Kezdőoldal » Üzlet és pénzügyek » Banki ügyek, kamat, hitel » Érdeklődök van itt banki...

Gyula1971 kérdése:

Érdeklődök van itt banki dolgozó, hitel osztály?

Figyelt kérdés

Egy bedőlt hitel esetében mindig indul vizsgálat egy bankon belül,a hitel osztályon ,hogy vajon hol hibáztak?

A devizahitelezéskor is így volt ez 2010-2012 között a tömeges bedőléseknél?

Mit néztek utólag egy belső vizsgálaton? Mennyi ideig tart egy ilyen?


2018. jan. 27. 12:02
 1/6 anonim ***** válasza:

Nem ott dolgozom, de valamennyire ismerem, nem teljesen laikusként.


Ez sok mindentől függ.

A hitel nagysága, típusa, hogy mennyi ideig tudta törleszteni az ügyfél rendben, stb... befolyásolja.


Amit fontos tudni, hogy munkahelyi felelőssége merülhet fel annak a munkatársnak aki jóváhagyta illetve ha felmerül a hitelezési csalás gyanúja akkor jogi felelősség.


A nagyobb összegű hiteleknél illetve ahol nagyon korán nemteljesítővé vált az ügylet, vizsgálni szokták, hogy helyesen ítéltek-e meg a hitelt.

Egy olyan hitelnél amit sok évig rendben törlesztettek nem ilyen egyértelmű. Lehet, hogy az OTP nem is vizsgálja, nem is sok értelme van, hiszen a bírálatkor ennyire előre nem láthattak.


Vannak szempontok amik alapján minősítik, hogy kell-e vizsgálni illetve van-e értelme vizsgálni.


Hitelkártyát vagy folyószámlahitelt, amit az első pár hónapban rendben visszatörlesztettek nincs miért vizsgálni.


Egyébként pedig bankfüggő, hogy hol mi a rendszer.


A devizahitelek tömeges bedőlése (ami 2008-tól kezdődött, nem csak az általad írt időszakot érintette) nagyon jó példa arra, hogy a körülmények úgy változtak meg időközben amit nem csak a hitelezési döntéshozó munkatárs, de talán a bank egésze nem látott előre.

Ilyenkor a személyes felelősség, ha a hitelbírálat formailag rendben volt, igazán nem merülhet fel.



Az utólagos vizsgálat pedig nem csak az esetleges visszaélések vagy munkavállalói felelősség megállapítására irányul. Legalább annyira célja az is, hogy a bank tanuljon a hibájából és a megállapításokat beépítse a hitelezési gyakorlatába. Általában ez a fontosabb számukra.

2018. jan. 27. 12:40
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/6 A kérdező kommentje:

Oh köszönöm!

Érdekes eset:Jelzáloghitel CHF-alapon jövedelem igazolás nélkül-a termék neve!-2008-


Én beadtam a hiteligénylő lapot a havi 26-ezer forintos jövedelemmel élek egyedül-ez szociális ellátás.

Más adat stimmelt. A BÁR-listát is önként kellett beírni,nem voltam azon sem,hiszen előző években nagyon szigorú hitelezési politika volt, 1990-es években nehéz volt hitelt kapni,soha nem kaptam korábban hitelt.

Ez esetben a kitöltött hiteligénylő lapot a bank alkalmazottja visszaadta,hogy ez így nem jó, szerepeljen x-jövedelem,konkrétan kiszámolta,a havi törlesztő részlet 3-szorosa!

Mondtam,ez nem lesz így,jó,mert úgyis látja a hitelbíráló,hogy havi 26-ezer forint a jóváírásom már 2-éve önöknél.

Erre mosolyogva nyugtatott az ügyintéző,ezt úgysem nézi senki,hiszen ez az új hiteltermékünk lényege:-Jelzáloghitel,kizárólag fedezet alapon-jövedelem vizsgálat nélkül!

Kiadták a hitelt!

Becsületesen lett fizetve 2-évig,a hitelből visszatartott pénzből.

Utána a nyakukra jártam, nem bírom. Erre újabb hitellel áthidaltak 24-hónapra!

Amikor ez lejárt,ismét bementem, nem bírom fizetni,erre felajánlottak egy újabb áthidaló hitelt,ismét 24-hónapra,ezt már nem írtam alá.

Hitel 2011-óta bedölt.


https://www.youtube.com/watch?v=jfaj0CEoa3s

2018. jan. 28. 12:44
 3/6 anonim ***** válasza:

És mit szeretnél a belső vizsgálattal elérni?


Ha a munkavállaló mint a bank képviselője hibázott (mondjuk hogy több hitelt intézzen, ezáltal jobb mutatói legyenek neki és a fióknak) az nem érinti a szerződésed érvényességét.


Igaz, hogy valótlan állítás volt a jövedelmed, ha nem is volt annyi, viszont ha ez a hitel jövedelem nélkül pusztán fedezet mellett igényelhető volt és ez szerepelt a szerződésben is, akkor a szerződés attól még érvényes.


A 24 hónapos áthidaló hitel amit felvettél nem írtad, hogy hasonló eset volt-e, ahhoz kellett-e megfelelő jövedelem.



