Honnan tudták régen az árusok, hogy romlik a pengő értéke?
Hiszen azt nem tudták, mennyit nyomtatott az állam...
Vagy a fizetések emelésével, már sejthető a pénzromlás?
Onnan, hogy az embereknél nő a pénz mennyisége, ugyanannyiból többet tudnak venni, nő a kereslet is jelentősen. Ha érzi a kereskedő, hogy bagót ér a terméke, akkor árat emel, mert még úgyis meg tudják fizetni.
A pénznyomtatásnak társulnia kell egy korlátozott gazdasági kapacitással is, hogy hiperinfláció legyen belőle. Ha hirtelen mindenkinek 100x annyi pénze lenne, de termék, amit ebből a pénzből megvennél nem lesz 100x annyi, akkor ha elkezdik költeni a plusz pénzt az emberek vagy elfogy minden és hiány lesz, vagy elkezdik növelni az árakat az eladók, és infláció lesz. Tehát nem kell senkinek sem "szólni" nekik, ezt maguktól tapasztalják. Ha pedig a rendszer alján lévő dolgok (üzemanyag, nyersanyag, alapanyagok, stb.) elkezdenek így drágulni, az visz magával minden mást is.
Ezért teheti meg (egyelőre) hiperinfláció nélkül az Egyesült Államok, hogy végtelen dollárt nyomtat: eddig úgy néz ki, hogy a gazdasági kapacitás alatta is közel végtelen... mondjuk ha kiderül, hogy mégsem, abból nagy baj lesz. :)
Tapasztalati uton jottek ra. Tegyük fel eladsz kenyeret, eladod x pengoert, mivel jol megy a bolt akarsz rendelni lisztet. Azt mondjak hogy a liszt most 10x annyiba kerul mint tegnap. Fogod a fejed es lenyeled a bekat. Masnap ugy arulod a kenyeret hogy reggel x penz, 2 ora mulva 2x 4 ora mulva 4 x ... Szar vilag volt akkor de nagyon. Szekerszam hordtak a penzt es a szeker ugyis tobbet ert mint rajta a penz.
Ugyanez van most is a forintal. Csak persze okosan kozmetikazzak a szamokat, ugy modositjak a vasarloi kosarat hogy alacsony legyen az inflacio. A parasztnak mindegy. O ugyis hulye ahhoz hogy ertse. Aki meg eleg penzt forgat az tudja hogy lehet okosan csinalni. Mindegy is, van jopar termek ami jobb penz szerepet tolt be. Ha majd elegge utanajarsz a dolgoknak osszeall a kep
De a végén a "szaladgáló a" időszakban az jó kérdés.
Amikor már napon belül tizedére, századra eset az értéke, az hogy ment?
Mondjuk 1946 nyarán már leginkább csak csere kereskedelem ment, a "batyuzós" vonatok ideje.
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2025, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!