Kezdőoldal » Üzlet és pénzügyek » Banki ügyek, kamat, hitel » Fundamenta, lakáshitel (? )

Fundamenta, lakáshitel (? )

Figyelt kérdés

2014 májusban lejár a Fundamentám,amire a hitelt nem szeretném, mivel az kevés, így szeretnénk a párommal lakáshitelt felvenni, aminek az önerője a Fundamenta lenne.

Ha májusban lejár, akkor mit kell tenni pontosan?

Elsőnek a házat válasszuk ki, utána intézzük a hitelt meg a Fundamentát, vagy hogy megy ez?


2013. ápr. 11. 17:37
1 2
 1/12 anonim ***** válasza:

Legelőször a hitelképességeteket kellene megvizsgálni, illetve azt, hogy a lejáró Fundamentából mennyi lesz az önerő?


Ha leírod a részleteket, akkor tudok segíteni.


Mennyi lesz a saját megtakarítás a Fundamentából?

Ezen kívül van-e még pénzetek?

Hol szeretnétek ingatlant venni és mit?


Mennyi a nettó béretek?

Mióta van munkaviszonyotok?

Mekkora cégnél dolgoztok, kb hány fő van bejelentve?

Van-e bármilyen hiteletek?

Hány évesek vagytok?

Folyószámlára érkezik a béretek?


Kb első körben ezekre az adatokra van szükség ahhoz, hogy lássátok, mekkora és milyen hitelre vagytok jogosultak?

2013. ápr. 11. 20:37
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/12 A kérdező kommentje:

1 millió 300ezer lesz a saját megtakarítás a Fundamentából.

Ehhez még tudunk addig pár 100 ezret gyűjteni, kb. 2-300ezret, tehát olyan másfél millió önerőnk minimum lesz.


Vidéki kisvárosban akarunk házat venni, kb 6 millió ft körül vannak erre a házak.

Kettőnk nettó bére együtt olyan 210 ezer körül van.

Nekem 2 éve van munkaviszonyom a jelenlegi helyen, ahol kb 1500 fő van bejelentve. A páromnak fél éve van munkaviszonya a jelenlegi helyén, de ugye jövő évig már több lesz mindkettőnknek. Mind a kettőnknek határozatlan szerződésünk van. Nekem nincs semmilyen hitelem, a páromnak diákhitele van. Én 26 éves vagyok, a párom 21. Bankszámlaforgalmunk van régóta.

Szóval nagyjából olyan 4,5 millió hitel kellene.

2013. ápr. 11. 20:47
 3/12 anonim ***** válasza:

Jövedelem oldalról teljesen rendben vagytok, és támogatott hitelre is jogosultak vagytok. Addigra talán már lesz szocpol is használt lakásra, de egyelőre nincs. (Persze lehet, hogy csak meglévő gyermekre adják, megelőlegezőt nem, így nem biztos, hogy ez rátok is vonatkozik majd.)


Az önerővel lesz egy kis bibi.


Vidéki házak esetében a legtöbb bank ennél több önerőt vár el, ezért két esetben van jó esélyetek házat venni.


Keressetek olyan házat, amit olcsóbban meg tudtok venni, mint amit ér. A bank a becsült érték bizonyos 5-át adja hitelbe, így akkor jártok a legjobban, ha a becsült érték magasabb, mint a vételár.


A helyetekben kerülném az OTP-t, FHB-t, ERTSE-t, Raiffeisent, mert ők sokkal kevesebb hitelt adnak az ingatlan értékéhez képest, mint pl az Unicredit, vagy újabban a K&H.

Egyedi kedvezményeket pedig csak nagyobb hitelközvetítő irodák tudnak adni. Érdemes őket felkeresni, ha már esedékes lesz a vásárlás.

(én is egy ilyen irodában dolgozom, ezért tudom, hogy pl díjmentes előtörlesztéseket, vagy kamatkedvezményt, ingyenes lakásbiztosítást, közjegyzői díj visszatérítést, értékbecslési díj visszatérítést sokszor csak a közvetítők tudnak adni)

2013. ápr. 11. 21:03
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/12 anonim ***** válasza:
"bizonyos %-át" (bocsi)
2013. ápr. 11. 21:04
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/12 anonim ***** válasza:

A második lehetőség rosszabb, de még az is járható lehet.

Pl hiányzik az önerőből 3-400.000Ft, mert a bank nem enged annyi jelzáloghitelt az ingatlanra terhelni, mint amire szükségetek lenne, a hiányzó részt fel tudjátok venni fedezet nélküli hitelként is (pl folyószámla hitelkeret, vagy személyi kölcsön), de ezeknek elég magas a kamata, csak végszükség esetén ajánlom.

2013. ápr. 11. 21:07
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/12 anonim ***** válasza:

Még egy ötletem van!

