Kezdőoldal » Üzlet és pénzügyek » Banki ügyek, kamat, hitel » A fundamenta lakástakarék...

A fundamenta lakástakarék összegét más célra is fel lehet használni vagy csak lakással, házzal kapcsolatos dologra, ill. ha nem szabad és én mégis másra használom akkor milyen következményekkel járna?

Figyelt kérdés
2018. febr. 28. 16:57
1 2 3
 11/22 A kérdező kommentje:

Nemrég mondta az egyik ismerősöm hogy ő sem házra költötte.Még a lejárat elött kivette és nem kellett semmit fizetnie annyi hogy levonták az állami támogatást a többit meg megkapta és arra használhatta amire akarta.

Ezt az áfás dolgot nem értem nála nem volt ilyen.

2018. márc. 1. 12:40
 12/22 anonim ***** válasza:

.. és azt kiszámolta, hogy mennyit fizetett így költségekkel együtt be , mielőtt kivette és mennyit kapott kézhez, amit elkölthetett szabadon?


Ennyi erővel az addig betett pénzét is elkölthette volna szabadon bármire.


Épp ez az áfás számla kötelezettségi lényege(hátránya) a dologban. Annak amit elköltesz lejáratkor felújításra és számlával igazolod, abból a 27%-ot nem felújításra költöd, hanem az államnak fizeted meg áfaként.


1,3 millió lejáratkori állami támogatással felvett összeg 27%-a 351.000 Ft. Az állam meg max 300.000 ft-ot ad a 4 év alatt :-)


Pontosan ugyanott vagy vele, ha épp 30%-al olcsóbban számlával, újonnan a barkács áruházban 4 év alatt szakaszosan megveszed a felújításhoz szükséges cuccokat. ( Igaz, nem számolunk inflációval és áremeléssel sem ehhez a jelen értékhez képest, ami meg tovább csökkenti ezt a különbséget, mivel nem tudod megmondani sem azt hogy az ingatlanok mennyibe fognak kerülni 4 év múlva sem azt, hogy a jelenlegi csempe, stb árak hogyan alakulnak 4 év múlva)


Vagyis a kapott sokat kiemelt 30%, ami valójában ebkm 10% ,mivel maximum 72.000Ft/év helyett, többet fizetsz az államnak, mintha szabadon arra költenéd a 4 év alatt amire akarod, és nem kell 4 évig ehhez plusz költséget ( számlanyitási díj, havi vezetési díj, kiutalás költségei ) fizetni és nem hozzá férni a pénzhez, ha épp lakásfelújítási céllal szükség lenne rá a futamidő alatt mondjuk.


Állami támogatás nélkül az ebkm mínuszos, vagyis veszteséges ebbe tenni a pénzt, nem hogy ezen felül megfizetni előre a szerződéses összeg 1%-át, majd végig se futtatni a dolgot.


Anno 4 éve próbálták rám dumálni a Fundamentát, mert tervbe volt, hogy ingatlant kéne venni, avisszaeső banki kamatok miatt.Volt megtakarításom lekötve, tőkevédett, hozamgarantált konstrukcióban 1,5 év alatt hozott 18 %-ot. Utána drasztikusan visszaestek a banki kamatok 2-3%-ra. Más befektetés után néztem, akkor jött egy fundás szegről-végről rokon és a szponzora ajánlgatni. Végül áttettem ingatlanba épp a csok és lakásáfa változás előtt.


Eltelt 4 év és másfél millióval többet ér az ingatlan. Lehetett volna itt matekozni, hogy megkötöm, nyerek rajta több százezret, 0%, stb. Csak a piaci árak alakulása révén, ha 4 évvel később most ez pl. önerőnek kellene ,akkor nem lenne most lejáratkor elég a hitelhez, nemhogy nyertem volna rajta.Vagy maga a hitel összege nem lenne elég már a ház megvételére, ha az akkori jelen érték alapján kötsz egy jövőbeli eseményre/lakásvásárlási célra megtakarítási, vagy hitelszerződést.


(Mivel előre nem tudod megmondani az árak alakulását. Így volt az anno az első házamnál is, ahol meg 10 év alatt annyit változott, hogy volt 9 millió is az értéke, meg volt 4 millió is)

2018. márc. 1. 13:24
Hasznos számodra ez a válasz?
 13/22 A kérdező kommentje:
Amit havonta befizetett azt vissza is kapta és elment belőle ázsiába.Visszafizetni nem kellett semmit neki.
2018. márc. 1. 14:10
 14/22 anonim ***** válasza:

En tudom mit jelent a 30%. Nem ebkm, de a laikus embert csak az érdekli általában, hogy összesen beraktam 100-at,kivettem 130-at. Így igaz a 30%.

Van persze számlavezetési díj is és nyitási díj, de nekem azokat fedezi a kamat amit szintén nem említek. Tudom pongyola a 30, de nem is ennek precíz körbe írása a lényeg, hanem hogy mennyire éri meg az egész. Nekünk például nagyon is. Nyilván aki nem akar ingatlant venni, felújítani stb annak hülyeség.


Illetékről beszélni értelmetlen. LTP-bol vett lakásra is kell illetéket fizetni, készpénzben fizetett lakásra is kell illeték. Áfa ugyanígy. Értelmetlen érvek.

2018. márc. 1. 17:38
Hasznos számodra ez a válasz?
 15/22 anonim ***** válasza:

á.f.a. felújítás, új ingatlan kapcsán szerződési feltétel. A kötelezően bemutatandó számla tartalmazza.Azt nem felújításra költöd, ahogy az illetéket sem vásárlásra a teljes, szerződéskor lejáró összegből.



100-ra hol veszel ki 130-at felújításkor?


hol veszel ki 130-at használt lakás esetén?


