Hogyan működik Magyarországon a társadalombiztosítás rendszere?
Ezer éven keresztül TB-nek = társadalombiztosításnak nevezték. A rendszerváltás után az egész két részre vált: egészségbiztosításra és nyugdíjbiztosításra.
Kérdés, hogy akkor most melyik részéről kell írnod.
Persze mindegy, mert a válasz mindkettőre: sz@rul.
Ez így mennyiben állja meg a helyét?
A társadalombiztosítás az állampolgárokat specifikus kockázatoktól biztosítja. (Németből fordítom vissza, azért ilyen nyakatekert.) Mindenkinek, aki dolgozik, a havi jövedelméből hozzájárulást kell fizetnie a társadalombiztosításba. Szigorúan leegyszerűsítve azt mondhatjuk, hogy van egy állami biztosítási alap, amely a hozzájárulásokból áll, és a nyugdíjat a munkanélküli segélyt és különféle biztosításokat ebből fizetik.
Szóval azért tisztítsuk egy kicsit:
- amit a dolgozótól levonnak, az valóban (ahogyan írták is) a nyugdíjbiztosítási alapba megy. Majd amikor a dolgozó eléri a nyugdíj-korhatárt, akkor ebből az alapból fogja kapni a nyugdíját.
- az egészségbiztosítási alapba a munkáltató fizet a dolgozók után egy részt. Ez nyújt részben fedezetet az alapvető orvosi ellátásokra. Ezért van az, hogy akinek nincs munkahelye, vagy nem nyugdíjas, akkor köteles saját maga után fizetni, hogy bármikor beteg lesz, jogosult legyen a betegsége gyógyításához szükséges gyógykezelések igénybevételére.
Persze akár a nyugdíjbiztosítási alapba, akár az egészségbiztosítási alapba a magánszemélyek által befizetett összeg csak töredéke annak, ami oda szükséges, így a különbözetet az állam-kasszából fizetik, utalják.
Amit írtál, kérdező, az elég fals...
Például a munkanélküli segélynek semmi köze a társadalombiztosítási ellátásokhoz.
fontos tisztázni, hogy a társadalombiztosításnak része az egészség- és nyugdíjbiztosítás is. Elmondhatod, hogy törvények szabályozzák a befizetéseket, az ellátások rendszerét, a juttatások feltételeit.
Fontos, hogy vannak munkavállalói és munkáltatói járulékok, ezért jár eü ellátás, és bizonyos események bekövetkezésekor a járulék fejében jár valami pénzbeli ellátás, ami részben pótolja a kieső keresetet. Ilyenek betegség esetén a táppénz, a kismamáknak járó ellátások vagy a balesetet szenvedettek ellátásai.
A nyugdíjbiztosítás pedig nem csak az idősekről gondoskodik, de ebből fedezik halál esetén az özvegyeknek és árváknak járó ellátásokat is.
Azt is elmondhatod, mert felsőfokon belefér, hogy néhány éve alapvetően megváltozott a rendszer, nagyon sok kedvezmény megszűnt, most már csak az mehet nyugdíjba, aki betölti a korhatárt, illetve a nők 40 év munkaviszony után.
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!