Fundamenta lakáskassza. Vannak buktatók?

Figyelt kérdés

Úgy gondoljuk hogy havi 60.000ft-ot félre tudunk tenni.


Tudjuk, be lehet vonni családtagot stb.. így tennénk.

Milyen költsége van még ennek az egész dolognak, mert biztosan vannak még ilyen olyan befizetni váró dolgok. mondjuk szerződéskötéskor, vagy havonta valami díj.



2015. febr. 1. 18:22
 1/6 anonim ***** válasza:
49%

Van buktatója. Nem feltétlenül a költségek, hanem csak akkor van értelme, ha te valóban végig fizeted a teljes futamidőt, mert ha korábban akarsz hozzájutni a pénzedhez, mint a futamidő vége, akkor szinte nullára jössz ki, ha nem kevesebbre.

A másik meg az, hogy lehet hogy már a régiekhez képest van változás, de régen úgy volt, hogy korlátozva volt, hogy mire használhatod fel. Vagyis csak lakásvásárlásra vagy felújításra használhattad fel, vagyis nem szabad felhasználású.

De tegyük fel, hogy 6-7 év alatt megspóroltál némi pénzt, de valami másra kell a pénz, mert mondjuk hirtelen autóra lesz szükséged, vagy valami másra. Nem tudod rá felhasználni.

Szóval én lakáskasszát biztos nem kötnék soha.

Akkor inkább valami olyan megtakarítási formát választanék, amit utána szabadon felhasználhatok, illetve egy bizonyos évtől bizonyos részében már hozzáférhető.

És ezeket egy lakáskassza nem tudja. Vagy legalábbis a régiek nem tudták.

2015. febr. 1. 18:36
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/6 anonim ***** válasza:
96%

Kedves kérdező, az előző válaszolónál nagyon sok a tévedés, de erről majd később írok.


- A lakáskasszának van induló költsége, ez a szerződéses összeg 1%-a és van folyamatos költség is, szerződésenként 150 Ft számlavezetési díj.

- Ezen kívül kapsz kamatot is a befizetett pénzedre, ami - 1-3% attól függően, hogy milyen módozatot választottál.

- A legrövidebb megtakarítási program 4 éves, a leghosszabb 10 éves.

- A 30% állami támogatásnak két feltétele van: legalább 4 éves megtakarítási idő és lakáscél igazolása.


Mikre érdemes odafigyelni?


Mivel a szerződés meghosszabbítási költsége csak 2000Ft, azt javaslom, most ne köss 4 évnél hosszabb megtakarítási programot, mert ennek a legkisebb a nyitási költsége, de ha 4 év múlva tovább szeretnéd fizetni, azt minden gond nélkül megteheted. Ezzel a trükkel elkerülheted, hogy feleslegesen sok induló költséget fizess.


Az igényeid szerinti módozatot válaszd. Ha úgy tervezed, hogy a megtakarítás végén nem akarsz majd hitelt igényelni, csak a megtakarítást kéred, akkor azt a módozatot válaszd, amelyikre nem 1%, hanem 3% kamat jár. (Ez 5 éves program esetén 100E Ft különbséget jelent a két módozat között havi 20.000Ft-os megtakarításnál.)


Mi történik, ha 4 évnél korábban szeretnéd felhasználni a pénzt, de nem lakáscélra?


A szerződést bármikor felmondhatod.

A nyitási költséget és a számlavezetési díjat levonva az összes befizetett pénzedet kamatokkal együtt visszakapod 3 hónap múlva, de ha neked azonnal kell a pénz, akkor élhetsz az azonnali felmondási jogoddal is, ekkor a betétből levonnak még 3%-ot.


Nem hinném, hogy ez túl nagy kockázatot jelent annak érdekében, hogy hozzájuthass a 30% támogatáshoz lakáscélra.


Ezen kívül még sok-sok fontos részletet érdemes megismerni, mielőtt szerződést kötsz, de erre valók a mobilbankárok, hogy mindenről tájékoztassanak.

2015. febr. 1. 19:11
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/6 A kérdező kommentje:

a megtakarításom végén szeretnék hitelt.


ezt még elmondod körülbelül hogyan zajlik?

köszi

2015. febr. 1. 19:33
 4/6 anonim ***** válasza:

Ha hitel is kell majd, két lehetőséged lesz.


