Eladhatom a lakásomat, ha azon és a szüleim házán ott a jelzálog?
Nem.
Pontosabban a jelzálogot rátevő engedélyével adhatod el.
Ahogy mondod.
De ezt aláírtad a szerződéskötéskor.
Sőt, bérbe sem adhatnád az engedélyük nélkül, nemhogy eladni.
De mivel a bank pénzt szeretne, nem egy házat, ezért lehet velük egyezkedni.
Eladhatod, de elég macerás. Mi most vettünk jelzáloggal terhelt ingatlant. Mi mint vásárlók kitörlesztettük a hitelt, az ügyvéd és a vásárló részéről nagy körültekintést igényel, hogy ne legyen galiba közben.
Első lépésben ki kell kérned egy igazolást a fennálló hiteltartozásról. Ha van vásárló annyiért vagy többért, akkor végtörlesztést jelentesz a bank felé. A vásárló kifizeti a hiteledet, a bank kiadja a jelzálogtörlési engedélyt ezt az ügyvéd beviszi a földhivatalba és egy körben bejegyzi az új tulajdonost is.
Ha valaki kevesebbért veszi meg a lakást, akkor neked kell a különbözetet első körben előtörleszteni és azt követően a fennmaradó összeget a vevő rendezi végtörlesztéssel.
Így elmondva egyszerűnek hangzik, de nekünk 2 hónapba telt mire végigzongoráztunk mindent.
A bank dönti el, hogy hozzájárul-e.
Viszont a gyakorlatban úgy néz ki, hogy ha legalább annyit kapsz érte, amint amennyi a jelzálog rajta, akkor úgyis belemegy.
Bejelented, hogy végtörleszteni kívánsz.
Az ügyvéd majd elmagyaráz mindent és meg is csinálja a megfelelő szerződéseket.
Letétbe fogja tenni a vevő a vételárat. A hitel ebből ki lesz fizetve, a bank kiadja a jelzálogjog törlő engedélyt. Az ügyvéd elintézi a földhivatalban.
A vételár fennmaradó részét megkapod. Az új tulaj tulajdonjogát bejegyzik a földhivatalban.
Dióhéjban ennyi. Bevett eljárás, nagyon sok ilyen van, viszont nem gyors. 1-2 hónap.
És nem kell hozzá szerencse meg semmi sem. Ha a vevővel meg tudsz egyezni legalább akkora vételárban, mint amekkora a teher az ingatlanon, a bank úgyis belemegy.
A szüleid házára is ugyanez a jelzálog hitel van ráterhelve?
Mert akkor ahogy a hitel rendezve lett, a bank arra is kiadja a törlő engedélyt. Igaz, az nem tartozik ehhez az adásvételhez, így a vevődre és az ügyvédre sem.
De az engedély birtokában már ügyvéd nélkül is lehet töröltetni a jelzálogot a földhivatalban.
Ha a hiteled tőketartozása kevesebb, mint a vételár, akkor gond nélkül eladhatod a lakásodat. A banknak jelezni kell, hogy végtörleszteni szeretnél.
Egy ilyen ügyletet úgy biztonságos lebonyolítani, hogy első körben ki kell kérni a bankodtól a tartozás kimutatást. A vevőd közvetlenül a téged hitelező banknak utalja el ezt az összeget. A bank ezt követően kiadja a jelzálog törlési engedélyeket, mindkét ingatlanról le lehet töröltetni a jelzálogot, majd ezt követően megkaphatod a maradék pénzt a vételárból.
Bonyolultabb a helyzet, ha több a tartozásod, mint a vételár. Ekkor két lehetőséged van. Egyezkedhetsz a bankkal, hogy engedjen el a tartozásodból, de az is megoldás lehet, hogy a szüleid házán marad még annyi jelzálog, amennyivel több a tartozásod, mint az eladás után befolyt összeg és ezt a maradék hitelt tovább fizeted.
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2025, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!