Kezdőoldal » Üzlet és pénzügyek » Banki ügyek, kamat, hitel » KATA = átok, ha hitelfelvételr...

KATA = átok, ha hitelfelvételről van szó?

Figyelt kérdés

Szoftverfejlesztő vagyok, egy külföldi cégnek dolgozom távmunkában. Számlát kérnek, így KATÁs lettem; havi 1 millió felett van a bevételem, de ez éri meg a legjobban. Költségem gyakorlatilag nincs.

Lízinget szerettem volna igénybe venni. Az eredmény egészen szürreális volt. Eleve a legtöbb helyen NAV-jövedelemigazolást kértek (még nincs egy éve, hogy itt dolgozom), így ez kiesett. Máshol adtak volna, de csak és kizárólag önállóan is hitelképes készfizető kezes mellett. WTF?

Komolyan, minden hónapban beérkezik a számlámra 1+ millió forint, ezt bankszámla-kivonattal és számlával is igazolni tudom. Lízinget akartam, nem személyi kölcsönt, szóval a lízingtárgy tulajdonjoga eleve biztosíték. Legalább egy 30%-os önrészt be akartam fizetni, de nem.

Az a vicces, ha elvállaltam volna valamelyik itthoni szar munkát, akkor megkeresnék 500-550 ezeret nettó, szóval pont a jelenlegi felét. Abban az esetben viszont már rég meg tudtam venni lízinggel az autót.


Nincs esetleg olyan pénzintézet kis hazánkban, ahol egyedi esetek alapján döntenek? Nem gond, ha ott kell vezetnem a számlát, vagy magasabbak a kamatok.


2018. máj. 10. 19:36
1 2
 11/14 anonim ***** válasza:

Szia! Nekem lakáshitelnél nem lesz gond, hogy KATA-s vagyok, nagyjából fele ekkora bevétellel. Illetve valószínűleg rosszabb a besorolásom, mintha munkabéres lennék, de ez sose fog kiderülni nyilván. :) A lezárt üzleti év kötelező, viszont itt a bürokrácia nekem kedvez, mert 2016 novemberében lettem vállalkozó, így papíron 2 éve vállalkozom ami a banknak pozitívum. A tavalyi lezárt üzleti évemről kértem jövedelemigazolást, a bevételeim 60%-át igazolták le ahogy elő is van írva, így jött ki havi 345ezerre a matek. Még nem ment le a valós hitelbírálat, csak egy előminősítésen voltam, de úgy néz ki nem lesz gond a hitel.

Alapvetően értem az aggályod, azzal a részével nem is értek egyet én sem, hogy miért biztosabb egy munkabéres bevétele...nem egy nem két ismerősöm volt aki egyik napról a másikra felmondott vagy kirúgták leépítések miatt. Tudom, ilyenkor jön az a duma, hogy akkor tud találni másikat. Miért, a vállalkozó nem talál másik ügyfélkört? Vagy nem tud másik vállalkozásba kezdeni? Meg úgy en bloc, szerintem az átlag vállalkozó sokkal motiváltabb pénzkeresés terén, mint az átlag munkabéres. Amilyen sztorikat hallok ismerősöktől, hogy a kollégáik fele egész nap youtube-ozik, a munkaidő leteltével meg kiesik a munka a kezükből, ezzel szemben mi ha dolgozunk akkor van bevétel, ha nem akkor nincs. Teljesen máshogy vagyunk kondicionálva. Ellenben KATA-s vállalkozóként sokkal kevesebbet teszünk be a "közösbe", így valahol érthető, hogy kevesebbet is kapunk vissza. Mindegy, elkanyarodtam.

2018. máj. 11. 16:39
Hasznos számodra ez a válasz?
 12/14 A kérdező kommentje:

Igazából itt több dolog van.

Egyrészt a KATA az kevesebb közteher megfizetésével jár, és éppen ez az egyik előnye. Engem például nagyon nem érdekel, hogy mennyi nyugdíjam lesz, mert fektetek be elég pénz magamtól. Meg mivel még fiatal vagyok, mire oda eljutok, a demográfiai helyzet miatt már rég nem lesz (ilyen a) nyugdíjrendszer. Ha beteg leszek, van elég félretett pénzem hogy magamat ellássam és az esetleges törlesztőket is fizessem jó sokáig. Plusz ugye nagyon betegnek kell lennem, hogy itthonról szellemi munkát ne tudjak folytatni. De mindegy, elkanyarodtam.


