Ház készpénzre, vagy készpénz, hitel befektetéssel variálva?
Kérdés egy példán keresztül:
Adott 17 millió kp. egy ingatlan vásárlásra és adott egy másik ingatlan befektetés gyanánt (kiadva albérletbe) fizetés kiegészítésként, adott átlag feletti havi bérjövedelem.
2 gyermekes család nagyobb lakást/házat keresne.
A vásárolni kívánt megfelelő ingatlan vételára 17 millió lenne, tehát felemésztené a vásárlás az összes készpénz tartalékot, de nem lenne szükség hitelre (a 17 millióban benne van minden költség, ügyvéd illeték, minimális felújítás stb!).
Helyes lenne e ha a vásárláshoz nem használnák fel a 17 millió kp.t hanem csak 10 milliót és a maradék 7 milliót lakáshitelből finanszíroznák a megmaradt 8 millióból 5 milliót befektetnének egy TBSZ számlára hosszú távra hozzáértő módon, a maradék 3 millió forintot pedig kp ban, bankszámlán, vagy esetleg könnyen hozzáférhető rövid lejáratú kincstárjegybe raknák. A fizetendő hitel törlesztő részletét a befektetésre használt ingatlan bérleti díjából terveznék finanszírozni. Mi a véleményetek egy ilyen projektről? Tehát lakás/ház kp.ra vagy befektetési szemlélettel kp.ra + némi hitel a fenti példa alapján?
Hát nézd, a padlás kisöprést két gyerekkel én se tartom jó ötletnek, viszont a 7M Ft hitelt soknak tartom ebben az esetben. A TBSZ hozama, a bankbetét kamata most nem hoz annyit, mint amekkora lesz a lakáshitel kamata, így ez nem igazán jó üzlet.
Nem írtad, mennyiért van kiadva a másik lakás, de íme egy szerintem jó megoldás.:
Vegyetek fel pl 4M Ft hitelt 5 éves fixálással, 20 éves futamidővel, szerintem ennyi vésztartalék is elég lehet (Van olyan bank, ahol ez most 4,5%-on megoldható). A bérleti díjból indítsatok el két 57 hónapos 20.000Ft-os lakáskasszát, és ha még futja, lehet abból fizetni a részleteket is, ami így 25.306Ft lesz, de ha hozzá kell pótolni, az se hiszem, hogy gond lenne, hiszen azt írtad, jó a fizetésetek.
Ennek a megoldásnak az a szépsége, hogy a lakáskasszákra járó 30% állami támogatás teljes egészében kompenzálja a hitelkamatot, így olyan, mintha kamatmentes hitelt kapnátok, ráadásul még kamatkockázatot sem vállaltok, hiszen 5 évig minden fix és a hab a tortán, hogy 5 év múlva viszont lesz két tehermentes lakásotok.
Köszi a válaszokat. Igen, a lakás kassza jó ötlet!
Annyit azért hozzá fűznék a TBSZ számlához és hozamához: mondjuk úgy, hogy én értenék valamelyest a befektetésekhez, tehát elviekben amit terveztem átlag évi 7% hozamot azt tudnám hozni, ami jelenleg szépen felülmúlná az 5-5,5 % körüli hitel THM .et. (A 7% ot szerény becsléssel értem el, akár kis szerencsével több is lehet)
Mi úgy indultunk, hogy ház harmada (2,5M) önerő, többi (4,2)hitel. Később 6,2 Devizára kiváltva :-)) Nem kell ragozni,személyi kölcsönök kellettek már a törlesztőkre, stb. Hitelspirál, végül majdnem annyi tartozás, mint ami Neked adva lenne(17 M).
Majd "válságmenedzsment" és átlag feletti fizetések, külföldi munkával kb annyi, mint amiről Te szólsz most 5 év alatt (15-17M). A kisebb hitelek kilőve, a megtakarítások évről évre nőttek, tőkevédett és hozamgarantált bef alapba és likvidbe szétosztva 3 évig, de a hitel maradt párhuzamosan.
Most vettünk egy kisebb házat (3,5M), amibe sok fantázia van pályázatok kapcsán és fejlesztésekbe. 1 Milliós ráfordítással a rezsi feleződött.
Az eredetiből meg inkubátorház lett, kezdő válllakozóknak bérbeadva több évre elővásárlási szándékkal + most dolgozunk egy megyeszékhelyi lakáson közel féláron (1,5M) megszerezve, 0,5-0,8M ráfordítással későbbi bérbeadásra, vagy 60-80%-os értéknövekedéssel eladásra.
A teljes hitel összeget az új lakóingatlanunkon kívüli két ingatlan fedezi, míg a bérleti díjak a törlesztőrészletet kifedezik. Így a bérbeadás és eladás opció is "játszik".
Ilyen alapon én inkább azt mondom, hitelből ne akarj bérbeadni ingatlant, hanem inkább "oszd meg és uralkodj!"
A helyzeted megértem,hasonló a szemléletem és nálunk is elég szájba rágósan kell elmagyarázni egy-egy ilyen "projektet" páromnak, de végül rájön nem csak egy opció létezik :-)))
Kedves kérdező, bármennyire is értesz a TBSZ-hez, nem lehet a múltbéli hozamokat elvárni és azzal számolni a jövőben, mint ahogy a bérbe adott ingatlannál is érdemes azt is figyelembe venni, hogy lehetnek üres hónapok és lesz felújítási, karbantartási költség is.
A 4-5 éves lakáskasszák hozama 10% fölött van, ami fix és garantált, így számomra nem kérdés, mi lenne a jó stratégia.
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2025, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!