Mi az a CDS-felár, és hogyan néz ki a gyakorlatban?
Aha, a hazai frankhitel kamatokat valamit beépítettek, valószínűleg ezt a CDS-re fogták, ez volt a kockázatkezelők által megadott képletben... Hogy jogos volt-e vagy sem, az más kérdés, de így számoltak.
Szerintem is így van, ha nem tört volna ki a válság, akkor még tovább erősödött volna a forint, és stb.
Ezzel a gondolatmenettel viszont nem értek egyet, hogy hosszútávon determinálva volt a forint gyengülése a frankhoz képest. Pontosan a hazai magas kamat miatt célország voltunk a carry tradeben, másrészt pedig a magas kamatkülönbség miatt iszonyú drága a forint gyengülésére játszani (vagyis magas a carry). A legtöbb forinttal szembeni spekuláció elvérzik a magas carry miatt, mert nem tudják finanszírozni, csak ritkán (és akkor látványos mértékben) sikerül a forintot gyengíteni. Ezzel a magas kamattal jól lehet védeni a forintot. Az másik kérdés, hogy a svájci frank tipikusan menekülő deviza, és ha valami gáz történik a világban, akkor az erősödik általában. Itt ( [link] ) szépen látszik, hogyan erősödött a frank az elmúlt évtizedek folyamán folyamatosan trendszerűen...
A CDS-felárat (vagy akármilyen borsos felárat) a bankok szépen megkeresték, hogy azt a leány vagy az anya, az gondolom bankfüggő volt. Ebből a korábban megkeresett marzsból fizetik most a céltartalékokat meg a leírásokat a nem-fizető hitelekre.
Nincs ilyen hitelem, csak érdekel a téma.
Mivel egy viszonylag új, kiforratlan pénzügyi termékről van szó, így fordulhat elő az, hogy ami pénzügyileg megállhatja a helyét, az jogilag már nem, és fordítva, ami jogilag megállhatja a helyét, az pénzügyileg már nem.
Jelenleg csak a számokkal foglalkozok, és igyekszek minél jobban átlátni a folyamatokat. Az egyik ilyen a CDS az 5,5%-os emelkedése, és annak hatása.
Ha jól gondolom, akkor a bank mindig csak az aktuális törlesztőnek megfelelő összeget veszi fel a piacról carry trade, vagy kötvény formájában. Vagy fél évenként/három havonként meg kell újítania az teljes hitelállományt?
És a felvett összeg után ki kell fizetnie kamatként a CHF LIBOR-t, és talán egy CDS százalékával megegyező mértékű kamatot. Most tekintsünk el az anya-lánya kapcsolattól, és attól, hogy kinél milyen kamatösszeg landol.
A CDS gondolom valóban jelentkezik, max annyiról lehet szó, hogy a kockázat mértéke bankonként eltérhet, és nem feltétlenül egyezik meg az ország CDS-felárával. ??
A másik gondolatom az volt, hogyha fél évente csak az adott törlesztőt veszik fel a piacokról, és nem a teljes tőkét újítják meg, akkor értelemszerűen a CDS csak az adott törlesztőnél jelentkezik, és nem az egész tőkénél. De ha ők ezt az 6% kamatot ráteszik a tőkekamatra, (tehát az egész tőke után kell fizetni azt), akkor az iszonyatosan megemelheti a havi törlesztőket. (Kb. 25-30-55%-kal...)
De ha a kedves ügyfél a piacról (pénzváltó/bank...) venne CHF-et, és abban törlesztene, akkor hiába jutna drágábban CHF-hez, mint a bank, még mindig olcsóbb lenne a számára, hiszen nem kellene megfizetnie egy CDS-szel megegyező kamatot az egész tőke után. (?)
Egyébként egy helyen azt olvastam, hogy 2008-ban a válság kitörésekor a bankoknak veszteségessé kellett volna válniuk. Ugye csökkent a CHF LIBOR 2,65%-kal, és ők még ezen felül kamatot emeltek 2-3%kal. Ez összesen egy 5%-os kamatváltozás.
Mi történt volna, ha a hitelek kamatai követik a CHF LIBOR-t? A bankok valóban veszteségessé váltak volna?
Ezt azért nem értem, mivel az árfolyamveszteséget ugye az ügyfelek viselik.
A bank a teljes tőketartozásnak megfelelő forrást szerzi be, és azt újítja meg, ha nem sikerült ugyanolyan futamidőre szereznie, mint ahogy azt kihitelezte. Ezért van az, hogy a svájci frank hitelek kamatát 3 vagy x havonta átárazzák, mert a bank egy fillért se hajlandó bukni értelemszerűen.
A bank a forrást hitel, kötvény vagy betét formájában szerzi meg. Nem csinál semmilyen carry trade-et, frankot vesz fel, frankban hitelezi ki, frankra váltja vissza a törlesztést, és ő is frankban törleszt. Carry trade-et a hitelt felvevő ügyfél csinál(t), ami 2008 óta nem jött be... A bank nem futott árfolyamkockázatot, és nem spekulált semmivel. Olcsóbban szerzett forrást drágábban tovább adott, plusz még keresett egyéb díjakon és a konverziókon.
