Miért választották anno az emberek a svájci frank alapú hitelt?
El tudná mondani valaki hogy volt ez a történet?
Voltak ezek a svájci hitelek alacsony kamattal, és mindenki elkezdett nagy összegű hiteleket felvenni, aztán hirtelen megemelkedtek a kamatok és az emberek nem tudták visszafizetni?
Fix kamatozású hitelek nem voltak akkoriban?
Miből gondolták akik felvették a hitelt, hogy örökre ilyen alacsonyak lesznek a kamatok?
... mert a csapból is ez folyt és még gazdasági lapok is ajánlottak kivaltani vele a régit, ami így 20-30%-al drágábbnak tűnt ( pl. fix forintot, ahogy mi is tettük)
Voltak a forintalapú hitelek, elég borsos kamatokkal, mert ott a bank haszna ebből adódótt.
A devizaalapú (többnyire svájci frank) hitelek esetén a kamat minimális volt, ott a bank az árfolyammozgásból adódó nyereségen keresett. Vagyis egy olyan ügylet volt, ahol mind a bank, mind az ügyfél a HUF/CHF árfolyamra spekulált, pont úgy, mint a devizapiacon.
Ez idő tájt a svájci jegybank egy mesterségesen fenntartott sávban tartotta a CHF/EUR árfolyamot, vagyis nem engedte a frankot egy meghatározott szint fölé erősödni az Euroval szemben. Ezzel a mesterséges "gyengítéssel" egyszer csak felhagyott és elképesztő mértékben elszabadult a svájci frank. Erre még a dörzsölt befektetők sem számítottak, buktak is elég sokan forex ügyleteken, főleg akik durva tőkeáttételeket alkalmaztak.
Ugyanezzel a problémával szembesültek a devizaalapú hiteleket felvevő emberek is: az ő szerződésükben egy svájci frank összeg szerepelt, ami azt jelenti, hogy ha változik a forint és a frank egymáshoz viszonyított árfolyama, akkor változik a visszafizetendő összeg is, ennek megfelelően a törlesztőrészketek is durván emelkedni kezdtek.
Ez olyan, mintha azt mondanám neked, hogy válassz: adok kölcsön egy éves futamidőre 100 ezer forintot fix 10%-os kamatra, ez egy tiszta ügy, a végén 110.000 et fizetsz vissza.
Vagy adok kölcsön akár kamat nélkül vagy minimális kamatra mai árfolyamon 100.000 forintnak megfelelő Eurot, és a végén Te ugyanennyi Eurot fizetsz nekem vissza.
Ma 1 euro 312 forint, vagyis ha ma kötjük meg az ügyletet, akkor 100.000/312 = 320 eurot kapsz, persze forintban, mert átváltjuk. De euroban lesz nyilvántartva. És vállalod, hogy akárhogyan is alakul az árfolyam, ennyit fizetsz nekem vissza. Ha jövőre gyengül a forint, és mondjuk 350Ft lesz egy Euro, akkor akkor 350x320=112.000 forintot fizetsz nekem vissza, plusz az esetleges kamatok, ami minimális. Ez esetben rosszabbul jársz, mint a fix 10%-os kamat esetében. De ha szerencséd van és erősödik a forint, akkor meg jobban.
Hát leegyszerűsítve ez történt a frnakhitelesekkel is, csak sokkal nagyobb összegekkel.
Valójában volt tájékoztatás, csak nyilván a bankok marketingesei nem azzal reklámozták a devizahitelt, hogy elszállhat a fenébe.
Még emlékszem, amikor gimnazistaként olvasgattam a metrón az "apró betűs részt" a hirdetésen, ott is le volt írva világosan, hogy az árfolyam ingadozhat, és ez befolyásolhatja a törlesztőrészlet nagyságát. Meg amúgy is józan parasztésszel is tudható volt szerintem, hogy az árfolyam soha nem lehet stabil, van benne kockázat.
Persze megértem az elégedetlenkedést is, nyilván valahogyan be kellett volna avatkozni a folyamatba kormányzati oldalról, amikor az látszott, hogy az emberek ész nélkül veszik fel a hiteleket.
Köszi a válaszokat!
