Régen hogy tudtak meg bármit is időben?
pl. népszámlálás volt Jézus születésekor... hogy a fenébe tudtak mindenkit időben, gyorsan értesíteni úgy, hogy azok oda is érjenek?... honnan tudták, hogy hol keressék őket?
(a vallási része most nem érdekel, csak a történelmi, a hírátadás módja)
vagy akár, hogy melyik csatában mi történt 1552 és környékén, meg ilyenek... az emberek nagy része nem is tudott olvasni, menni meg csak lóval lehetett, túl lassú...
Maratoni futás háttérsztori megvan?
Ezek futottak és lovagoltak a hírekkel. A híreket meg szétordibálták mindenfelé. Kidoboltatták. Főleg a törvényeket. A messzi földön történt nagy sztorikat meg csak úgy elmesélték a messzi földekről érkező mindenfélék, mint Tinódi. Elénekelte hogy ne legyen unalmas, és hogy könnyebb legyen megjegyezni. [link]
Időben... Napok, hetek múlva, vagy soha nem tudtak meg dolgokat. Van ez így most is.
Kérdező, te fordítva ülsz a lovon.
Nem az van, hogy egy társadalomnak valamilyen szempont szerint kötelező működnie - hanem az van, hogy működik valahogyan, és kész.
Aztán vagy képes valamire, vagy nem.
Régen a hírek hetek, hónapok vagy évek alatt terjedtek el.
És általában szóban.
Bármit megtudtak időben, mert akkor jött el az ideje, amikor megtudták!
Az egy ökörrel vontatott szekér is időben eljutott a szomszéd faluba.
A népszámlálás szerintem úgy zajlott, hogy végigmentek az utcák házain és összeírták, akit találtak. Nem volt halálpontos.
Pár éve volt az OSZK-ban egy kiállítás, ami kitért arra, hogyan terjedtek a török időkben a hírek: kinyomtattak x példányban 1-1 füzetecskét, amiben le volt írva, hogy valamelyik várat elfoglalták, és ezeket terjesztették.
Az emberek 2000 évvel ezelőtt nem utazgattak. Kicsit hosszú, költséges és bizonytalan volt. Az állami utasításokat vivő futároknak kiváltságlevelük volt, bántalmazásuk komoly következményekkel (jobbára halállal) járt. A tömegek mentalitása alapvetően volt más.
Tehát a római konzulok Rómában elhatároztak valamit. Jó pár évvel előtte. Ezután minden provinciába elvitték a hírt, a helyi hatalom továbbadta a településeknek. Mindenkinek születése helyén kellett akkor lennie. Mária és József is ezért vándoroltak. A nem teljesítés gyakran szintén halállal járt. Ez komoly tudati tényező volt. A "nem teljesítem" mentalitás gyakorlatilag elenyésző volt.
Ezután az előre közölt időpontban az előre kijelölt emberek végigmentek a településen és összeírtak. A hazugság e téren nem volt divat, lásd a fentebbi retorziókat. Tehát az összeírás igen rövid idő alatt megtörtént. Az összesítés ismét éveket vehetett igénybe.
Azaz a számlálás viszonylag pontos volt, csak nagyon soká derült ki az eredmény.
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!