Kezdőoldal » Üzlet és pénzügyek » Banki ügyek, kamat, hitel » Lakásvásárlás, érdemes belevág...

Lakásvásárlás, érdemes belevágni vagy vakmerőség?

Figyelt kérdés

Elgondolkodtam rajta hogy érdemes lenne albérlet helyett lakást venni. Még egy évem van addig. Jelenleg nem tudom hogy a 5-10 év múlva is Pesten szeretnék-e élni, talán inkább az agglomerációban. A munkahelyhez közelebb találtam most albérletet a XIX. kerületben, kipróbáljuk hogy milyen ott lakni. 6,5-7,0 milláért láttunk akkora lakásokat amiket meg is vehetnénk akár hitelre... csak nem tudom érdemes-e belevágni, mondván hogy a lakás ára önerőnek jó lesz pár év múlva egy házhoz. Lejáró LTP-ből jövő összel (szeptember körül) Kb. 1,6-1,7 millió ft lesz, ehhez gondoltam akkor kettőnknek felvenni 4,8-5,0 M ft támogatott forint hitelt, kb. 10 éves futamidőre. Kötnénk mellé LTP-t és kifizetnénk hamarabb ha minden jól alakul. Szerintetek vakmerőség belevágni? Kettőnk jövedelme (számlára érkező jövedelem) kb. 300-320e ft plusz van egy kis kafatériánk, gondolom mondjuk ez nem számít ide (bkv bérlet pl),

Vélemény?



2013. aug. 10. 10:00
1 2 3
 1/23 anonim ***** válasza:
31%

láttunk akkora lakásokat amiket meg is vehetnénk akár hitelre...



he he, ez nagyon jó, de értelmetlen. Így lenne értelmes ez a félmondat:

láttunk akkora lakásokat amiket meg is vehetnénk akár készpénzért...

2013. aug. 10. 10:04
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/23 anonim ***** válasza:
74%

Én a helyedben nem köteleződnék el 10 évre egy olyan lakás mellett, ami szinte biztos, hogy nem fog megfelelni ennyi ideig.

Pesten 6,5-7 millióért csak kicsi, nem túl korszerű, rossz helyen levő lakásokat lehet venni. Még készpénzes befektetésnek se nagyon érné meg, hitelre venni pedig végképp nem.


Arról nem is szólva, hogy ha valóban kertes házban képzelitek el a jövőt, akkor a lakás(ba ölt pénz+ annak kamatai) csak távolabb visz a céloktól. Az ilyen árkategóriájú lakások jó esetben(!) is csak az inflációval megegyező mértékben tartják az értéküket. Viszont ti még ~5millió hitel 10 évi kamatait is rászánnátok... Sőt arra is gondoljatok, hogy az a lakás a 10 év alatt használódni is fog, szóval amikor majd tovább kell adni, akkor bizony költeni is kell rá az eladhatóság miatt, ami nem biztos, hogy meg fog térülni.

2013. aug. 10. 10:29
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/23 A kérdező kommentje:

[link]


6,75-ért van hirdetve, alkuval talán 6,5 vagy az alatti ár is elképzelhető. Ahová most költözünk az hasonló méretű, 6,2-ért vette a tulaj... Szerintem ez nem rossz kis lakás:)

2013. aug. 10. 10:33
 4/23 anonim ***** válasza:

Az első két válaszoló logikusan levezette, hogy miért ne vegyetek lakást. Gondold át mégegyszer az érveiket, mert jól mondanak mindent.


"Én a helyedben nem köteleződnék el 10 évre egy olyan lakás mellett, ami szinte biztos, hogy nem fog megfelelni ennyi ideig. "


"ha valóban kertes házban képzelitek el a jövőt, akkor a lakás(ba ölt pénz+ annak kamatai) csak távolabb visz a céloktól"


"ti még ~5millió hitel 10 évi kamatait is rászánnátok"

2013. aug. 10. 10:44
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/23 A kérdező kommentje:
A havi 50e ft albérletre történő kidobása mellett is az albi a jobb? A hitel is majdnem ugyanakkora mint az albi díj, csak ez 10-12 év alatt az enyém is lesz...
2013. aug. 10. 10:47
 6/23 anonim ***** válasza:
A hiteler vett lakásnál jelenleg minden jobb, az 50E forint albérlet is sokkal jobb.
2013. aug. 10. 11:23
Hasznos számodra ez a válasz?
 7/23 anonim ***** válasza:

Igen kérdező, az albi ebben az esetbben is jobb. Ugyanis te magad írtad, hogy később nem itt tervezed élni az életed.


