Jelenleg munkanélküli vagyok, 20 éves. Ilyenkor az orvosi ellátásomra bekell fizetnem azt a havi 8 (kb) ezer forintot?
"Viszont mentem orvoshoz 2019 végén, és a gépben nem is volt benne hogy fizetem."
Olyat az orvos nem lát, hogy "fizeted vagy sem". Jó is lenne, ha adótitkokat kötnének az orra alá. Ő azt látja, hogy "rendezett" az orvosi ellátásra jogosultságod vagy sem.
"Munkaviszony megszűnése után 45 napig nem kell, azon túl igen."
Pontatlan a válasz. Ha a munkaviszonyod legalább 45 napig fennállt, akkor annak megszűnését követő 45 napig "passzív" időszakod van. Ez azt jelenti, hogy nem kell fizetned járulékot, és az orvos mégis "ingyen" ellát. Ha rövidebb ideig állt fenn a munkaviszonyod, mint 45 nap, akkor a rövidebb időre lesz csak passzív időszakod. Tehát a 45 nap csak egy maximum, annál több nem lehet, de kevesebb bármikor!
"A kérdésem igazából annyi lenne elsősorban, hogy amíg nincs munkám, addig kell-e havi szinten fizetnem, és ha nem, akkor később behajthatják-e rajtam visszamenőleg? "
Pontatlan. :) Amíg biztosítással járó jogviszonyod nem lesz, addig kell fizetni. Biztosítással járó jogviszony nem csak munkaviszony által keletkezhet. Biztosítottnak számítasz például az álláskeresési járadék folyósításának időszaka alatt is (pedig nem munkaviszony).
A járulék-fizetési kötelezettséget a NEAK írja elő a nyilvántartásából szedett adatok alapján, és a NAV tartja azt nyilván az adófolyószámládon. Ha nem fizeted be önként és dalolva a hátralékot (már ha van), akkor a NAV fogja azt behajtani.
Végrehajtást 4 évre (adott esetben + 6 hónapra) visszamenőleg lehet lefolytatni, de kötelezettséget 5 évre visszamenőleg lehet előírni.
Van egy olyan lehetőség, hogy kérésedre a kormányhivatal megállapíthatja a rászorultságodat, ez által mentesít az egészségügyi szolgáltatási járulék (TB) fizetése alól. A mentesítésről értesíti a NEAK-ot, aki ez által onnantól kezdve maximum 1 évig nem írja elő a járulékokat. Ez a kedvezmény visszamenőleg nem él! Tehát az előtte felhalmozott hátralékot vagy megfizeted, vagy behajtják, vagy kérelmet nyújtasz be az azt nyilvántartó szervhez (NAV), hogy részletekben megfizeted, vagy méltányosságból engedjék azt el. Ha rászorultságot már állapított meg a kormányhivatal, akkor nem nagyon szokott ezzel kekeckedni az adóhatóság. Többnyire elengedik a tartozást visszamenőleg.
Még egyenlőre azt sem tudjuk, hogy van hátralékod vagy sem. Az egyenleggel rendelkező adófolyószámla tulajdonosokat nem olyan régen értesítette a NAV. Évente egyszer mindig küld értesítést azoknak, akiknek egyenleget mutat (túlfizetés/hátralék) az adófolyószámlájuk.
Kaptál ilyet? Van hátralékod egyáltalán?
Most írtuk, hogy a 45 nap egy maximum időtartam. Ha a munkaviszonyod 3 napig tartott csak, akkor annak megszűnése után csak 3 napig nem kell fizetned a járulékot, a 4. naptól igen.
Ha 44 napig tartott a munkaviszony, akkor 44 napig nem kell fizetni,
ha 45 napgi tartott, akkor 45 napig nem kell fizetni,
ha 32 napig tartott, akkor 32 napig nem kell fizetni,
ha 17 napig tartott, akkor 17 napig,
ha 48 napig tartott, akkor 45 napig nem kell fizetni,
ha 2836 napig tartott, akkor 45 napig nem kell fizetni,
ha 40 évig tartott, akkor is 45 napig nem kell fizetni.
Mit nem lehet ezen érteni Kedves 3-as válaszoló?
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!