Belemerjünk vágni egy lakáshitelbe?
Építkezni szeretnénk.
6,5 millió önerőnk van + egy telek. 2 gyerekünk van, és bejelentett állásunk. Férjem műszakos 300-400 ezer között kap, a pótlékoktól függően. Én office time-ba járok, 220 ezer a nettóm.
8 évre 8 millió ft az elözetes kalkuláció szerint 77 ezer ft/hó. Nagyon sok a 8 év. Mi lesz ha törtenik valami?
6,5+8 = 14,5 millió. Ennyiből mit akartok építeni? Ez nagyon kevésnek tűnik építkezéshez.
Az aggodalmad is jogos, mert ha bármiért is nem tudtok fizetni, akkor a bank elviszi a beletett 6,5 millátokat is meg a telketeket is. A helyetekben lehet, hogy én inkább eladnám a telket, hozzátenném a 6,5-öt és vennék egy kész házat. Az építkezés rizikós, és rengeteg a csaló építési vállalkozó és álmester.
Azért ennyiből egy takaros kis családi házat kész tervek alapján már össze lehet hozni, de nagyon kicentizve. A baj az, hogy mikor jön a végén a közművesítés, adminisztratív terhek, építési hibák javítása, kert rendbetétel meg még a pap bácsival is meg akarják egyesek áldatni a házat akkor szokott elfogyni a pénz.
Egyébként a 8 év valóban sok: nézd meg, hogy milyen építési, szigetelési meg energetikai szigorítások várhatóak az elkövetkezendő években: 2 év múlva nem hogy 14 M forintból, de már 18-20-ból is alig fog kijönni egy családi ház, pont azért ajánlatos még most építeni. Mondjuk mivel ezt mindenki tudja, 2020 végéig alaposan be vannak táblázva az építési vállalkozók, de ha sikerül találni egy megbízható partnert azért még be lehet férni az időkeretbe.
Először is ne azt javaslom, ne 8 évre vegyétek fel a lakáshitelt, hanem olyan futamidőra (15-20 év), hogy minél alacsonyabb legyen a törlesztő.
Ha félre tudtok tenni több pénzt, akkor lehet előtörleszteni és hamarabb visszafizetni a hitelt - de mindenképpen biztonságosabb törlesztőt választanék.
Épp azért kellene hosszabb futamidő, mert az alacsonyabb törlesztőt remélhetőleg akkor is ki tudjátok fizetni, ha valamelyikőtök fizetése kiesik.
És igen, nem tűnik túl soknak az a 14 és fél millió egy házra... :-(
Van telketek, önerőtök, jól kerestek - persze!
Hogy biztonságos legyen:
1. legyen annyi tartalékotok, hogy fél évet simán, de megszorításokkal egy évet is kibírjatok bevétel nélkül
2. nagy baj (munkaképtelenség, halál) esetére kössetek hitelfedezeti biztosítást, ez kb. 5000 Ft-tal dobja meg a törlesztőt
Ne költsetek többet egy hónapban 400-450 ezer forintnál, két gyerekkel szerintem ez reális. Az azt jelenti, hogy kell mondjuk 3 millió Ft tartalék ahhoz, hogy a hitelt baj esetén is biztonságosan tudjátok törleszteni.
Vegyetek fel 12-13 millió Ft hitelt ugyanilyen törlesztővel + hitelfedezeti biztosítással akár 15-20 évre. A hitelből 8 millió megy a házba, 2 millió kell a járulékos költségekre és a váratlan plusz kiadásokra (hogy a végén ne azon múljon a konyha befejezése, hogy 100 ezerrel drágább lett a konyhabútor). A maradék 2-3 millió forintot tegyétek be állampapírba. Ha nincs gond, akkor a kamatkülönbségen buktok egy havi fizetést 5 év alatt, ennyit megér a biztonság. Ha gond van, akkor minimális veszteséggel az állampapírt bármikor ki tudod venni, és törleszteni belőle a hitelt. Abban is segít az állampapír, hogy nincs pénz a bankszámládon, nem tudod elkölteni :)
Persze ez nem jelenti azt, hogy ne lehetne 8 év alatt befejezni a hitelt. Ha jól megy a szekér, félre tudtok tenni 1-2 százezret havonta. Amíg a hitel tart, addig hiába keresel többet, NE KÖLTSD EL autóra, nyaralásra, miegyébre. A 8. év végére egyben kifizetheted a hátralévő tartozást, és akkor utána lehet nagyobb lábon élni - vagy elkezdeni gyűjteni a gyerek lakására...
NE! NE! NE!
"Mi lesz ha történik valami?"
Na, pont ez az a bizonytalansági tényező, amivel nem lehet előre kalkulálni és jól érzed, hogy nem kéne belevágni....
Bármi közbe jöhet, betegség, haláleset, munkahelyi leépítés, elküldés, terhesség, és akkor még nem számoltunk azzal, hogy a bank is egyoldalúan bármikor brutál felemelheti a törlesztőrészletet (rengetegen így buktak bele).
Persze, nyilván van itt egy csomó pénzügyi tanácsadó meg zseni, aki majd jól rábeszél az eladósodásra, de szerintem azon kell elgondolkodnod, hogy egyedül is képes lennél-e fizetni, ha a párod fizuja kiesne vagy fordítva és hogy 100% garanciát ad-e a bank arra, hogy a teljes futamidő végéig nem emelkedik meg a fizetendő törlesztőrészlet....
De!
Építkezni manapság (is) szerintem alapból nagyon kockázatos, mivel alig van jó szakember és MINDEN csak a pénzt viszi. Menet közben mindig jöhetnek váratlan kiadások, nem várt problémák, kivitelezői/kivitelezési hibák, csalódások.
Én a helyetekben eladnám a telket és annak az árát hozzácsapva vennék a közelben egy vidéki házat teljesen önerőből és apránként felújítgatnám a fizukból - így nem adósodnátok el, nem gazdagítanátok egyik bankot sem, nyugodtan alhatnátok és nem kellene arra ébredni egy nap, hogy az építkezés félbe maradt, mert a pénz elfogyott, a törlesztő megemelkedett és az idegrendszer a házassággal együtt tönkrement.
Ez nagyon kevés...
Egy kis panel méretű családi ház felhúzása a "legolcsóbból" 25 millió.
Plusz ott van a telek, 3-10 millió.
Csak akkor vágjatok bele bármilyen hitelbe, ha az az ingatlan egy befektetés. Tehát pl. az albérletből törlesztitek a hitelt.
Minden más célra (pl. jajj én panelben születtem, pénzem sincs, de kell egy 200 négyzetméteres ház mert a hálivúdi filmekben mindenkinek az van) értelmetlen. A rendszer agymosásának hála, persze felveszik az emberek a hitelt, kiköltöznek agglomerációba, mindennap ülnek a dugóban 3 órát. Aztán 2 év múlva jöna válság, a házat elveszi a bank, vagy majd jön egy párt mint a Fidesz, aki kifizetteti az ilyenek adósságát a tisztességes polgárokkal.
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2025, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!