A Fundamenta 1,5 millió Ft-ig nem kér jelzálog fedezetet, ha van adóstársa a hiteligénylőnek. Jobb kamata van még a támogatott lakáshitelnél is, érdemes igényelni.


Ezzel a hitellel lehet növelni az önerőt, de figyelni kell rá, hogy a jövedelmetek terhelhetősége mindkét hitelt elbírja majd.

2013. ápr. 11. 21:10
Hasznos számodra ez a válasz?
 7/12 Felülmúlhatatlan ***** válasza:

1. meg kell találni az ingatlant

2. át kell gondolni, hogy mit is találtatok és hol (susnyásban, földúton, temető mellett, vályogból nem lesz jó; viszont tégla a falu közepén, aszfalt út mellett, tégla házikó jó :))

Ez az önerő miatt fontos. Vidéken is jó lehet a 20-25% önerő, ha a 2. típusú házat találtátok meg.

Gondolkozni kell előzetes bírálaton vagy becslésen.

3. kérni kell a fundamentától a kiutalást, majd a kiutalási időnek megfelelően kell meghatározni az adásvételi szerződésben a fizetési határidőket.


Jelen pillanatban a leírt adatok alapján hitelképesek lennétek , viszont több mint 1 év alatt bármi történhet.


Előttem leírt azon állításhoz, hogy általában megéri hiteltanácsadó segítségét kérni a hozzáfűzésem annyi, hogy így van, jobb egy jó szakemberrel, mint nélküle, de körültekintően kell eljárni a kiválasztásában. :)

2013. ápr. 11. 23:29
Hasznos számodra ez a válasz?
 8/12 anonim ***** válasza:

Kedves kérdező, én azért javaslom, hogy még a ház kiválasztása előtt érdeklődjetek a hitellel kapcsolatban mindenről, tudjatok meg mindent, mik a lehetőségek, mert igen gyakran a hitelképesség és az önerő mértéke szabja meg, hogy tulajdonképpen milyen házat érdemes keresni, mit tudtok megvenni. Igen kellemetlen, amikor már éles helyzet van, megvan a kiválasztott ingatlan, foglalózni kellene, de kiderül, azt a házat pont nem tudjátok megvenni, mert pl nem vagytok annyi hitelre jogosultak,mint amire szükség lenne, vagy az az ingatlan nem bír el annyi hitelt.

Azért is érdemes egy házvásárlásnál fordítva csinálni, előbb a hitelképességet megnézni, mert az ehhez szükséges adatok többsége már most adott, hiszen már most tudjátok, hogy mennyi pénz fog rendelkezésre állni a Fundamentából, azt is lehet tudni, hogy a jövedelmetek nagyságrendileg nem fog változni, a diákhitel részleteit is lehet előre tudni, tehát viszonylag jól behatárolhatók a lehetőségek.

Jelen esetben az a célravezető, ha a "gombhoz keresitek a kabátot", hiszen a gomb már megvan:)

Javaslom, hogy a Fundamenta 3,9%-os lakáscélú hitelét is gondoljátok át. Célszerű lenne tőlük is felvenni valamennyi hitelt ingatlan fedezet nélkül, mert akkor megszűnik a kockázata annak, hogy kevés lehet az önerőtök.

2013. ápr. 12. 07:04
Hasznos számodra ez a válasz?
 9/12 A kérdező kommentje:

Köszönöm a hasznos tanácsokat mindkettőtöknek!

Igen, tudom, hogy 1 év alatt még változhatnak esetleg a dolgok, csak azért kérdeztem, mert kíváncsi vagyok, hogy majd mire számítsunk meg mire figyeljünk, de azért jövő év elején mindenképp komolyan nekikezdünk az intézkedéseknek.

Még 1 kérdés megfogalmazódott most bennem:

Ugye most fizetem 4 év 4 hónap futamidővel, havi 20ezerrel a Fundamentát. A szerződéses összeg, tehát hitellel együtt ugye 3.220.000 ft. De most ez is lehet önerő mind? Mert én úgy tudom, hogy a hitel része nem lehet önerő csak a saját befizetés + az állami támogatás, tehát az 1.3 millió lehet. Szóval nem egészen értem ezt a Fundamentás hitelt, hogy miért vegyük fel?

2013. ápr. 12. 09:01
 10/12 Felülmúlhatatlan ***** válasza:
A teljes szerződéses összeg hitelrészét, ha igénybe veszitek, akkor azt rájegyeznék az ingatlanra és úgy nem lehetne önerő. Cseresznyefa egy kisebb részéről beszélt, amire nem kérnek bejegyzést.
2013. ápr. 12. 11:57
Hasznos számodra ez a válasz?
1 2

Kapcsolódó kérdések:




Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!