Ha esetleg a bank szerződés szerint és ÁSZF szerint a te hitelednél elvárta volna a havi X jövedelmet, de az neked nem volt és hamis adatokkal igényelted a hitelt, az bűncselekmény. Az a baj a részedről is.


Azt nagyon nehéz, kb. lehetetlen lesz bizonyítani, hogy a banki alkalmazott is benne volt.


Régen sokszor a bankok nem vagy nagyon felületesen ellenőrizték a jövedelemigazolásokat, volt hogy bemondása is elfogadták.

Ilyenkor utólag nem merülhet fel a banki alkalmazott felelőssége, hiszen ő sem tudhatta, hogy valótlan adatokat adtál meg.


Az sem bizonyíték, hogy neked ahhoz a bankhoz havonta nem érkezett akkora összegű jövedelem, hiszen lehet, hogy más bankhoz érkezett, de ha nem is volt jövedelmi elvárás, akkor pedig az egészről kb. beszélni is felesleges.



Azt kellene megnézned, hogy a szerződésedben van-e valótlanság. Volt-e ami nem úgy volt a valóságban mint az írott szerződésben.

Az összes többi semmit nem számít.



Egyébként pedig vigyáznod kellene, hogy mit feszegetsz, hiszen ha hamis adatokkal igényeltél hitelt az elsősorban téged mint ügyfelet terhel. Csalás bűntette.

Persze ha a jövedelem kérdése egyáltalán szerepel a szerződésben.



A szerződést 2011-ben mondták fel? 7 éve?

Egyáltalán a banknak tartozol még vagy már eladta követeléskezelőnek?

Ez utóbbi esetben a kutya nem fog utánamenni már, hogy jogos volt-e. Kivéve ha pert indítasz, de azt meg mire föl?

Az hogy a bank szakmai hibát vétett esetleg, nem érinti a szerződés érvényességét.


Egyáltalán mekkora összegű és milyen típusú hitel volt? (ingatlan)

Ha perelni akarsz nem sok esélyed van nyerni, csak rengeteg időbe kerül és persze perköltség is.


Azzal is számolj, ha nyersz is, a legjobb esetben is vissza kell állítani az eredeti állapotot azaz a felvett összeget kamat nélkül és minden egyéb nélkül egyben visszafizetned azonnal. De ez a lehető legjobb eset számodra.

2018. jan. 28. 13:06
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/6 A kérdező kommentje:

Köszönöm. A PSZÁF 2011-ben bírósági pert javasolt a bank ellen.

A csalás gyanúja fel sem merült,sőt a bank részéről történt megtévesztés.

Nem tartotta be a hitelintézeti tv-hitelbírálatra vonatkozó részét,és túlterhelt.

A szerződés szerinti teljesítés lehetősége már a hitel kiadásakor nem állt fent.


Pert a bank ellen a sok jogtalan törlesztőrészlet követeléséért,és jogalap nélküli gazdagodás jogcímen lehetne indítani.

És kártérítést az egészségi állapotom romlásáért,idegileg kikészített a zsarolásuk.


Biztos voltak mások is,akik így kaptak hitelt.

A bank pénzt adott-ennek a törvényességi felülvizsgálata kellene talán.

Nyilván jövedelem nélkül egy jelzáloghitel nem teljesíthető.

A szerződésben a kockázati feláras-jelölés erre utal-valami nnbcs rendben az adósminősítéssel vagy nem is volt egyáltalán anno...

2018. jan. 29. 11:57
 5/6 anonim ***** válasza:
De minek vetted fel ha tudtad, hogy úgyse tudod fizetni? Miért utólag kell hisztizni?
2018. jan. 30. 05:46
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/6 A kérdező kommentje:

Pont ez az,hogy én nem akartam ezt,mivel korábban az 1990-es években soha nem kaptam ilyent.

Rengeteg igazolást és munkáltatóit kértek anno 2006-előtt.

Amikor bementem a bankfiókba egyéb ügyben a folyószámlával kapcsolatban,akkor az ügyintéző kézségesen felajánlotta az új hitelterméküket.

Ódzkodtam is tőle, tel számom megvolt nekik,azt 3-hét múlva hívott,hogy nem-e gondolom,most kedvező kamatra tudunk adni CHF-alapon és jövedelem vizsgálat nélkül.


Valamint ezerrel nyomták a havi folyószámla kivonatmellé reklámként, most sokkal egyszerűbb és könnyebb a hitel igénylés.


Érdekes,az,amikor 2009-ben a külföldi rokonok ezt megtudták,ledöbbentek,hogy így adtak hitelt.

Ha ez nálunk történne azonnal lecsapnának a bankra. Te ezt nem tudod teljesíteni.


Ma már nálunk is az MNB-fogyasztóvédelem lecsapna a bankra.

Személyi hitelnél volt 2016-ban,hogy véletlen adminisztrációs hiba miatt túlterhelték az ügyfelet,az MNB-lecsapott,a túlterhelt törlesztőrészt nem kellett fizetni a banknak,és meg is lett büntetve a bank.


Volt egy cikk.-jövedelemarányos törlesztőrészlet mutató (jtm) feszegetik a bankok.-


Anno 2010 előtt nem működött a fogyasztóvédelem,erre nekik kellett volna figyelni.

2018. jan. 31. 11:43

Kapcsolódó kérdések:




Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!