
*kisebb összeg, és a gyerek minden szükségletének fedezése
Evvel ki tudod kerüli, hogy ne legyen zsugori, és tudjon veled küzdeni. Mert ha nincs, akkor neki sincs, ha van neki is van.
De ha egyben egy nagy összeget oda adsz neki, akkor az első totális elköltés után, elkezdi zsugoriskodni, és rájön, hogy te pumpolható vagy. Ez óriási hiba..
Bár a kérdésem általánosságban tettem fel, a lányom esetében egyébként inkább az lenne a cél, hogy elkezdjen költeni, és ne csak takarékoskodjon. Ezért gondoltam, hogy jobb, ha olyanokkal szokja, amik egyértelműen szükségletek, és akkor is meg kell venni, ha nem akarja, mert hozzászokik, hogy vannak kiadások is.
Nem követelődzik, és nem is igazán költ semmire. Igazából csak az ünnepekre vesz ajándékot a családtagoknak és barátoknak, illetve takarékoskodik, nagy dolgokra gyűjt, akár évekre előrelátóan.
Nekem van ilyen "baba számla" vagy valami ilyesmi. Erről a számláról csak 18 kortól lehet kivenni pénzt,de berakni már azelőtt is lehet. Én a diákmunkáért járó fizetést arra a számlára kérem.
És így elég szépen gyarapszik ez a pénz.
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!