Kezdőoldal » Üzlet és pénzügyek » Banki ügyek, kamat, hitel » A pénz hogyan kerül a gazdaságba?

A pénz hogyan kerül a gazdaságba?

Figyelt kérdés
Úgy értem, hogy ha hirtelen kétszeresére novekedne az áru mennyisége a gazdaságban, akkor azt nem követné kétszer annyi pénz. Lehetséges lenne úgy termelni hogy az inputok között nincs tőke, így még csak hitellel se lehetne magyarázni hogy úgy kerülne pénz bele. Mégis a központi bankok stabil enyhe inflációs célt tudnak tartani. Hogyan?

2015. dec. 28. 20:29
1 2
 1/18 anonim ***** válasza:
53%

Az ar, a kereslet es a kinalat kolcsonhatasa alapvetoen az egyensuly fele viszik a piacot, miert novekedne "hirtelen ketszeresere az aru"?


A klasszikus kozgazdasagtanban a termelesi tenyezok a fold, a toke (penz, anyagi es szellemi javak) es a munkaero. Nem ertem mire gondolsz amikor azt irod hogy az "inputok kozott nincsen toke", az "input" ennek a harom dolognak az osszessege, amik produkaljak az "output"-ot, a kesz termeket vagy szolgaltatast.


A kerdes masodik felet, es az elsovel valo osszefuggeset sajnos ertelmezni sem tudom, de lehet hogy bennem van a hiba.

2015. dec. 28. 21:06
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/18 anonim ***** válasza:
*viszi
2015. dec. 28. 21:10
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/18 A kérdező kommentje:

Én úgy gondoltam hogy az egyik input hiányzik (a tőke). Tehát úgy hozok létre valamit hogy a munkaeromet meg a földet használom.

A kérdés második fele azt jelenti hogy ha kétszer akkor lenne a gazdaság mérete valamilyen csoda folytán (hipotézis) akkor nem lenne kétszer annyi pénz. És hogy kerül a pénz a gazdaságba? Az egyik lehetséges mód ha hitelt vesz fel valaki. Ekkor ugye a bankból a beruhazokhoz kerül. De mivel arról írtam a kérdésben hogy nem használtunk tőkét mint inputot, és anélkül hoztunk létre javakat, így a hitelfelvetellel való magyarázat nem jó magyarázat. Bár a valosagban ha egy ilyen eset történne lehet hogy deflacio lenne, így nem növekedne a pénzmennyiség.

2015. dec. 28. 23:15
 4/18 anonim ***** válasza:

A gazdasagnak 4 szereploje van:


- A haztartasi szektor, amely legfobb celja szuksegleteinek legteljesebb kielegitese, a fogyasztas. Ennek erdekeben jovedelmet szerez, amit a termelesi tenyezok (toke, munkaero, fold) szolgaltatasa fejeben kap.


- A vallalati szektor, amely ertekesitesi cellal arukat termel, szolgaltatasokat nyujt. Koltsegeit beveteleibol fedezi, celja a profitszerzes.


- Az allami szektor, amely nemzetgazdasagi es nemzetjoleti szintu feladatok ellatasaval foglalkozik es nem a piacon keresztul elegit ki szuksegleteket. Kiadasait adokbol es mas allami bevetelekbol fedezi.


- A kulfoldi szektor, ami a nemzetgazdasag kulso aru es penzkapcsolatait foglalja magaba.



A gazdasagi korforgas:


Haztartasok bevetelei: ber es "transzfer" (kozvetelen ellenszolgaltatas nelkuli jovedelemaramlas az allami szektorbol). Felhasznalas: fogyasztas, ado, megtakaritas.


Vallalatok bevetelei: jovedelem es transzfer. Felhasznalas: ber, ado, megtakaritas.


Allami bevetel: ado. Felhasznalas: transzfer, beruhazas, megtakaritas.


Kulfold bevetele: import. Felhasznalas: export, megtakaritas.

2015. dec. 29. 00:50
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/18 anonim ***** válasza:
76%

"Én úgy gondoltam hogy az egyik input hiányzik (a tőke). Tehát úgy hozok létre valamit hogy a munkaeromet meg a földet használom."


Ilyen nem nagyon van. Ha már csak egy kapát használsz a föld megműveléséhez, akkor ott a kapa a tőke.

2015. dec. 29. 02:11
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/18 Kacsa Tibor válasza:

Őszintén szólva az előttem szólók egy részével nem értek egyet (kinek nem inge, ne vegye magára). Fölösleges alap közgazdasági fogalmakkal dobálózni, tekintve, hogy ha az embert a tőkéhez sorolom (humántőke címszó alatt), akkor is helyesen járok el. Továbbá nem mondanám, hogy az input csak a felsorolt tényezők összessége lehet. Input lehet csak a munkaerő is, ha csak azáltal termelődik a jószág.



Egyébként maga a kérdés érdekes, elgondolkodtató. Mivel az előttem szólók csak az elméleti közgazdaságtan eszköztárára hagyatkoztak, én is csak arra próbálok fókuszálni.


Ha nincs tőke, tehát csak a föld és a munkaerő az egyetlen két input, továbbá azt feltételezzük, hogy megnövekszik a gazdaságban megtermelt javak mennyisége, méghozzá kétszeresére. Változatlan kereslet mellett a vállalatok feltehetően árat csökkentenek, hogy túladjanak a fölöslegen. Ha fele annyira csökkentik az árat, akkor ugyanannyi pénz biztosítani tudja a piac működését, mint eddig. Ha a vállalat költségei nem nőttek meg (pl. az emberek hatékonyabban dolgoznak, mint eddig a modern munkavégzési módszerek miatt) akkor nincs is probléma, hiszen a vállalat kétszer annyit ad el feleakkora áron, azaz a bevétele illetve a profitja nem változott.


