Kezdőoldal » Üzlet és pénzügyek » Banki ügyek, kamat, hitel » A jegybanki alapkamatot mi...

A jegybanki alapkamatot mi alapján változtatja a központi bank? Mármint nem az elveket kérdem, hanem azt, hogy miből van rá fedezete? Ezt hogyhogy nem a piac szabályozza?

Figyelt kérdés
Azt hittem kamatot a hitelekből tud fizetni a bank, az pedig a kereslettől függ. Hogyan lehet ebbe mesterségesen belenyúlni? És miért kell belenyúlni?

2016. ápr. 22. 17:33
 1/6 anonim ***** válasza:
2016. ápr. 22. 18:18
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/6 A kérdező kommentje:
hát nem igazán tudtam meg belőle
2016. ápr. 22. 21:07
 3/6 anonim ***** válasza:
A jegybanki alapkamatot mindenhol a jegybank határozza meg, azért nevezik jegybankinak. Nem is értem a kérdésed.
2016. ápr. 22. 21:37
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/6 A kérdező kommentje:
azt hittem világosan leírtam, persze hogy ő határozza meg, a kérdés az, hogy miért teheti, az kötelezettséggel jár egyrészt, azaz ki kell fizetni a kamatot, miből teheti meg, én is meghatározhatnám, de én nem tudok senkinek kamatot fizetni, a másik pedig az, hogy hogyan tudja mesterségesen meghatározni, amikor a hiteleknek egy piaca van, rendben hogy meghatározza, de ha a piacon más az ára, akkor nem ér semmit, nem? nem értem sehogy se
2016. ápr. 23. 10:55
 5/6 anonim ***** válasza:

Nem szólnak bele a piac működésébe. A kereskedelmi bankok annyi kamatot adnak, és annyi kamatot kérnek, amennyit akarnak, ez nem jelent semmilyen kötelezettséget nekik. Ez a kamat a kereskedelmi bankok és a nemzeti bank közötti ügyletekre vonatkozik.


"Az alapkamat a jegybank vagy a jegybank szerepét ellátó intézmény által meghatározott irányadó kamat, amely a kereskedelmi bankok és a központi bank közötti rövid lejáratú betétek és/vagy hitelek kamatát határozza meg. Mivel a kereskedelmi bankoknak bizonyos összegeket mindig a központi banknál kell elhelyezniük (tartalékolási kötelezettség), illetve a központi bank nyújt számukra hitelt, ezen a kamaton keresztül az egész bank- és pénzügyi rendszerre tudnak hatni, ami a reálgazdaságra is befolyással bír."

[link]

2016. ápr. 23. 11:03
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/6 A kérdező kommentje:
ok rendben, ha a központi banknak van elég pénze, akkor játszhat a kamattal, bár nem tudom, hogy az törvényszerű-e, hogy minden országnak a központi bankja egy nagy arany kincstár
2016. ápr. 23. 12:33

Kapcsolódó kérdések:




Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!