Ez nem világos a dologban nekem sem, hogy miért hitték azt az emberek, hogy örökre ilyen árfolyamon marad a frank, amikor az árfolyam mindig ingadozik és én soha nem is mertem hitelt felvenni, tök mindegy mennyiért kínálták volna. Ez nem azt jelenti, hogy tök gazdag vagyok, csak félek ilyesmibe belevágni.
Valahol mindig belefutok egy emberbe akinek ez a problémája és be akarja börtönözni a fél világot (főleg a bankokat és a politikusokat) mert úgy érzi kisemmizték. De azt valahogy nehezen hiszem el, hogy egy szó sem esett soha arról, hogy az árfolyamok igenis ingadoznak (pláne 10-15 év alatt), és nem volt sehova leírva.
Persze az nyilván nem szerepelhetett sehol, hogy az egekig szöknek majd az árfolyamok, de sokan azt mondják, hogy ők úgy tervezték, hogy a következő 15 évben ennyit fognak majd visszafizetni.
Mikor én felvettem 1,4m Ft-ot frank alapú hitelem Ft-ban havi 35e volt, 4 év alatt 1 680 000Ft-ra jött volna ki amit fizetnem kell. Továbbá adtak 5000Ft-os biztosítást is 4 évre, tehát 40 000Ft-ba került volna, hogy használom 4 évig a pénzüket. A frank mozgást nézve +/-30Ft volt 8-10 évre visszamenőleg.
--- VS ---
Ft alapúnak a törlesztője havi 59 999Ft, mi a 4 év alatt 2 879 952Ft.
Mérlegeltem és a frank alapú 4 évre vetítve 1 439 952Ft-al kevesebbre jött ki, első 2 év be is jött, utána jött a gebasz, végül 3 282 155Ft-ot fizettem vissza, ami 402 203Ft ráfizetés a Ft alapúhoz képest, de nekem ebben volt egy egyoldalú szerződésmódosítás is a Bank részéről, rányomtak +10,2% kamatot a felvett pénzre.
Tehát, ha nem lépik meg ezt a gec***séget, hogy adnak 5 napot, arra, hogy kp-ban fizessem ki őket, vagy ha nem akkor elfogadottnak tekintem az emelést...
Sokaknál nem a frank elszállása volt az egyetlen gond, hanem a Bank egyoldalú emelése, melyre a megváltozott jogszabályok adtak nekik lehetőséget (ezért szidták sokat, had ne írjam melyik pártot, de utána meg megmentőként közbeléptek...)
Összegezve még mindig nyertem volna a Ft alapúhoz képest cirka fél milliót, ha ez nincsen!
"miért hitték azt az emberek, hogy örökre ilyen árfolyamon marad a frank, amikor az árfolyam mindig ingadozik és én soha nem is mertem hitelt felvenni, tök mindegy mennyiért kínálták volna."
Mert korábban többen pörgettek ki CHF hiteleket úgy, hogy a futamidő alatt ingadozott az árfolyam, de ez néhány ezer forint különbözetet jelentett a törlesztőkben, ami bőven vállalható.
A gond az, hogy a bank ezt a kockáztot egy az egyben az adósra tolta, semmiféle biztosíékot nem építettek be a rendszerbe. Magyarán az adós egy nyitott pozíciót vett fel, amit lezárni sem lehet, ilyen pedig még a devizatőzsdén sincs. Ez egy rendszerszintű hiba volt.
A másik probléma, hogy ekkortájt mentek azok a reklámok, hogy befogja a fülét a bankos ügyintéző, mert nem érdekli, mennyi az ügyfél jövedelme. Magyarán minden jöttmentnek adtak CHF hitelt, jelzálog alapon, mondván, hogy ha nem tudja fizetni, akkor a bank viszi a lakást. Nem véletlenül látsz ennyi fogatlan prolit a devizahiteles tüntetéseken, ezeknek az embereknek amúgy sem volt soha magas fizetésük és sajnos ők voltak az a réteg, akik elsőként veszítették el a válság hatására az amúgy is szarul fizető állásukat.
"Valahol mindig belefutok egy emberbe akinek ez a problémája és be akarja börtönözni a fél világot (főleg a bankokat és a politikusokat) mert úgy érzi kisemmizték."
Persze, a magyar emberre amúgy is jellemző, hogy a rossz döntésekért nem vállalja a felelősséget, mindenről más tehet, jellemzően a világhatalmasok, akik összeesküdtek ellene.
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!