Ha azonban a vállalat költségei nagyon megnőnek, nem csökkent árat és nem talál megfelelő keresletet vagy árat csökkent és nagy lesz számára a bevétel kiesés, akkor akár az állam is beavatkozhat; megvásárolja a vállalatok jószágait (pl. utakat építtet). Ennek következtében ő pénzt juttat a gazdaságba.


Valami ilyesmire voltál kíváncsi?



Ui: Ha bárki elvi hibát vél felfedezni illetve nem ért egyet a fentebb leírtakkal, az legyen szíves értelmes ember módjára KOMMUNIKÁLNI és ÉRVELNI.

2015. dec. 29. 12:48
Hasznos számodra ez a válasz?
 7/18 Kacsa Tibor válasza:
Bocsánat, muszáj korrigálnom amit írtam. Ha az állam, egész pontosan a kormány költekezik, akkor az nem növeli a pénz mennyiségét, hiszen kiadásait alapvetően adókból finanszírozza. Ha persze a központi bank közvetlenül az állam fennhatósága alá tartozik, akkor pénzkibocsátás útján is "fedezheti" kiadásait, bár ez azért annyira nem életszerű. Majd még gondolkodok a dolgon :D
2015. dec. 29. 12:52
Hasznos számodra ez a válasz?
 8/18 A kérdező kommentje:
Ez az "állam vásárol" ez jó ötletnek tűnik. Még annyi jutott eszembe, hogy ha egy vállalatnak nő csak a termelékenysége mondjuk a kétszeresére, akkor a dupla mennyiségű árut valóban nem tudja eladni, de ha minden szereplőnek egyszerre, akkor már van kereslet növekedés is, mivel több árut tudnak cserélni több más árura. Vagy esetleg növekedik a termelékenység egy szektorban, és a felszabaduló szabadidőben más terméket termelnek, ami persze keresletet is gerjeszt (feltéve hogy az árura van kereslet). Az nem lehet megoldás, hogy az állam felvásárolja a javakat, és ezt úgy teszi meg, hogy pénzt gyárt hozzá? Nagyon lebutítva, kétszer annyi pénzt gyárt, és ezt a pénzt egyenesen arra fordítja hogy megveszi a fölös árut. Így kikerül a gazdaságba a megfelelő pénzmennyiség is..
2015. dec. 31. 10:51
 9/18 anonim válasza:

A gazdaságnak van természetes pénzigénye, ezt értelmezhetjük mennyiségi pénzelmélet alapján (összes pénz*forgási sebesség=árszínvonal*összes eladott áru), ez alapján változhatnak a mennyiségek. Valszeg tényleg az árszínvonal változna, mert a forgási sebesség inkább a bankhasználatot jellemzi (kp. kártya stb.), a pénzmennyiség meg elvileg adott, ha a jegybank határozza meg. Viszont a lecsökkent árszínvonal elég nagy bizonytalanságot teremtene a gazdaságban, mind fogyasztók(csökkenő, ugráló kereslet), mind a vállalat részéről (a profit nem adott, nagyban függ az árazástól, indoklásul a piacszerkezet mondanám: egy monopólium profitja sokkal nagyobb, mint a tökéletes versenyben árazó vállalatok között, ahol ugyye nulla a profit, ez elméletben így van, és gyakorlatban is azonosítható).


Viszont a pénzmennyiség is könnyen változhat, a jegybank feladat biztosítani a gazdaság számára elegendő pénzmennyiséget, hogy lehessen tranzakcionálni, ne legyen megfojtva a gazdaság. Így a jegybank nyíltpiaci műveletek útján pénzt juttat a gazdaságba (növeli a monetáris bázist, ami a bankrendszeren keresztül az összes pénzt). A válság óta viszont olyan hipotézisek születtek, hogy a pénz endogén, vagyis külső szereplő nem tudja befolyásolni, csak a vállalatok,fogyasztók, ker. bankok, így a gazdaság önmagának is megteremtené a pénzt idővel (számlapénzt nyilván teremetenk a kerbankok, vagy ha túl sok pénz van, felhalmozzák a felesleget, shadow banking).


Amit még szeretnék hangsúlyozni, hogy a közgazdasági elméletek nem olyanok, mint a fizikaik, nem lehet bármit modellezni, csak olyan eseményeket, amik a valóságban potenciálisan előfordulhatnak, mert arra készült a közgazdasági elmélet. A kibocsátás kétszeresére növelése kb. lehetetlen, ilyen ugrások nem szoktak előfordulni, vagy nagyon nagy külső sokk kell ehhez, de akár részlgesen racionális gazdasági szereplők nem optimalizálnának így, mert ekkora változás elképzelhetetlen a makrókörnyezetben (olyan persze lehet, hogy 10-15 év alatt megugrik a kibocsátás, de azalatt a pénzmennyiség kényelmesen igazodik).

2016. jan. 2. 04:54
Hasznos számodra ez a válasz?
 10/18 anonim válasza:

De ha tényleg megtörténne secpec az ugrás (vagy akár fél év alatt), nem a pénzmennyiség lenne a legnagyobb gond, ilyen nagy átállás a rendszerváltáskor sem volt közel se, és azután is volt elég nagy gebasz például.

Túllendülne a gazdaság, a befektetők csak egy nagy, gyors recesszióra várnának, túltermelés sima, államcsőd is elképzelhető (növekszik az államadósság kamata a kockázati felár miatt). De hát ez csak elméleti lehetőség, mint mondtam.

au

2016. jan. 2. 04:59
Hasznos számodra ez a válasz?
1 2

Kapcsolódó kérdések:




Minden jog fenntartva © 2025, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!