Ha egy ingatlan kizárólagos tulajdonosa vagyok, akkor a haszonélvező után egyedül fizetek mindent?
1 tulajdonos (én); +1 haszonélvező.
Ilyenkor a közüzemi számlákat én fizetem utána korlátlanul?
Tudom korlátozni a fogyasztását?
Kiköttethetek bármit is? (pl. internet, áram)
(A kérdés hipotetikus, nem vagyok ilyen helyzetben szerencsére, csak szeretném megérteni a két fogalmat.)
A számlákat az fizeti, aki a szolgáltatóval szerződésben áll. Ha a haszonélvező használja is az ingatlant, akkor - gondolom - ő áll szerződésben a szolgáltatókkal is.
Nem minden haszonélvező él ezzel a jogával attól függetlenül, hogy az ingatlan-nyilvántartásban be van jegyezve. Lehet, hogy a gyakorlatban átengedi másnak ezt a jogot ideiglenesen.
Nem, nem írtak le mindent, utolsó, mivel több lehetőség van, és nem tudjuk, melyikre gondol a kérdező!
Ha pl. adott egy család, anya-apa-gyerek, apa meghal, a lakás az ő nevén volt, mert korábban örökölte > ugye abból az anyukának nem jár, a gyereké lesz 1/1 arányban.
Hagyatékinál bejegyeztetik, hogy anyuka nevére legyen holtig tartó haszonélvezet, hiszen jó a viszony, a gyerek nem akarja, hogy az anyjának később ne legyen hol laknia.
Később megromlik a viszony.
Na itt van nagyon nagy jelentősége, hogy a haláleset után, halottival a kézben, ki ment be a közmű-szolgáltatókhoz elintézni az átírást. Vagy ki hívta fel őket, mivel telefonon is lehet már sok helyen.
Ugyanis az fizet, akinek a nevére került a szolgáltatás.
Rosszul tudjátok, nem lehet kikapcsoltatni kérésre semmit úgy, hogy valaki lakik benne. Mindig van, aki ezt hiszi, de nem, nem veheted el a vizet vagy az áramot tőle. A törvény a bent lakót védi.
Az már más téma, ha az illető nem fizeti, és díjtartozás miatt kikapcsolják. Akkor még mondhatjuk is, hogy szerencsés eset, hiszen pl. áramot kikapcsolnak 60 nap után, túl nagy tartozást nem lehet felhalmozni, és ha kikapcsolták, nem nő tovább az összeg.
De nem ilyen szerencsés a dolog, ha panelről van szó: villanyt ki lehet kapcsolni, de a távhőt, a vizet a legtöbb helyen nem, meg a közös-költséget sem lehet szüneteltetni. ezek azok, amikből több százezres, meg több milliós tartozás szokott összejönni, aztán lehet pereskedni, hogy ez kinek a sara.
Kedves 5-ös!
Köszönöm.
Valóban szülőre gondoltam, hogy ha később megromlana a kapcsolat. Szívesen a nevemre írnák a lakást, hogy a hagyatékit ne kelljen megvárni az eladással. De amíg életben vannak és ha megromlik a viszony nem akarok más után számlát fizetni.
Tehát az fizet, aki le van szerződve a szolgáltatóval.
Ha Te vagy leszerződve, de más használja a lakást/más fogyaszt, akkor az "bukta".
Egy dolog az, ami a tulajdonos kötelezettsége: társasház esetén a közös költség. Ott teljesen mindegy, hogy ki a használó, ha az nem fizet, a közös költség elmaradást a tulajdonostól hajtják be. Azt nem tudod jogilag másra hárítani.
"Kiköttethetek bármit is? (pl. internet, áram)"
Áramot, vizet stb. ugye nem, de internet, TV, telefont igen, ha Te vagy szerződésben a szolgáltatóval. Azt akkor mondod le, amikor akarod.
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2025, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!