Szóval van a társadalombiztosítási része - kevesebb befizetés, kevesebb juttatás az államtól. Ez tök oké. Az államra és rám tartozik. Csak azt nem értem, hogy a bankok, amelyek elvileg piaci szereplők, miért ezt nézik? Van pénzem. Sokkal több, mintha munkaviszonyom lenne. De úgy tűnik, hogy ez tök indifferens a bankoknak.


De oké, megértem, nyilván nagyobb a kockázat egy vállalkozónál. Bár egy munkavállalót egy elbocsáthatnak, de mindegy, fogadjuk el az egyszerűség kedvéért. Ha magasabb a kockázat, miért nem kérnek magasabb kamatot? Esetleg miért nem szabnak meg magasabb, 30-40% önrészt? Nem lenne probléma. És még azt is megérteném, hogy ezt nem csinálják valamilyen biztosíték nélkül. Pl. tök jogos, hogy személyi kölcsönt nem kapnék. A lízingnél viszont a kocsi tulajdonjoga maga a biztosíték. Nem fizet valaki pár hónap után? Bukta az önrészt, az addig befizetett részleteket - a bank pedig értékesíti a kocsit. 0 veszteség, sőt.


#9: Ember, te miről beszélsz? Nyilván alapítottam egy céget a tengeren túl, adószámmal meg minden, és azért állítok ki áfás számlákat nekik havonta, mert így akarok csalni a lízinggel. Ész, hová mész...

Nem mellesleg ha munkaviszonyom lenne, és havi 400-at "rakna be" a munkáltatóm, arra már rég megkaptam volna a lízinget. Pedig ott is mondhatják bármikor, hogy csá.


#11: Köszi, és sok sikert a lakásvásárláshoz.

2018. máj. 11. 20:01
 13/14 anonim ***** válasza:
A lefoglalt lízingelt kocsik sokszor eladhatatlan lehasznált roncsok. Egyik bank sem a biztosítékra megy első sorban... Ők tutira fizető ügyfelekre vadásznak. Próbaidő alatti munkaviszony ált szintén kizáró ok amúgy.
2018. máj. 11. 20:28
Hasznos számodra ez a válasz?
 14/14 anonim ***** válasza:

"Szóval van a társadalombiztosítási része - kevesebb befizetés, kevesebb juttatás az államtól. Ez tök oké. Az államra és rám tartozik. Csak azt nem értem, hogy a bankok, amelyek elvileg piaci szereplők, miért ezt nézik? Van pénzem. Sokkal több, mintha munkaviszonyom lenne. De úgy tűnik, hogy ez tök indifferens a bankoknak. "


Pont ez a KATA homálya és lehetősége a visszaélésre, ami kiüt pl. hitelbírálat során is.


Te kinek adnál jobban hitelt, ha bank lennél?


Akinek van 12 hónap alatt 11 millió bevétele, akinek -mint Neked van 3 hónapja 3 milliója ( arányosítva 12 hónap alatt 12), vagy 12 hónap alatt 7,9 milliója?


Mindannyiuknak igazol a Nav jövőre, 60% jövedelmet, csak a NAV azt nem igazolja le, hogy az egyik egy kisboltos, aki átment kataba és 20% haszonkulccsal jó ha dolgozik összesen, vagyis az első éves szinten is max 2,2 milliót keres, ami átlag havi 183.000 (- áfa fizetési kötelezettség).


A 2.-ik meg hiába hőzöng, hogy ő bizony mint Te is igazából, havi 1 millióból 900-at félretesz. Közel ugyanannyit fog igazolni neki is a Nav 660.000-et, mint az első valójában havi 183.000-et keresőnek.


Hogy az utolsóról ne is beszéljünk, aki meg azért áll meg 7,9-nél hogy ne lépjen áfakörbe mert valójában csak fiktíven számláz és az áfát sem tudná kifizetni, ergo nem lenne nav 0-ása sem a hitelhez, mivel valóságban semmit nem keres, amiből tudná fizetni a hitelt, de a Nav igazol neki is, 395.000-et, mint az előzőekben válaszolónak is.


Szerinted a bank ez alapján hogy döntsön reálisan?!

2018. máj. 11. 20:58
Hasznos számodra ez a válasz?
1 2

Kapcsolódó kérdések:




Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!