Köthetsz úgynevezett "hitel" módozatú szerződést, ekkor a lakáskasszától kapod a kölcsönt a módozatnak megfelelő összegben és az ahhoz tartozó futamidővel, a lakáskassza hitelezési szabályai szerint. Ha 3 szerződésed lesz, akkor a kedvezményezettek adóstársak lesznek a hitelben.


A másik lehetőség, hogy a megtakarításod mellé választhatsz bármelyik banktól hitelt, de ennek kondícióit előre nem tudhatjuk.


Jelenleg mindkét verzió elég népszerű, mert most jó feltételekkel lehet kapni banki hiteleket is, de nem tudni, 4-5 év múlva mi lesz a helyzet.


Javaslom, ismerd meg alaposan a módozatokat és utána dönts.

2015. febr. 1. 19:40
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/6 anonim ***** válasza:
ajjaj...kérdésben, válaszokban egyaránt van bőven problémás pont. Először is, mit nevezünk buktatónak? Ezt jó lenne tisztázni. Mert ha neked az a buktató, hogy havi rendszerességgel kell pénzt félretenned a cél érdekében és nem adják csak úgy az állami támogatást, akkor ezt nevezhetjük "buktatónak". Ahogy ebből a nézőpontból buktatónak nevezhetjük, hogy van egy komoly mennyiségű (150Ft) számlevezetési díj, ami havonta értendő, pontosítva ezzel az egyik válaszadót. Nevezzük buktatónak a számlanyitási díjat? Nevezzük. Ezek a buktatók, kedves kérdező. Aztán amitől sírni tudnék, az a "nem szabad felhasználású"...nos, igen, valóban nem az és kérjünk elnézést az állam nevében, amiért egy LAKÁStakarékpénztár közreműködésével (hűen a nevéből is következtethető funkciójához) nem lehet elherdálni az állami támogatást nyaralásra, hanem inkább az otthonteremtésre fókuszálnak. Használjunk mindent arra, amire való! A lakáskassza arra való, hogy otthont teremtünk magunknak belőle. Lakást, házat, építési telket vásárolunk, felújítunk, korszerűsítünk. És ogy ez szűk kör lenne? Ej, de jó lenne néha tájékozódni egy cseppet! Gyakorlatilag bármire, ami a lakás, ház, ill annak udvara szerves részévé válik, arra felhasználható. Aztán a másik kedvencem, a visszatérő otp párti barátunk "pártatlan válaszai". Hitel módozat az otp-nél van, a kérdező a Fundamenta felől érdeklődik és jól is teszi. Alapvetően minden ltp egyforma látszólag, hiszen ugyanaz a törvény vonatkozik mindegyikre. Aztán a mégiscsak tetten érhető különbségekről meg lehet győződni ügyfélként. A k...a nagy különbségekről! Amiben azonban nincs különbség az az, hogy a szerződést érintő módosításoknak valóban van egy 2000 forintos egyszeri díja. Namármost, zöldpárti barátunk szerint ennek fizetését elkerülendő, a legrövidebb módozattal kell indítani. Szarvas hiba! A létező leghhosszabb módozattal kell kezdeni. Hogy miért? Hát azért, mert ha mégis szükség lesz 4 év után a pénzre, meg lehet osztani a szerződést, fel lehet venni a pénzt, de az eredeti szerződés feltételeivel, annak eredeti számlanyitási dátumával folytatni lehet az eredeti szerződést, aminek az lesz a kellemes következménye, hogy onnantól felvehető állami támogatással felvehető pénzt termelsz, amihez nem kell újabb négy évet várni, hanem már évente felveheted, ami összejött és jár hozzá az álltám. Na akkor mi a nagyobb veszteség? Ez, vagy az a 2000 forint, ami egy ilyen módosítással jár, de cserébe akár egy év múlva újabb álltámjogosult összeghez juthatsz hozzá változatlan havi megtakarítási összeg mellett?
2015. febr. 2. 15:49
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/6 anonim ***** válasza:
68%
bloomerang van abban igazság amit mondasz, de a kérdező valóban jobban jár a 4 éves futamidővel, ha 4 év után szeretné, akkor majd megemeli és megosztja ahogy mondtad, de erre 4 év után is van lehetősége, fölösleges az elején 4 évesnél hosszabb futamidőre megkötnie, mivel lehet, hogy nem fogja folytatni
2015. febr. 5. 22:40
Hasznos számodra ez a válasz?

Kapcsolódó kérdések:




Minden jog fenntartva © 2025, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!