Kezdőoldal » Üzlet és pénzügyek » Banki ügyek, kamat, hitel » Lakásvásárlás, érdemes belevág...

Lakásvásárlás, érdemes belevágni vagy vakmerőség?

Figyelt kérdés

Elgondolkodtam rajta hogy érdemes lenne albérlet helyett lakást venni. Még egy évem van addig. Jelenleg nem tudom hogy a 5-10 év múlva is Pesten szeretnék-e élni, talán inkább az agglomerációban. A munkahelyhez közelebb találtam most albérletet a XIX. kerületben, kipróbáljuk hogy milyen ott lakni. 6,5-7,0 milláért láttunk akkora lakásokat amiket meg is vehetnénk akár hitelre... csak nem tudom érdemes-e belevágni, mondván hogy a lakás ára önerőnek jó lesz pár év múlva egy házhoz. Lejáró LTP-ből jövő összel (szeptember körül) Kb. 1,6-1,7 millió ft lesz, ehhez gondoltam akkor kettőnknek felvenni 4,8-5,0 M ft támogatott forint hitelt, kb. 10 éves futamidőre. Kötnénk mellé LTP-t és kifizetnénk hamarabb ha minden jól alakul. Szerintetek vakmerőség belevágni? Kettőnk jövedelme (számlára érkező jövedelem) kb. 300-320e ft plusz van egy kis kafatériánk, gondolom mondjuk ez nem számít ide (bkv bérlet pl),

Vélemény?



2013. aug. 10. 10:00
1 2 3
 11/23 A kérdező kommentje:

Számolgattam:

Van mondjuk cirka 1,5-2M ft önerő, kellene hozzá hitel mondjuk 5M ft.

OTP Ajánlat pl első 5 évben 57e a törlesztő, következő 5 évben 59e ft.

Kiszámolva 6,98 M ft a teljes visszafizetett összeg.

Tehát 1,98M ft-ot fizetek vissza mondjuk kamatként. Ez havi 16,5e ft, ennyit bukunk tisztán. Emellett havi 20-30e ft-ot LTP-be tennénk, aminek a kamata nyilván a lakáshitelbe megy bele, az mondjuk havi 10k bukó... Magyarán havi 25-öt bukok, míg az albérlettel havi 50-et... akkor? :)

2013. aug. 10. 16:02
 12/23 anonim ***** válasza:
Így a konkrét számokkal már valóban jobban megéri. Azt hittem, hogy drágábban kaptok hitelt ill., hogy kevesebbet fizettek lakbérre.
2013. aug. 10. 17:59
Hasznos számodra ez a válasz?
 13/23 A kérdező kommentje:
Hát számolni tudok:) Azért nem értem miért esnek nekem hogy de hülye vagy mér veszel hitelre lakást... ha 55k a hitel és vmi gebasz van azt az 55k-t majdnem behozza ha kiadom albérletbe....
2013. aug. 10. 18:25
 14/23 anonim ***** válasza:
És mi van ha hoznak egy törvényt visszamenőleg hogy megszüntetik a támogatott lakáshitelt és pl megaoztatják még a hitelt is (ezektől minden kitellik).Most választás lesz megy a mézesmadzag de mi lesz választás után. Nekem az albérlet nagyobb biztonságot ad,pedig én tudnék kp-ért lakást venni.
2013. aug. 10. 18:38
Hasznos számodra ez a válasz?
 15/23 anonim ***** válasza:

Nézd kérdező, ha te már eldöntötted és nem lehet téged lebeszélni erről, akkor csináld.


Majd 5 év múlva, ha láthatólag buktatok a dolgon, csak gondolj a gyk.hu-ra és az itteni válaszolókra, akik próbáltak lebeszélni.


Ha nyernél rajta, akkor meg írd meg ide, hogy szembesüljünk a baklövésünkkel.


Plusz ha kiszámoltad és valóban jól számoltál és látszólag megéri, akkor megint nincs értelme nem megcsinálnod.


