Kezdőoldal » Üzlet és pénzügyek » Egyéb kérdések » Az emberek miért nem tanulnak...

Az emberek miért nem tanulnak a munkanélküliségből és a válságokból?

Figyelt kérdés

A szüleim anno a rendszerváltás idején huszas éveik elején házasodtak és vállaltak több gyereket a "semmire", azaz egy nagy háznyi hitelre, mert majd lesz valahogy.


Természetesen lett, úgy mint a generációm nagy részének a szülei, az enyémek is elváltak, anyám meg ott maradt gyerekekkel, 25 évig tartó hitellel - ő vállalta fel a fizetést, hogy maradjon hol laknunk -, úgyhogy elég nélkülözősen nőttünk fel, ha nem lettek volna a nagyszüleink, dolgozni sem tudott volna elmenni. Na meg ugye a rendszerváltás után munkát találni sem volt egyszerű...


A lényeg, hogy én már egy ilyen gyerekkor után megtanultam, hogy az életben semmi nem biztos, muszáj tartalékot képezni, igyekeznu előre jutni, több lábon állni, szerintem ez hatalmas lecke volt.


Na most, 18 éves koromban jött a nagy gazdasági válság, emberek milliói lettek munkanélküliek, vesztették el a házukat, mentek tönkre amiatt (is), hogy semmiféle tartalékuk nem volt. Az ember azt gondolná, egy ilyen nagy pofon sokakat megtanít a megtakarítás és visszafogottabb költés fontosságára.


Erre mit látunk? Megint beütött a válság, alig 10 évvel az előző után, és ismét itt állnak az emberek tömegei eladósodva, megtakarítás nélkül, sopánkodva, mert azt sem tudják mit tegyenek, kihez forduljanak segítségért a munkanélküliség hónapjai alatt, hisz nincs semmijük, csak hitelük.


Valaki magyarázza el nekem, mi van, emögött, mi az oka annak, hogy az emberek semmiből nem tanulnak. Én alig 30 vagyok, de már a 3. negatív gazdasági konjuktúrában vagyunk, miért nem értik meg az emberek, hogy a jó évek után mindig jönnek rosszabbak, és erre készülni kell?


Nem azt mondom, hogy zsugorinak kell lenni és mindenen spórolni, de törekedni a rendszeres megtakarításra és elfogadni, hogy így sajnos csak kisebb otthonra vagy kevesebb gyerekre futja, de legalább megvan a háttérbiztonság



2021. febr. 2. 18:56
1 2
 1/11 anonim ***** válasza:
74%

Magyarországon nagyon sok ember nem keres annyit, hogy félre tudjon tenni, meg tudjon takarítani annyit, ami elég lenne akár 2-3 hónapra.

A népesség harmadának semmi megtakarítása nincs és biztos vagyok benne, hogy kb. a 90%-uknak nem azért, mert nem akar, hanem mert nem tud félretenni.

[link]

Nagyon egyszerű azt mondani, hogy tegyenek félre, de amikor a (hivatalos) átlagfizetés 400ezer Ft körül van, ami kb. nettó 250ezer Ft és valaki pl. albérletben él, esetleg gyereke van, 1 fő dolgozik a családban, gondoznia, támogatnia kell valakit, stb. akkor az nem olyan egyszerű. Ha félre is tesz mondjuk 10-15%-ot, az azt jelenti, hogy az 1 havi fizetésének megfelelő megtakarítást majdnem 1 év alatt tud félretenni. 2-3-5 év után is csak 2-3-5 hónapra elég megtakarítása lesz. És bármikor közbejöhet valami váratlan kiadás. Elromlik egy mosógép, hűtő, akármit cserélni kell, máris oda a megtakarítás egy része.

Nagyon egyszerű mondani, hogy takarítson meg mindenki, de ezt gyakran nem olyan egyszerű megtenni a magyar fizetések mellett.

