Magánemberek közötti visszterhes ügyletek ÁFA, adó- és illetékmentesek?
Élelmiszert nem értékesíthetsz magánszemélyként.
Könyvedet eladhatod bárkinek. Évi 600 ezer forint bevételig az ingóságértékesítés magánszemélyként nem SZJA köteles.
Pénzért takarítás egyszerűsített foglakoztatásban megoldható. A közterhet az fizeti, akinek dolgozol. SZJA terhe attól függ, hogy az éves keretösszeget túlléped jövedelemben vagy sem.
A fentiekből is láthatod, nem mindegy, hogy milyen tevékenységről beszélünk. különböző szabályai lehetnek.
Hivatalosan nem.
Erre találták ki az (ős)termelőket.
Kedves második! Nagyon köszi a részletes választ. Ez azt jelenti, hogy ha olyasmit csinálok másnak, ami mondjuk egy létező szakma (mi alapján az? Van teáor-száma?), akkor azt nem csinálhatom meg simán magánemberként, hanem csak foglalkoztatás keretében? Tehát takarítani nem takaríthatok magánemberként, de pl. bevásárolhatok a szomszédnak és adhat nekem érte egy ezrest?
Ingóságot pedig akkor adhatok el ezek szerint, és akkor SZJA-mentesen, ha az értékesítésre nem vonatkozik külön jogszabály (pl. élelmiszer), és évente nem haladom meg a 600ezres bevételt, igaz?
"Ez azt jelenti, hogy ha olyasmit csinálok másnak, ami mondjuk egy létező szakma (mi alapján az? Van teáor-száma?), akkor azt nem csinálhatom meg simán magánemberként, hanem csak foglalkoztatás keretében?"
Nem pontos. Ha könyvelő vagy például, tudsz bevallásokat készíteni. Megcsinálhatod bárkiét, tehát korlátozás nincs, de nem ellenszolgáltatásért. Legalábbis hivatalosan nem. :)
Ha kőműves vagy, kijavíthatod a szomszéd csempéjét a fürdőben, de hivatalosan nem fogadhatsz el érte semmit.
"de pl. bevásárolhatok a szomszédnak és adhat nekem érte egy ezrest?" Hivatalosan nem adhat érte semmit.
Itt a lényeg mindig a "hivatalosan nem" megfogalmazáson van.
"Ingóságot pedig akkor adhatok el ezek szerint, és akkor SZJA-mentesen, ha az értékesítésre nem vonatkozik külön jogszabály (pl. élelmiszer), és évente nem haladom meg a 600ezres bevételt, igaz?"
Alapból igaz. Az SZJA törvény nem írja le konkrétan, hogy milyen ingóságot és miként értékesíthetsz. Viszont egyértelműnek kéne lennie, hogy például géppisztolyt, vasúti sínt, gyógyszerkészítményeket stb. hivatalosan nem értékesíthetsz. Az ilyesmit más kapcsolódó szabályok határozzák meg. Mint azt is, hogy hány kilogrammnyi vashulladékkal rendelkezhet egy háztartás. A korlát fölötti mennyiséget köteles vagy (hivatalos!) fémhulladék felvásárlónál leadni, egyébként büntetnek a vámosok, ha felnyom valaki.
A lényeg: Mielőtt az ember bármibe belekezdene, járjon utána, hogy milyen kötelezettségekkel jár az a dolog, és ha azokat nem teljesíti, milyen következményei vannak.
Most van kis ídom , én máshogy látom.
Limit: adómentes bevétel ingóság eladásból 600e Ft. Itt. Mindegy a nyereség.
Adómentes kb 200e Ft nyereség minden esetben mert annak kb 30e Ft az adója.
A 600ezres limit érvényes ha nem üzletszerű. Tehát ha van 100 pár cipőm ami Vadi új hiába adom el 580ezerert az üzletszerű.
Igazából 10 originalt cipő is.
Adó mértéke és adózás módja is függ az uzletszerusegtol, ami üzletszerű az vállalkozás.
Üzletszerű cselekmények: ingóság eladását írtam már.
Bevásárlás: bevásárlás a szomszédnak:
Ad csak úgy egy ezrest : nem üzletszerű
Kérsz ezrest - üzletszerű hiába első
Rendszeresen csinálod és ad ajandekba ezrest - üzletszerű
Uzletszeruseg esetén nincs kedvezmény , minden fillérre van adó, és vállalkozási forma kell
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2025, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!