Miért van értelme a nyugdíjbiztosításoknak?Ezt jól gondolom?
Kötök egy nybiztositást tegyük fel. Akkor a pénz amit havonta befizetek az odakerül a pénzintézethez, bizositókhoz egy számlára. Majd ott gyūlik , ha meg nyugger leszek akkor feltörhetem és boldogság van jobb esetben.
Namármost ez pénz amíg ezeknél az intézeteknél van, addig forgatásra kerül.. befektetik értékpapírokba,kötvényekbe.. kincstárjegyekbe, állampapírokba.., adott esetben részvényekbe, ETF-ekbe stb…
Ezt lényegében én is megtudom csinálni, saját magam is betudom rakni a pénzt ezekbe… Annyi az egész , hogy a döntést átadom valaki másnak, hogy mibe fektesse be a pénzem. Az intézet belátása szerint. Nincs rálátásom mibe fektetik be. Ha nagyon kutakodok , kitudom nyomozni.
mi szól az intézetek mellett? .. 1.elméletileg „szakemberek“ kezelik a pénzem.2. A befektetésem talán bevan biztosítva.. ? ( míg ha saját magam fektetek be, akkor arra nincs garancia , hogy valami balul sül el és elvesztem a pénzem?)
Mi szól ellene? 1 hosszú szerzödések, apró betūs részekkel.2. Nem én kezelem a pénzem. Átadom másbak ,hogy fektesse be.
Teljesen laikus vagyok a témában. Csak józan paraszti ésszel gondoltam végig. Jól látom vagy sem? Érvek , ellenérvek?
20% állami támogatást kapsz, persze van egy pár százalékos (szerintem baromi magas) "működési költség" is. De ezzel együtt is 15%-ról indul az éves "hozam". Plusz amit összehoznak, az nagyon változó (és persze hiába ők adják a tanácsot, a te "döntésed"). Ezt az átlag 20% körüli "hozamot" össze tudod hozni magadnak? (azért írom "hozam"-nak, mert az állami támogatás miatt ez valójában nem hozam)
Ha magadnak nem tbsz-en csinálod, akkor még kamatadó-szochó is lejönt.
"Mi szól ellene? 1 hosszú szerzödések, apró betūs részekkel."
Ez valójában megvan akkor is, ha te kezdesz el kereskedni, mert azt valamilyen felületen teszed, ahol szintén van ÁSZF, amit ugyanúgy nem olvasol el.
"2. Nem én kezelem a pénzem. Átadom másbak ,hogy fektesse be."
Igazából ez bármelyik saját magad által kezelt felületen megvan, a pénz kikerül a birtokodból. És az is megvan, hogy a portfóliók között választhatsz, áthelyezhetsz pénzeket egyikből a másikba (általában korlátok között ingyenesen, és persze jóval kebesebb lehetőséggel - de nagy különbség nincs az eljárásban).
Meg egy szempont:
A nyugdijbiztositasra jar neked a befizeteseid utan 20% adokedvezmeny.
Ha meg egy TBSZ szamlat nyitsz akkor 5 ev utan a teljes nyereseg adomentes, ami adott esetben joval felul tudja mulni a bedizetesed 20%at. Allampapirra meg eleve nincs ado ha magad veszed meg.
A nyugdijbiztositasnal a “hosszu szerzodes” ellenervben erdemes megnezned, ki tudsz e szallni egyaltalan a termekbol. Tehat ha 50 evesen mondjuk kellene hirtelen 10 millio forint, ki tudod e venni a nyugdijbiztositasbol a penzt es ha igen, milyen koltsegek mellett.
#1
'De ezzel együtt is 15%-ról indul az éves "hozam".'
Ez egy tévedés és félrevezetés. Csak az adóévben befizetett pénzre adják az adóvisszatérítést. A 15%-ot el kell osztani a nyugdíjig hátralevő évek számával. 15-20-30-cal. Akkor 1 évre már csak 1%-ot jelent vagy még kevesebbet.
"Ezt lényegében én is megtudom csinálni, saját magam is betudom rakni a pénzt ezekbe…"
Ha meg akarod kapni a 20%-ot, magad akarod kezelni a befektetéseidet és nem akarsz extra magas levonásokat, akkor nyiss NYESZ-R számlát. Csak annyi a korlátozás, hogy csak forintért vásárolhatsz. De a BÉTa-n vannak euro és dollár alapú részvények is forintért. Igaz, hogy korlátozott a választék.
"2. A befektetésem talán be van biztosítva.. ?"
Nincs. Ha részvényalapú portfóliót választasz, az árfolyam ingadozások ugyanúgy csökkenthetik a pénzedet, mint ha saját magad vennél részvényeket. Legfeljebb diverzifikáltabb lehet a portfólió.
Sőt, bizonyos szempontból még rosszabb a helyzet. Mert a nyugdíjalapok értékpapírjaira nem működik a BEVA.
A nyugdíjbiztosítás felejtős, alacsony hozam, magas költség, lehúzás.
Akkor már inkább nyugdíjpénztár.
Annak idején 12 éves életbiztosításra kötött szerződést a cégem. Akkor ez nagyon népszerű volt. Gondolta, hogy elősegíti a majdani lakáshoz jutásomat általa, mert ezzel kecsegtetett a befektetési tanácsadó.
Miután lejárt a szerződés, és kiutalták az összeget, a fogsoromat nem tudtam belőle megcsináltatni, nemhogy egy lakást venni.
Azóta tudom, hogy mit jelent a hosszú távú befektetés, amit nem én intézek. :)
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2025, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!