2021. febr. 2. 19:13
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/11 anonim ***** válasza:
39%
Az emberek nem akarnak a rosszra gondolni. Ez a titok.
2021. febr. 2. 19:15
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/11 anonim ***** válasza:
26%
Amíg önként mérgezik magukat cigarettával, alkohollal.. addig ezen meg se kell lepődni.
2021. febr. 2. 19:47
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/11 anonim ***** válasza:
69%

"Amíg önként mérgezik magukat cigarettával, alkohollal.. addig ezen meg se kell lepődni."


Ez egyszerűen demagóg fäszság. Igen, nyilván van olyan aki szegény és iszik és/vagy cigizik. De olyan is aki egyiket sem. na ilyenkor mi van? Hiba a mátrixban?

2021. febr. 2. 20:01
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/11 anonim ***** válasza:

Mert mindig másik generáció esik bele a hibába.


Mert a kormány valamilyen okból belehajszolja őket a hitelekbe(általában a gazdaság pörgetése, adóbevételek növelése).


Mert akkor épp jó ötletnek tűnt.


Ha megnézed a mostani csokosokat? A korábbi devizahiteleseket? Anyádékat?

2021. febr. 2. 20:58
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/11 anonim ***** válasza:
65%
Mert a kormanyaink mindog is tamogattak ezt a viselkedest. Mindig megmentik az embereket. Nem kell felelosen gondolkodni, ha eleg sokan csinaljuk ugyan azt a felelotlen dolgot akkor majd az allam megment.
2021. febr. 3. 07:20
Hasznos számodra ez a válasz?
 7/11 anonim ***** válasza:
Azért mert van politika is aminek egészen más céljai vannak az emberekkel.
2021. febr. 3. 08:26
Hasznos számodra ez a válasz?
 8/11 A kérdező kommentje:

Hagyjuk már ezt a politikát meg a kormányokat, ez önmagában nem magyarázat arra, miért vesznek az emberek erőn felül házat, kocsit, nagy, TV-ket, bizbazokat...


Nem lehet mindent a politikára fogni, kihagyva belőle az egyén felelősségét, mintha neki semmi szerepe nem lenne a saját életében és döntéseiben.


Most ilyen alapon én is szerettem volna három gyereket, meg 150 -és, házat meg minden évben nyaralást külföldön, de látom, hogy ezek mellett hónapról-hónapra élnék megtakarítás nélkül, ezért maradtunk a kisebb háznál, kevesebb gyereknél. Nem magam akarom piedesztára emelni, szimplán nem értem, másokra hogyhogy nincsenek semmilyen hatással a fentebbi gazdasági események, hogy lehet, hogy rengeteg helyen el van mondva, milyen fontos készülni a váratlan helyzetekre és mégsem....

2021. febr. 3. 08:39
 9/11 anonim ***** válasza:
100%
Persze, hogy van szerepe az egyénnek. Az a szerepe, hogy érzelmi alapon dönt.
2021. febr. 3. 08:54
Hasznos számodra ez a válasz?
 10/11 anonim ***** válasza:
100%

Minden válság bizonyos rétegeket, szakiparokat érint csak jelentősebb mértékben, nem kollektíven mindenkit általában. Amíg valakinek 2008-ban simán ment a szekere, most lehet hogy becsődöl.

Engem is "szocpolra vállaltak" a szüleim a tesómmal együtt és volt hitel a lakásunkon. A szüleim kifizették és a mai napig együtt élnek. Volt devizás közeli rokon, aki szívta ugyan a fogát, de kifizette a hitelét. És nekünk is van lakáshitelünk, amit ki fogunk fizetni anyagi csőd nélkül.

Szerintem nem a hitel a rossz önmagában, hanem a pénzügyi kultúra hiánya, a felelőtlen vállalások és a totális elborultság, ha költésről van szó. Van aki a másik kárán és van aki a sajátján sem... :)

2021. febr. 3. 09:56
Hasznos számodra ez a válasz?
1 2

Kapcsolódó kérdések:




Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!