Ha a férjem bankszámláján nem tulajdonos, hanem csak rendelkező vagyok, és a családi pótlék és gyes erre a számlára megy, plusz a férjem fizetése, akkor tudnak inkasszót tenni az egész számlára ha tartozásom van?
Nem, ugyanis a számla és a rajta lévő követelés jogilag a férjedé.
A végrehajtó a bankoknak megküldi, hogy XY számláját inkasszálják, de a férjed számlája még csak képbe sem jöhet amikor rákeres a bank, hogy neked van-e náluk számlád.
#2 Nem jól tudod! A Vht-ben ez van:
"7. § (1)8 A bírósági végrehajtás során a pénzkövetelést elsősorban a pénzforgalmi szolgáltatónál kezelt, az adós RENDELKEZÉSE alatt álló összegből, az adós munkabéréből, illetményéből, munkadíjából, a munkaviszonyon, közfoglalkoztatási jogviszonyon, munkaviszony jellegű szövetkezeti jogviszonyon, közszolgálati, kormányzati szolgálati, állami szolgálati és közalkalmazotti jogviszonyon, szolgálati viszonyon, társadalombiztosítási jogviszonyon alapuló járandóságából, valamint a munkából eredő egyéb rendszeres, időszakonként visszatérően kapott díjazásából, juttatásából, követeléséből (a továbbiakban együtt: munkabéréből) kell behajtani."
Elég ha már rendelkező a számla felett az adós és máris tehetnek rá inkasszót. Persze ha tudja igazolni, hogy az inkasszált pénz nem az adós tulajdona volt, akkor indíthat igénypert.
A házassági vagyonközösséget nem akartam idehozni, hogy ne bonyolítsuk az alapkérdést.
A vagyonközösség okán a férj ellen is végrehajtást indíthatnak, de az nem ugyanaz mint hogy a feleség ellen folyó végrehajtási eljárás keretében a férj bankszámláját is inkasszálják. Ez utóbbi nem lehetséges.
A végeredmény persze ugyanaz ha vagyonközösségben élnek.
Ami pedig a Vht idézett részét illeti, olyan számlára nem terjesztenek ki inkasszót amely nem az adós tulajdona, azon csak rendelkezési joga van.
X személy úgy is lehet rendelkező Y személy bankszámláján, hogy arra X-nek sem jövedelme sem semmije nem érkezik.
Igen, volt már rá példa, főleg az adóhatóság él vele, ha vagyonkimentést gyanít, hogy attól is megpróbálja elvenni a vagyont, aki nem adós, de az adós neki adta a vagyonelemet.
De ez nem ilyen egyértelmű és nem általános.
Egyébként pedig ha munkabér jövedelme van az adósnak nagyon könnyű helyzetben van a végrehajtó, a munkáltatót szólítja fel, hogy a munkabérnek 33% vagy 50%-t utalja a végrehajtónak.
Ezzel szoktak élni amikor az adós olyan művelettel próbálkozik, hogy más számlájára utaltatja a fizetését.
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!