Remélem megérted azt a koncepciót (a saját esetedből kilépve, általánosságokban beszélve), hogy mire gondolt itt a legtöbb válaszadó:

Magyarországon elég nagy keletje van a saját lakás birtoklásának a szegényebb néprétegekben is. Magyarországon az emberek 80-90%-a saját lakásban él, míg Nyugat-Európában ez az arány inkább 50-60% körüli, vagyis a lakosság fele albérletben lakik.


Ez nálunk a szocializmus miatt van így, ami mindenkinek saját ingatlant biztosított. De a szocializmusnak vége és a legfontosabb érv a saját lakás ellen a mobilitás lekorlátozódása. Az a baj, hogy egyből a 20-25-30 évesek is saját lakást/házat akarnak, amint eljönnek otthonról és munkájuk lesz. Ezzel lekorlátozzák magukat és a lehetőséget, hogy mondjuk az albérletükből az ország másik végében lévő albérletbe költözzenek egy jobb munkalehetőség miatt.


Nyilván nem azt mondom, hogy mindenki lakjon albérletben, hiszen ez nyugaton sincs így, viszont nyugaton is főképp a fiatalok laknak bérleményben és az idősebbeké a saját tulajdon.


Nekem is csak 34 évesen lett saját házam, előtte albérletekben laktunk, pedig akkor már az első gyerekünk 6 éves volt.


Ezért alakult ki sok emberben, hogy az albérlet mellett vannak a saját tulajdon ellenében. De illik megtalálni szerintem a középutat és egyedül a praktikusságra és a logikusságra törekedni benne, az érzelmek figyelmen kívül hagyásával.

2013. aug. 10. 18:48
Hasznos számodra ez a válasz?
 16/23 A kérdező kommentje:

Visszamenőleg törvényt megszüntetni, és megadóztatni az embert? Nem hinném hogy lenne bármi hasonló.

Kedves utolsó: lehet hogy Nyugaton nem gáz az albi, de gondolom nem ilyen drága arányában a jövedelemhez képest az albi. Másik, ki mondta hogy én röghöz kötöm magam? Ha Győrben kapok állás lehetőséget miért ne mennék oda? Ki tudom adni a lakásomat, nem?

Pénzben rosszabb hitelre lakást venni?

Utolsó előttinek még annyit, hogy ha lenne nekem is 6-8-10 millám lehet én is albiba lennék, mert tudnám forgatni a pénzemet. De ha nincs, akkor inkább egy kedvező hitellel jutnék lakáshoz, az albi díjat kiküszöbölve:)

2013. aug. 10. 18:56
 17/23 anonim ***** válasza:
A lakáskiadásnál meg kevés rosszabb üzlet van ma Magyarországon. Főleg úgy, ha te másik városban élsz.
2013. aug. 10. 19:56
Hasznos számodra ez a válasz?
 18/23 A kérdező kommentje:
Miért? Félre ne értse senki, nem döntöttem el hogy mi legyen majd, csak én úgy gondoltam hogy jobb venni, erre sokan mondják hogy nem jó, de konkrétan nem tudják megmondani hogy mér nem jó.
2013. aug. 10. 20:29
 19/23 anonim ***** válasza:
Ha követed a jelenlegi törvényhozási gyakorlatot akkor tudnod kellene hogy születet már mostanában törvény visszamenőleges érvényeséggel. Egyébként az az érzésem te magadat győzködöd hogy jó dolog a lakásvásárlás hitelből. Ha viszont így gondolod akkor ne hagyd hogy befolyásoljunk, vedd meg.
2013. aug. 10. 21:08
Hasznos számodra ez a válasz?
 20/23 anonim ***** válasza:

# 18/19


Holnap este nézd meg a tv2-n a naplót majd megtudod miért rossz üzlet az albérletbe kiadás.

2013. aug. 10. 21:11
Hasznos számodra ez a válasz?
1 2 3

Kapcsolódó kérdések:




Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!