Közös tulajdonú ingatlant hogyan lehet eladni, ha az egyik örökös "nem törekszik a közös, kedvező megegyezésre"?
Adott egy testvérpár. Évek óta vitáznak az örökségükön, ami egy telek és rajta egy lerobbant ház. Egyikük nyugdíjas, tehát nincs zsáknyi pénze, a másik még aktív és nem igazán törekszik a barátságos megoldásra.
A nyugdíjas most eldöntötte, hogy megveszi az ingatlan másik felét a testvértől. A másik viszont úgy néz ki, hogy egy barátjának szeretné átjátszani az ingatlant.
Van-e erre valami jogi lehetőség, hogy a nyugdíjast olyan kényszerhelyzetbe hozza, hogy ne vásárolhassa meg az ő részét és végül a "barát" kezére kerüljön a kérdéses ingatlan?
Köszönöm a választ.
Pontosítás: természetesen arra kíváncsi a nyugdíjas testvér, hogy számíthat-e arra, hogy jogi megoldással más kapja a házat?
Aztán: az ingatlan fizikailag nem osztható ketté.
Mindig elsőbbségi vásárlási joga van annak aki érdekelt az ingatlanban. Pl: másik örökös.
Bírósági úton lehet kérni az ingatlan vásárlási előjogát
Köszi. Az elővásárlási jogról tudnak, de arról meg én nem tudtam, hogy bírósági úton kell kérni. Én azt hittem, ez "jár". Itt egyébként most az a kérdés, hogy ennek ellenére lehet-e, hogy mégsem ő kapja a másik ingatlanrészét? Például: lehetséges-e, hogy mondjuk az aktív testvér már jön egy szerződési ajánlattal, ami mondjuk szól X millió forintról és ezt persze a nyugdíjas nem tudná kifizetni és végül a "barát" mégis megkapja az ingatlant, hiszen ő bezzeg megengedheti magának?
Bocsi, nem vagyok igazán járatos jogi dolgokban - ezét is vagyok itt :-)
Valóban vagyonmegosztást kell kérni bírósági úton.
Megpróbálnak majd első körben egyezségre törekedni.
Ha ez nem működik, akkor a bíróság el fogja rendelni az ingatlan kényszerértékesítését.
Itt felméri egy értékbecsló az értékét.
Természetesen lesz elővásárlási joga a testvérnek. Ha ki tudja fizetni a felét, akkor a másik nem tud mit csinálni, verheti a fejét a falba, akkor is megtörténik az ügylet.
Viszont ha ez egyelőre nem történik meg, akkor a másik testvér bármikor eladhatja a tulajdoni részét. Hiszen az az övé, azt csinál vele, amit akar.
De akkor csak a ház felét adja el. Nem igazán értem ezt az "átjátszást".
Egy haverjának eladná a felét, az meg lenne olyan hülye, hogy megveszi? Egy fél házat? Ugyanannyi joga lesz benne lakni, mint a másik testvérnek, vagy a másik testvér is odaköltöztethet bárkit, kiadhatja egy cgány családnak, vagy 8 egyetemistának.
Idegennel nem hozunk létre közös tulajdont, mert öngyilkosság.
Gondolom most a szegényebb testvér egyedül él a házban, mivel a másik jobb körülmények között él. És a potenciális vásárló sem egy agysebész, azt gondolja, féláron vesz egy házat, amibe úgysem fog soha beköltözni a másik tulajdonos.
Ha meg is történne ez az "átjátszás", mire a másik testvér felébred, még szerintem akkor sincs veszve minden. Ha bizonyítja azt, hogy ő nem volt értesítve a dologról pedig szeretett volna élni az elővásárlási jogával, akkor a bíróság semmissé nyilváníthatja az adás-vételit.
Bárhogy is lesz, nem lesz egyszerű.
Az ingatlanon joggal rendelkezőknek elővásárlási joguk van. Tehát ha a testvérnek van olyan ajánlata valakitől, ami megfelel neki, akkor azt köteles a nyugdíjas testvérrel közölni, és ha az ki tudja fizetni és meg is akarja venni, akkor neki adhatja csak el.
Ha direkt olyan ajánlattal érkezik, amelyről tudja, hogy a testvér nem tudja kifizetni, pedig szeretné megvenni, akkor marad a bíróság, ahogy előttem írták.
Pocsék ügy...
"Ha direkt olyan ajánlattal érkezik, amelyről tudja, hogy a testvér nem tudja kifizetni, pedig szeretné megvenni, akkor marad a bíróság, ahogy előttem írták."
Várjatok! Itt nem ajánlatok vannak! Adásvételi szerződés! Szóval nem csak bemondásra megy, ajánlati szinten ijesztgetés.
Köt az "aktív" tesó egy szerződést (annak minden velejárójával: ügyvéd, illeték, stb. ) az átjátszós haverral és a nyugdíjas testvér élhet az elővásárlási jogával és a szerződésben foglalt feltételek szerint (az átjátszós haver helyébe lépve) megveszi. Ez ellen az aktív nem tehet semmit.
Hűha, köszi a válaszokat, van min átrágnom most magam :-D Amúgy az "ajánlat - szerződési ajánlat" kifejezésem miatt elnézést kérek, dunsztom sincs, melyik a jogilag helyes. Értsétek kérlek jól :-D Amúgy a telek óriási, a rajta lévő ház lerobbant, senki sem lakik benne. Tök jól járna vele az "aktív" barátja. A nyugdíjas viszont szeretné egyben tartani és ezért venné meg a testvére részét.
Még lenne kérdésem: a helyi jegyző értékeli fel egyébként általában a helyi ingatlanokat? Az ő értékelésével szemben érdemes-e egy értékbecslő segítségét/értékelését igénybe venni? Mert valahol azt olvastam, igen.