és hol veszel ki új lakás vásárlás esetén?


és végképp hol veszel ki másra költve?


Egy esetben sem.

Mert a 30 az nem 30 egy éven belül sem.


Első évben a szerződéskötési dijad elviszi az éves 72.000 ft támogatás egy részét , amit annak érdekében fizetsz hogy kapj egyáltalán éves 72.000ft-ot.

72.000-re 240.000+13.000+1800 Ft-ot fizetsz be. (72000/254800)*100 = 28,2%. Első évben.


Másodikban: 14%.Harmadikban 8%kIjön átlag 10% ebkm kamatokkal együtt a 30-bol.


Senki nem kap 30%-al többet.

De szerződés szerint a felújítási célra vagy nem használt lakás vasarlas vagy hiteltörlesztés ,önerő célra történő felhasznalas esetén, a szerződéses összeg 27%-át köteles adóra költeni. Nem pedig lakás célra.


Az állami költségvetésből támogatásként nyújtott 300.000 Ftra felújításra 4 év után szerződésenként 360.000 Ft -ot kér igy vissza az állam befizetni az állami költségvetésbe á.f.a. -formájában.


Szerződésenként ez 60 000 Ft mínusz, plusz a szerződéshez kapcsolódó egyéb díjak, amit csökkent az ebkm.

2018. márc. 1. 19:13
Hasznos számodra ez a válasz?
 16/22 anonim ***** válasza:

"27%-át köteles adóra költeni. Nem pedig lakás célra."



Mint írtam már áfát fizetni így is, úgy is kell. LTP-bol sokkal jobban járok, nem vagyok a pénztárcám ellensége. Bár mi mondjuk hitel előtörlesztésre fogjuk használni. Konkrétan havi 10 ezret nyerünk vele.

2018. márc. 1. 21:56
Hasznos számodra ez a válasz?
 17/22 anonim ***** válasza:

Azért is érdekes, hogy két olyan kérdésnél hinted róla napok óta a megéri igét, ahol pont nem éri meg az ltp ( sem felújításra, sem szabad felhasználásra ).


Amikor meg el van magyarázva , kiszámolva, meg hivatkozva is hogy miért csak tolod tovább a marketinget miközben magad sem arra használod fel, amire kérdezik 😁.

2018. márc. 2. 06:10
Hasznos számodra ez a válasz?
 18/22 anonim ***** válasza:
Ha a hitel kifut utána felújítás is lesz, rengeteg dolgot kell rendbe tenni a házon sajnos.
2018. márc. 2. 07:41
Hasznos számodra ez a válasz?
 19/22 anonim ***** válasza:

Korábban azt mondtad, már újítottatok fel. akkor arra miért nem használtatok fundamentát?


Így annak a költsége, a havi 10.000 Ft-os megtakarításodhoz képest, mennyit vitt el pluszba amit lakás célra költöttél?


Vagy csak szimplán borult az elméleti matek, a havi 10.000 Ft megtakarításról,amit megkötés előtt számolgattál és az állami 30%-ról, mert gondolom a havi 10.000 Ft plusz, nem egyenlő így a "bezsebelem az állami 30%-ot" kifejezéseddel, hiszen akkor a több fundamentádra összesen havi 30.000-et kéne csak fizetned, hogy igaz legyen ez az állítás.


Lejáratkor az ingatlan értéke mennyi lesz, azt meg tudod határozni,hogy ilyen pontosan ki tudod számolni, mennyire éri meg az ltp havi szinten?


Időközben már beállt egy váratlan helyzet, amivel az elméleti havi 10,000 ft megtakarítás többszörösét kifizetted elektromos hálózat felújításra.


Emellett nem tudod,hogy pl. 4 év múlva mikor lejárnak az ltpk mennyit fog érni az a lakás,amire most hitelt vettél fel és amibe betörleszted az ltp-t.


Lehet hogy a hitel összege elolvad pár év múltán, mert annyit esik az ingatlan értéke, mivel ahogy látható ereszt az ingatlan lufi is. Magyarán mondva lehet hogy veszel hitelre most egy 15 milliós házra fel 2,5 millió hitelt, de ha az 4 év múlva az új építésű ingatlan áfa, és a hitelezhetőség csökkenésével, a keresleti visszaesés mellett korrigálni kezd a 4 évvel ezelőtti árak irányába, akkor könneyn lehet, hogy lejáratkor épp érni fog 12 milliót, 3 millióval kevesebbet, mint hitelfelvételkor és így a 2,5 millió hitelt és kamatait, az ltp-t és költségeit teljesen feleslegesen fizetted ahelyett, hogy , pl. ugyanarra az ingatlanra a rokonnal elővásárlási szándéknyilatkozatos bérleti szerződést írsz és egy piaci ár alatti bérletit fizettél volna aminek egy részét beszámoltok a felújításba, vagy vételárba pár év múltán,-addig meg csak gyűjtötted volna azt a pénzt más helyen pl állampapírban,- és kivársz a csúcsárak csökkenésére.


Összességében egyenlőre önámítás a havi megtakarítás összege, míg a konkrét lejáratkori felhasználás és jelen értéket meg nem tudod majd határozni, de addig is sok minden történhet, ami láthatóan csökkenti , vagy teljes egészében el is viszi a "hasznot" ( a 30% állami támogatásról nem is beszélve, ami felújításhoz kapcsolódva, ha mindent számlával igazolsz már ki sem mutatható a teljes lejáratkor felhasználásra kerülő összegből).

2018. márc. 2. 08:33
Hasznos számodra ez a válasz?
 20/22 anonim ***** válasza:
2018. márc. 14. 16:10
Hasznos számodra ez a válasz?
1 2 3

Kapcsolódó kérdések:




Minden jog fenntartva © 2025, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!