Miért okoz mostanában problémát a svájci frank törlesztése?
svájci frank = a világ legértékállóbb valutája
tehát
"menedék" (safe heaven currency)
mivel
ez nem csak, hogy a világ legértékállóbb valutája
Hanem
Toronymagasan a legértékállóbb
A klasszikus aranystandard rendszer vége óta (1914)
A svájci frank "mindössze" az aranyparitáson számított vásárlóereje 92%-át veszítette el
és
8%-át őrizte meg!!!
ez hihetetlenül jó!!!
A második helyezett az USA dollár mindössze az eredeti vásárlóereje 1.4%-át őrizte meg 1914 óta…
A harmadik helyezett az angol font a 0,4%-át…
Euró-gyengülés esetén a svájci frank nem véletlenül szárnyal...
+ az alábbiakat is a figyelmedbe ajánlom
forint
„Kibocsátáskor még arany alapú pénz volt. 1Ft = 0,0757575 gramm arany. 1 kg arany = 13210 Ft. 8.700/1946 (VII.29) M.E. rendelet”
0,0757575 gramm arany ma úgy durván 700 forint…
egyéb valuták
klikk az alábbi linkre
az 1900-as évek elején az összes nagy valuta aranystandardon volt
tanulságos aranyparitáson kiszámolni a mai értéküket
1900-as aranystandard + 2010 december 25-i aranyárak (azóta már magasabbak)
1 font sterling (Anglia) = 7,322 gramm arany = 68846 forint (2010-12-25)
1 dollár (USA) = 1,505 gramm arany = 14149,5 forint (2010-12-25)
1 jen (Japán) = 0,75 gramm arany = 7051 forint (2010-12-25)
1 frank (Latin Éremunió, pl. Svájc) = 0,2903 gramm arany = 2729 forint (2010-12-25)
1 korona (Ausztria-Magyarország) = 0,3048 gramm arany = 2866.34 forint (2010-12-25)
1 márka (Németország) = 0,3584 gramm arany = 3370 forint (2010-12-25)
1 forint (Hollandia) = 0,6047 gramm arany = 5686 forint (2010-12-25)
1 rubel (Oroszország) = 0,774 gramm arany = 7279 forint (2010-12-25)
1 korona (Skandináv Éremunió) = 0,4032 gramm arany = 3791 forint (2010-12-25)
Röviden összefoglalom a lényeget:
Amikor 3-6 éve valaki felvett CHF alapú hitelt, az akkori 165-145Ft/CHF árfolyamon folyósították neki a pénzt Forintban, de a tartozását és a havi törlesztőrészleteket CHF-ben tartják nyilván.
Most a tartozása Forintban kifejezve a 220-230Ft/CHF árfolyamon 50-60%-ot emelkedett, ezen kívül még a bankok is kamatot emeltek, így a többségnek a törlesztő részlete kb megduplázódott.
Javaslat? Nekem 2 is lenne, de sajna egyiket sem fogják megvalósítani.
Azt tanácsolnám a kormánynak, hogy minden CHF hiteles kapjon egyfajta amnesztiát és pl egy átlag 160Ft/CHF árfolyamon átválthassa HUF alapú hitelre a tartozását. Ezzel az adósok nagyon nagy százaléka megelégedne, tudná tovább fizetni a részleteit és nem kellene milliárdokat költeni használhatatlan " 7 pontos mentőcsomagokra", nem kellene további milliárdokat elkölteni különböző követeléskezelő csoportok létrehozására, a végrehajtások lefolytatására, stb, stb....
Gyakorlatilag a felmondott hitelű ingatlanokra akkora eljárási illetékeket, végrehajtási költségeket számolnak fel pluszban, amit már egészen biztos, hogy senki nem fog tudni megfizetni, az árverések körül megjelennek a nyerészkedők, a hiénák és gyakorlatilag lesz egy nagy tömegű, szociálisan rászorult ember, akikkel az államnak kezdeni kell valamit, különben az EU idecsördít. Az megint csak súlyos milliárdokba fog kerülni az országnak, akkor már miért nem lehetne direktben segíteni vele a bajbajutottat?
2. javaslat. Rászorultsági alapon rendszeres segély, amiből tudja fizetni a megnövekedett terheket. (Megint csak azt tudom mondani, maga az egész devizahiteles hercehurca már így is rengeteg pénzbe kerül az államnak, akkor ezt a pénzt igazán odaadhatnák annak, akinek valóban szüksége lenne rá.)
3. javaslat. Volt már ilyen nálunk, igaz vagy 30 éve, amikor az állami támogatott hitelszerződésekre egyszerre csak piaci kamatot vert az OTP, meg a TAKSZÖV, de az állam mindenkinek felajánlotta, hogy elengedi a tőketartozása felét, ha egy összegben hajlandó kifizetni a tartozását. Hasonlót pl most is megléphetnék. Lefelezzék mindenki tőketartozását és forintosíthatnák a hitelét. Mindenki jól járna, főleg az emberek...
A javaslataim helyett viszont sajnos valami olyasmi van készülőben, ami bár drasztikus lesz, de hogy egyetlen devizahiteles se fog tapsikolni tőle, az tuti...
Igen, persze segítsünk az embereknek. De mi lesz azokkal akik nem vettek fel hitelt? Megsegítjük 2-3-5 millióval a hiteleseket, akinek meg nincs hitelje azzal mi lesz??!!