Ha olyan ingatlant szeretnél venni, amiben meghalni is tudnál, de minimum 15-20 évet nyugton élni, akkor éri meg a hitelfelvétel a vásárláshoz, lehetőleg minél nagyobb önerő mellett.

2013. aug. 10. 11:36
Hasznos számodra ez a válasz?
 8/23 anonim ***** válasza:
Az albérlet mindenképpen jobb. Albérlet esetén oda költözöl, ahol a munka van, nem vagy "röghöz kötve". Saját lakást ráérsz 50+os éveidben venni, szerintem. Addig meg lehet szépen gyűjtögetni még albérlet mellett is.
2013. aug. 10. 11:42
Hasznos számodra ez a válasz?
 9/23 anonim ***** válasza:
Mennyi önerőtök van, mert az nélkül nem nagyon adnak hitelt?
2013. aug. 10. 13:24
Hasznos számodra ez a válasz?
 10/23 anonim ***** válasza:

A #2-es válaszoló vagyok.

Erről beszélek, hogy ilyen "ráköltéssel" lehet eladni egy panellakást. Eladás előtt le kell festeni, új parketta és csempék. Majd 10 év múlva nektek is meg kell ezt csinálni.


De ez csak a felszín. A szép burkolatok alatt ~40-50 éves épületgépészet lapul. Ha jól látom, a ház nem vett részt a panelprogramban, vagyis nincs szigetelés. (Azt se látom, hogy az ablakok le lettek-e cserélve, vagy továbbra is a "házgyáriak" vannak, amiken ömlik be a hideg.) És ezt szorozd be a távfűtéssel...


Arról pedig nem is szólok, hogy mi van akkor, ha zajosak vagy rendetlenek a szomszédok. A társasházakban ettől kell rettegni, mert ha ne adja Isten beköltözik egy "rejtett erőforrásokból" álló család a tömbbe, akkor az egész elkezd zülleni, mert mindenki menekülni kezd, az olcsó lakásokat pedig csak további zűrös elemek veszik meg.

Ez a probléma az összes társasházat érintheti, viszont SOKKAL nagyobb valószínűséggel következik be egy lakótelepi panelban, ahol 6-10 milliós lakások vannak, mint egy jobb helyen levő új építésű házban, ahol 16-35millió közötti lakások vannak.


Amúgy ha jók a szomszédok és a házban sincs semmilyen rejtett hiba, akkor valóban jó vétel lenne az általad linkelt lakás, HA VÉGLEGESNEK SZÁNNÁTOK. De te azt írtad, hogy a végső terv egy kertes ház...


Tegyük fel, hogy az albérlet és a hitel kamatára költött összeg megegyezik. Vagyis ennyi pénzt mindenképp "kidobsz az ablakon". De melyikért cserébe mit kapsz?


1. Albérlet: Van hol lakni, közben továbbra is lehet gyűjtögetni ill. a félre tett pénzt forgatni. Ha bekövetkezne egy rossz dolog (munkahelyváltás, rossz szomszédok beköltözése stb), akkor lazán odébb állhatsz.


2. Hiteles lakás: A kamatokon kívül a TŐKE EGY RÉSZE IS ÁLL a lakásban. Vagyis azt se tudod forgatni. Ha a lakással kapcsolatban bármilyen költség felmerül, akkor azt neked kell fizetni. Az állagmegóvás (festés stb.) is téged terhel. 10 évig röghöz vagy kötve és később is csak akkor tudsz elmenni, ha találsz vevőt, ami sokszor hónapokba telhet. Minél gyorsabban szabadulnál, annál lejjebb kell adnod majd az árat, így az is lehet, hogy 10 múlva u.ennyiért adod el a lakást, amennyiért most vennéd (az infláció és kieső kamatjövedelmek miatt ez veszteség). Arról se feledkezzünk meg, hogy 2023-ban mennyire lesz kelendő egy panellakás, amiktől már most is sokan szabadulni próbálnak...

Továbbá, hiteles lakás esetén fennáll annak a veszélye, hogy egyikőtök tartósan kiesik a munkából, akkor ha a hiteltörlesztés is veszélybe kerül, akkor könnyen az utcán találhatjátok magatokat.

2013. aug. 10. 15:02
Hasznos számodra ez a válasz?
1 2 3

Kapcsolódó kérdések:




Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!