Aki vágja az inflációt meg a kamatokat az írjon legyen szíves?
Semmi köze az inflációnak ahhoz amit leírtál. Ha itthon használod fel a pénzed, akkor tökmindegy milyen devizában van, az itthoni árakat kell megfizetned. Ugyanakkor azt is nézd, hogy a Ft és az euro keresztárfolyama igaz, hogy erősen (főleg az utóbbi 2 évben) ingadozik, de gyakorlatilag ugyanazon a szinten van, mint 2002-ben. Ennek pedig az az oka, hogy bár igaz a forint vásárlóereje jobban gyengül mint ez ejró, de ellensúlyozza az értékvesztést az ország termelőképességének növekedése.
100 szónak is egy a vége, forintban érdemes lekötni a pénzt amíg ilyen magas az alapkamat.
Inkább fontosabb azon agyalni, hol kösd le a pénzed 6%-ra ahol minél hosszabb kamatciklusra garantálják ezt a hozamot. Mert ha csak 1 hónapra garantálják, akkor nudli, parasztkábítás, keress más befektetést.
Lényegében ugyanott
+
arról se feledkezz meg, hogy te itt fogyasztói árindex inflációról beszélsz ez pedig mindössze egy a sok infláció mérőszám közül
vannak hagyományos megközelítések is, pl.
ill vannak alternatív árinfláció-indikátorok is, pl. kiskereskedelmi árindex, medián árindex, stb.
Főszabály
Bankbetéttel mindig negatív reálhozamot érsz el
Elvégre mire föl is kapnál te valódi kamatot?
Lemondtál a pénzed tulajdonjogáról a tranzakció idejére?
Nem mondtál le.
Ezen a ponton a sztori a következő
A bank nem a te pénzedet közvetíti, hanem pl. az általad de jure birtokolt elődleges betét mögött egy másodlagos betétet hoz létre a semmiből.
Tehát mondjuk 100 forint számlapénzből 200 forint lesz
A sztoriban te csak morzsákat kapsz
Itt valójában mindig veszítesz
Csak miután furmányos a történet nem veszed észre
mindenki a nominálértékre koncentrál a sokkal nehezebben megfogható reálérték helyett.
Nem véletlen, hogy valódi befektető sohasem tartja lekötött bankbetétben a pénzét (max pénzpiaci alapban parkoltatja két tranzakció között
Egy egyszerű példa az inflációhoz:
Olajár USD-ben és aranyban
Olajár USD-ben, GBP-ben, EURO-valuakosárban és aranyban
Olajár aranyban
Gondolkodjál el a fenti három ábrán ill. az alábbi infokon
1968
1 uncia arany = 35 USD = 411 forint
2011-05-04
1 uncia arany = 1538 USD = 274071 forint
+ azon is, hogy aranyparitáson számítva ma lényegében ugyanannyiba kerül az olaj mint 1978-ban ( a nominális árnövekedés az olaj esetében 4500%, az arany esetében 4400% volt)
mint 1968-ban
az 1978 félregépelés volt
Már megint megérkezett a nagyokos. Az sosem zavarja, hogy mekkora fas.zságokat ír. De nézzük csak:
"Bankbetéttel mindig negatív reálhozamot érsz el "
Tévedés. Nézzük csak, most olyan 4,5% körüli infláció van. 5 évre 6,5%-ra lehet kb. lekötni a pénzt, az 5,46% a lenne a kamatadó levonása után, csakhogy 5 évnél TBSZ-el már nincs kamatadó. Persze nem tudjuk mennyi lesz az infláció az elkövetkező 5 évben, lehet magasabb és alacsonyabb is. De ez az általános kijelentésed akkor is baromság.
"A bank nem a te pénzedet közvetíti, hanem pl. az általad de jure birtokolt elődleges betét mögött egy másodlagos betétet hoz létre a semmiből.
Tehát mondjuk 100 forint számlapénzből 200 forint lesz "
Ez így nem igaz. Te két dologról beszélhetsz, bár nem derül ki egyértelműen. Az egyik az, hogy a jegybanktól kaphat pénzt a bank, amiért a jegybank a jegybanki alapkamatot számolja fel, ez valóban elvileg a semmiből jön, de a jegybanké a pénznyomtatás joga, és gazdasági növekedés mellett egyébként deflációt okozna, ha nem nyomtatna pénzt.
A másik, amire gondolsz, az az, hogy akinek kihitelezik, az megvesz valamit, akinél ez nyereségként realizálódik, az viszi a pénzt a bankba(vagy elkölti, de akkor meg más viszi valamelyik láncszemben a bankba). Aztán azt is kihitelezik, azt is elköltik, az is újra bankbetétként realizálódik. Persze közben csökken az értéke a tartalék ráta miatt, az egy %, amennyit a banknak hitelezéskor letétbe kell helyeznie a jegybanknál. Na, erre szokták mondani, hogy 100 Ft a gazdaságban 1000 Ft-ként viselkedik. De ez nem azt jelenti, hogy virtuális pénz lenne, ez óriási csúsztatás.
Amit az aranyról írsz, az meg akkor lehetne értelmes, ha a bankbetéttel össze is vetnéd. Egyébként az arany ugyanúgy lehet lufi, hiszen alig használják valamire, nagy része csak csereeszköz.
Visszatérve az előző válaszomra
"+ azon is, hogy aranyparitáson számítva ma lényegében ugyanannyiba kerül az olaj mint 1978-ban ( a nominális árnövekedés az olaj esetében 4500%, az arany esetében 4400% volt)"
ez természetesen USD-ben denominált érték
egy szemléletes ábra
"gold versus oil"
és ne feledjük el a jelenlegi inflációs periódus "alfáját":
"Because oil was priced in dollars, this meant that oil producers were receiving less real income for the same price. The OPEC cartel issued a joint communique stating that, from then on, they would price a barrel of oil against gold."
+ egy még egy jó honlap:
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2025, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!