Jah, és a lényeg: az "aktív" barátja maga a jegyző. Khm. Hát ez van.
6-os: igen, valami ilyesmire gondolnak - remélem, én is jól értem. :-)
1. Tehát lehetséges az, hogy jön az "aktív" (csak példa!) egy 10 millás szerződéssel/ajánlattal, stb., ezt persze, a nyugdíjas nem tudná kifizetni, úgyhogy végül ő nem vásárolhatja meg, mert nincs rá elég pénze? És akkor ugye (megint csak ha jól értem), a haveré lesz az osztatlan közös ingatlan fele (ami ugye, elég problémás).
2. De mivel az ingatlan úgy lenne igazán értékes, ha egyben maradna a telek, akkor a nyugdíjas számíthat további "akciókra" is ellene, hogy a hiányzó, még nála lévő részt is megszerezzék tőle. Kérdés: milyen lehetőségek, piszkos vagy legális kis trükkök létezhetnek ebben az esetben, hogy végül az egész ingatlan átkerülhessen a haverhoz? Mert ez a cél, a nyugdíjas testvér ettől retteg konkrétan és ezért kért tanácsokat is az ismerőseitől.
3. Amennyiben jön egy "megkeresés" (nem akarok jogi kifejezéseket használni, nem értek hozzá) az aktívtól, hogy valaki ennyiért meg annyiért meg akarja venni az ő részét, a nyugdíjasnak mennyi idő áll rendelkezésre, hogy reagáljon rá, ő annyiért ringbe tud szállni vagy sem?
Nem, semmiképp sem a jegyző értékeli fel.
Egy értékbecslőt fognak kirendelni, a jegyző nem értékbecslő.
Sajnos a pozíciójából kifolyólag viszont lehet olyan ismeretségi köre, hogy odaszól, hogy kit küldjenek, és azt megkeni, hogy magasabbra értékelje a telket.
Ha romos ház, akkor azt kb figyelembe sem fogják venni, hisz nem lakható.
Telekárakról tudsz informálódni, akár jófogáson is, vagy ismerősöktől: a környéken mekkorát mennyiért adtak el modtanában.
Pl. én debreceni vagyok, itt egy belvárosi pici telek 30 milliót is megér, egy nagyobb pedig százmilliós, társasházat lehet rá felhúzni. Külterületen egy szép nagy, 1000 nm feletti telek megy olyan 4-5 millióért.
Sok mindentől függ, milyen a megközelítése, van-e közvilágítás, bent van-e a villany, víz, gáz, vagy legalább az utcában - ez sem mindegy.
Ha úgy tűnne, hogy jó fejek akarnak lenni, és megkeresnek téged egy ajánlattal, ami gyanús, akkor egyből menj bíróságra.
Pl. úgy gondolod, hogy az egész telek ér max 8 milliót.
Tehát a fele lenne 4.
Erre ők jelzik neked, hogy megveheted 10-ért a felét, mintha az egész 20-at érne.
Jelzem, vidéken 20-ért gyönyörű családi házakat lehet kapni. Romos putrikat telekkel együtt is 3-4-5 millióért árulnak.
Szóval ha úgy érzed, csak át akarnak vágni, akkor az legyen gyanús!
Mert még az is simán meglehet, hogy ők tényleg lepapírozzák, hogy a haver 10 millióért vette meg, csak hogy be tudják mutatni, hogy tessék, ennyit adott érte, ugyanezt te is megtehetted volna, de te visszautasítottad. Valójában pedig megegyeztek mondjuk 5 millióban, a haver fizeti a szerződést, amit amúgy is neki kéne, meg az illegális megállapodás miatt kifizeti azt az adót, amit a testvérnek kéne a 10 millió után. Gyakorlatilag így is nyert kb 4,5 milliót, amit egy részét készpénzben visszaadja a havernak, és mindenki boldog, sőt még papíron is rendben van az üzlet.
De ha te időben lépsz, és megteszed a szükséges bejelentést, lehet, hogy elhúzódik, de akkor hivatalból fogják felértékelni, és nem hagyják, hogy egy kis putrit valaki 20 millióért papírozzon le.
Sajnos a lakásmaffia kicsiben is működik, vagy inkább úgy mondanám, hogy ügyeskedés. Sőt, még én is próbáltam úgy lepapírozni az én adásvételemet 10 éve, hogy nekem jó legyen, holott nem volt teljesen szabályos.
Hasonló volt, csak mi nem akartunk senkit kitúrni, nekem az volt a lényeg, hogy a bank megadja a hitelt, mikor nem volt semmi önerőm. Ezt úgy oldottuk meg, hogy többet írtunk az adásvételibe, és beleírtuk, hogy a különbözetet már átadtam kp-ban előlegként. Így a fennmaradó összegre kérek csak hitelt. A bank benyalta, meg is adta a hitelt, szerintük a ház 2/3-ára, pedig valójában az a ház teljes értéke volt. Ehhez persze az is kellett, hogy az értékbecslő úgy értékelje fel.
És szintén kb 10 éve történt, hogy egy kedves barátom nővére vett egy lakást egy menő, drága lakóparkban, elég olcsón jutott hozzá. a NAV, vagy akkor még lehet APEH volt, nem hitte el, hogy annyiért vette, felértékelték, és a felértékelt összeg után kellett adót fizetni, nem a tényleges vételár után.
Még az is lehet, hogy tényleg olyan olcsón vette, de amúgy ki tudja... gyanús. Sokan csinálják, hogy kevesebbet írnak a szerződésbe, hogy kevesebb adót kelljen fizetni. A többit pedig átadják készpénzben, hogy ne legyen nyoma.
Szóval van itt sok simlisség az ingatlan ügyletekben, nagyon résen kell lenni.
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!