Ha az ügyfél CHF-ben törleszthetne, csak a konverziós költséget takarítaná meg, a kamat semmit sem változna.
"Mi történt volna, ha a hitelek kamatai követik a CHF LIBOR-t? A bankok valóban veszteségessé váltak volna? "
Ha a bank CHF LIBOR-on tudott forrást szerezni, akkor nem. Ha CHF LIBOR + CDS-spread, akkor igen. Ezért találta ki a Fidesz, hogy csak akkor emelhessen kamatot, ha a tényleges forrásköltségei emelkedtek. Hogy ne emelhessenek csak azért, mert valamire rá lehet fogni, ami a bankot valójában nem is érintette.
Na jó, akkor megpróbálom összefoglalni jelenlegi ismereteim szerint...
A bankok nem nyerészkedtek, de viszont pocsékul tőzsdéznek, és makróban is elég gyengék:)
Összehoztak egy olyan 'carry trade'-et, amelyben az árfolyamkockázatot, valamint a kamatkockázatot is az ügyfél viseli, de viszont a bank nyeresége garantálva van. Persze ez a kockázat pozitívan is alakulhatott volna az ügyfelek számára, nem csak negatívan. A bank szempontjából igazából ez lényegtelen. (Egy bizonyos ponton túl lényegessé válik, ha elszabadulnak az árfolyamok, és túl sok hitel dől be...)
De mivel megszűnt a banki kockázat (hisz csak az ügyfél kockáztatott), ezért teljesen kitárták a kapukat a külföldi tőke előtt, aki jött is szívesen, és kölcsönt nyújtott a bankok számára.
A hagyományos carry trade-ből 'viszonylag' könnyebb kiszállni. Ha nagyon elmozdulnának az árfolyamok, akkor az ügyfél fogja, eladja az állampapírt a másodlagos piacon, és a forintot gyorsan visszaváltja euróra, vagy svájci frankra. De egy ingatlant már nem olyan egyszerű pénzzé tenni egyik napról a másikra. A másik lehetőség az lett volna, hogy a bankok egy bizonyos szintű árfolyam-emelkedés után forintosították volna automatikusan a hiteleket. Ezzel két gond lett volna: az egyik a BUBOR, és a LIBOR különbsége. A másik gond az volt, hogy túl sok kölcsönt nyújtottak CHF-ben, így adott pillanatban nem volt elég forintbetétjük az átváltáshoz, valamint a hitel mennyisége miatt nem lehetett volna az egyik pillanatról a másikra az összest átváltani, hiszen akkor duplán buktak volna a forintgyengülésen. Tehát itt már egy makró szintű problémáról van szó, és a dolog önmagát gerjeszti.
Persze, ha csak olyan ügyfeleknek nyújtanak ilyen hiteleket, akik adott esetben ki tudják fizetni a LIBOR, és BUBOR közti különbséget...
Adott időszakonként megújítják a teljes hitelállományt. A CDS megemelte a forrásköltségeiket, de viszont a CDS mértéke bankonként változhat, és nem feltétlenül egyeznek meg az ország CDS-vel. (Pl. ha egy leányka bajban van, kisegíti az anyuka, és egyből más a kockázat szintje.) De anyu elkérhet magasabb kamatot a leánytól a kockázatokra hivatkozva. Ez csak könyvelés kérdése.
A CDS nagyjából rendben van, de annak mértékével már lehet vitatkozni. Biztosat nem mondhatok, mert nem ez volt az egyetlen mutató:
„A Hitelezők jogosultak a hitel ügyleti kamatát, egyéb költségét, és az erre vonatkozó szerződési feltételt módosítani, ha a bankközi hitelkamatok, vagy a fogyasztói árindex, vagy a jegybanki alapkamat, vagy az állampapírok hozama, vagy a Hitelezők forrás, valamint hitelszámla vezetési költsége növekszik, vagy a lakossági hitelek kockázati tényezői a Hitelezőkre nézve romlanak. Az ügyleti kamat a fenti esetekben a kamatperiódusonként módosítható.”
De ez meg jogilag bukta, pont ma mondta ki az egyik bíróság az elsőfokú ítéletében, hogy a szerződés semmis, mivel "a kölcsönszerződés nem tartalmazza, hogy a hiteldíj részét képező jutalékok és költségek milyen feltételek és körülmények esetén változtathatók meg."
Magyarul nem írták oda, hogy carry trade van babám:) Persze ebben a PSZÁF is sáros rendesen, hogy ilyen feltételekkel hagyta a bankokat hitelezni.
Az MNB monetáris politikája pedig megszűnt akkor, amikor engedélyezte a deviza-hitelezést. Onnantól kezdve már a piac volt az úr, és a piac nem mindig jól árazza be a kockázatokat.
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!