Kezdőoldal » Üzlet és pénzügyek » Banki ügyek, kamat, hitel » A banki dolgozók nézegethetik...

A banki dolgozók nézegethetik a folyószámlákat?

Figyelt kérdés

Arra lennék kíváncsi, hogy egy átlagos banki dolgozó, akivel nap mint nap találkozhatunk a bankfiókokban, "unalmában", vagy csak kíváncsiságból nézegetheti-e más emberek számláit, tranzakcióit?

Pl. OTP-nél dolgozik Gizike. Nincs épp forgalom a fiókban, így hát eszébe jut, hogy a szomszédja, aki épp náluk vezeti a bankszámláját Terike, mostanában sokat költ és fogalma sincs, hogy vajon miből. Gondolja utána néz a számláján mit csinál, mi történik.

Bár tartja a banki titoktartás, de azért fű alatt, egy-két heves pletyka közepette kicsusszanhat ez vagy az.


Csak akkor lát rá a banki alkalmazott egy számlára, ha valaki PIN-terminálon hitelesíti magát? És akinek nincs bankkártyája, csak számlája? Rögzíti-e a rendszer, hogy ki melyik ügyfelet nézegeti? Vannak-e jogosultságbeli szintkülönbségek a hozzáférést illetően a banki alkalmazottak között?


...Nem ért és nem is tudok visszaélésről, egyszerűen csak érdekel a kérdésre a válasz.



2016. máj. 30. 20:51
 1/8 anonim ***** válasza:
44%
Erre én is kíváncsi lennék.
2016. máj. 30. 21:09
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/8 anonim ***** válasza:
77%
OTP-nél nem tudom, hogyan működik, más bankoknál dolgoztam/dolgozok jelenleg. Ezeken a helyeken hivatalosan nem lehet nézegetni Józsi, Terike számláját. Nem hivatalosan a lehetősége megvan az ügyintézőnek, hogy bármelyik számlát megnézze. Viszont ha meg is nézi valaki, nem olyan hülye, hogy heves pletyka közepette kicsússzon bármi, mert nem csak az állásával játszik az illető, hanem törvénysértést is elkövet. A rendszer természetesen rögzíti, hogy ki nézett meg egy-egy ügyfelet, de mivel egy nagy banknak van több mint 1000 bankfióki alkalmazottja és többszázezer/1 millió ügyfele, egy nap történik több ezer tranzakció, ezért csak akkor vizsgálják, hogy történt-e valami, ha valaki jelenti a visszaélést vagy ha valamiért gyanússá válik a dolog.
2016. máj. 30. 21:24
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/8 A kérdező kommentje:

Értem. Mindenesetre a saját kíváncsiságát kielégítheti.


Pl.:


Úgy látom ez a szomszéd gyerek nem is olyan okos, mint amilyennek állítják, jön neki a 250-es diákhitel...


Az anyjának sem a szél fújta össze az iPhone árát, fizeti a folyószámlahitelt.


Nini, a János...ki hitte volna...inkasszó..

2016. máj. 30. 21:32
 4/8 anonim ***** válasza:
66%

Az esetek döntő többségében nem kell kutakodni a szomszéd, ismerős stb után, ugyanis ők maguk mondják el, hogy mi a helyzet. Jobban szeretnek ismerőshöz járni, így a legtöbbször az ember maga intézi az ismerősök pénzügyeit, minket hívnak fel, ha valami gyanús történik a számlájukon (pl.: inkasszó kerül rá).

Egyébként hamar immunis lesz az ember ezekre a dolgokra. Ahogyan az orvosok sem kérik le kíváncsiságból a szomszéd kartonját a rendszerből, úgy a bank ügyintézők sem azzal ütik el az idejüket, hogy azt nézzék miből újította fel a szomszéd a házát.

2016. máj. 30. 21:36
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/8 anonim ***** válasza:
69%

A bankfiókban dolgozó munkatársak természetesen rá tudnak nézni, hiszen ha nem tudnának, akkor az ügyfél sem tudna ott ügyeket intézni. Ez a munkájuk.

A banktitok illetve a bank belső szabályzata is (ami sokszor még szigorúbb mint a törvény), köti őket.


Igen, különböző jogosultsági szintek vannak.

És amíg egy fióki számlavezető munkatárs, aki a ranglétrának nagyon az alján van, "rálát" a számlákra, addig akár egy sokkal magasabb szinten lévő, székházban dolgozó kolléga, nem lát rá, ha a munkájához nem szükséges.


Természetesen mindenkinek egyedi azonosítója és jelszava van, a szerverek pedig minden műveletet naplóznak.

Viszont az a legalapvetőbb lépés, hogy egy fióki dolgozó megnyitja az ügyfél adatait, naponta rengeteg ilyen történik, tehát gyanú nélkül ez nem von maga után vizsgálódást.

A szoftver amely elemzi a műveleteket és különböző minták esetén figyelmeztet a gyanús eseményekre, sem azonosíthat jogosulatlan tevékenységként egy-egy ilyen műveletet, hiszen ez a napi munkájuk része a fióki dolgozóknak.

(Az már más lenne, ha egyhuzamban különböző számlák történetét kérné le, konkrét művelet nélkül, ott feltűnhet, hogy csak kíváncsiskodik.)

2016. máj. 31. 10:24
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/8 anonim ***** válasza:
58%
Nálunk minimum 2 adat kell az ügyfél "megtalálásához". Név nem elég. Ha ez megvan minden további nélkül meg tudom nézni a bankszámlát. De hogy őszinte legyek ha ráérek véletlenül, akkor sem az esetleges ismerősök anyagi helyzetét vizsgálgatom. Egyrészt mert a rendszer rögzíti hogy ki lépett be, másrészt meg nem érdekel.
2016. jún. 1. 23:09
Hasznos számodra ez a válasz?
 7/8 anonim ***** válasza:
55%

Nem tudom ki pontozta le a # 5/6 Időpont 05-31 10:24 válaszomat.

Meg tudja esetleg mondani, hogy mi nem tetszett neki benne?

2016. jún. 2. 08:48
Hasznos számodra ez a válasz?
 8/8 A kérdező kommentje:

Én mindenkinek pluszt nyomtam.

Megtudtam, amire kíváncsi voltam.

2016. jún. 2. 11:40

További kérdések:




Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!