És külön poén, hogy leginkább azok nem tudják fizetni a hitelt, akinek nincs vagy alacsony a jövedelme, tehát kevesebb adót fizetnek és így azok adójából fizetnék ki őket, aki keményen dolgoznak. Nagyon nem lenne igazságos, erre biztos nem fog sor kerülni!
A modern pénzrendszerben a részleges tartalékolású bankok
nem hitelt közvetítenek,
hanem
pénzt teremtenek a semmiből (számlapénz teremtés)
Ez jövedelem és vagyon-újraelosztás
Ez pótlólagos forrásokat biztosít az államháztartás, ill. az állami gazdaságpolitika számára (inflációs adó)
10%-os tartalékráta mellett idővel 100 forintból 1000 forint lesz…
A nemesfémek demonetizálása pontosan ezzel függ össze
Folyamatosan inflálják a pénzkínálatot
Számlapénz tudsz teremteni a semmiből
Aranyat nem…
Persze valaki gyorsan inflál
Valaki lassan inflál (pl. Svájc)
A gyorsan inflálódó pénz elértékelődik a lassan inflálódó pénzzel szemben
+ A svájci frank kvázi tartalékvaluta
Tehát
Svájc inflációt exportál
A svájci bank
Pénzt teremt a semmiből
És külföldön helyezi ki
Nem otthon gerjeszt inflációt
Hanem
külföldön
17:27
Röviden összefoglalom a lényeget
Egy efféle döntés mellékhatása
A forint összeomlik
Erre jól lehet spekulálni:)
A hitelek forintosítása iszonyatos költség lenne, amit sem az állam, sem a bankok nem tudnának elviselni.
Nekem lenne egy 4. javaslatom, ami talán a legkönnyebben megoldható lenne állam és bankcsődök nélkül is:
Maximalizálnám a bank kamatmarzsokat, úgy, hogy az ne lehessen több, mondjuk 2%-nál (jelenlegi 8-9% helyett).
Így a bank is keresne még valamit, a törlesztések viszont lecsökkennének kevesebb, mint a felére.
A CHF hitelekben nincs 8-9%-os marzs, de az ötlet tetszik:).
Ez sajnos azért nem fog bekövetkezni, mert a bankok üzleti vállalkozások, a meglévő szerződéseik ilyen drasztikus megváltoztatása olyan mértékű beavatkozás lenne az üzletpolitikájukba, ráadásul olyan érdekeket sértene, ami azonnali válaszlépésekre sarkallná őket, amibe beleroppanna az ország.
"Azt tanácsolnám a kormánynak, hogy minden CHF hiteles kapjon egyfajta amnesztiát és pl egy átlag 160Ft/CHF árfolyamon átválthassa HUF alapú hitelre a tartozását"
Na ne! Ezzel sokkal jobban járnának, mint akik HUF hitelt vettek fel, mert tudták, hogy a CHF hitel kockázatos. Anno ami 95 ezres részlet volt CHF hitel esetében, az HUF hitellel 130-140 ezres, mert a kamat hatalmas volt a HUF hitelnél. A megsegítést meg a többi állampolgár adóiból(is) fizetné az állam. Ez így totál igazságtalan lenne. A 205-ös árfolyamon átváltás már korrektebb lenne, bár aki 180-on vette fel anno, az még ezzel is jobban járna, mint a forint hitelesek.
És hogy mit kellett volna csinálni annak, aki anno CHF hitelt vett fel?
Pl. volt az előző ajánlat, mondjuk 10 évre 95 ezres törlesztő CHF hitellel, 6% kamattal, vagy 135 ezres törlesztő részlet HUF hitelre, 12% körüli kamattal. Illetőnek van mondjuk 100 ezer törlesztőre. Akkor nem vesz fel így egy az egyben CHF hitelt, hanem számol. Ha megnöveli mondjuk 15 évre a futamidőt, ezzel mondjuk(a számok csak hasra ütés szerűek), már csak 70 ezres lesz a törlesztő. Ugyanezt kiszámolja HUF-ra, akkor mondjuk 100 ezer. Ezután mérlegel. Ha a CHF-et választja, akkor a fennmaradó 30 ezret nem éli fel, hanem CHF betétbe helyezi. Így ha 100 ezerre nő a törlesztőrészlet, akkor is tudja fizetni. Ha átmenetileg 110 ezerre nő, akkor is, mert a felhalmozott CHF betétből pótolja, amelynek a CHF árfolyam emelkedése miatt megnő az értéke. Így szinte biztos, hogy túléli. De ennek magasabb a költsége, mint a HUF betétnek. A döntésnél figyelembe kell venni egy enyhe CHF erősödést is a költség összevetésnél, a hazai és a svájci infláció közötti különbséget. Lehet, hogy így már a HUF hitel az olcsóbb.
Amit semmiképpen sem szabad, hogy egy kockázatos hitelt kicentizve felvenni. És a rést nem szabad elkölteni, arra a devizára kell váltani és betétbe tenni, amiben a hitelt vettük fel.
Kedves 20.41-es, az a probléma a levezetéseddel, hogy nem életszerű. Az emberek tömegei lakáshitelt vettek fel CHF alapon, aminek a futamideje 20-35 év, tehát már nagyon kevesek tudják csak tologatni a futamidőt, de annak sincs érezhető hatása.
A másik probléma, hogy a bankok eleve úgy ajánlották ki a CHF alapú lakáshiteleket, hogy a többség számára kedvezőbbnek tűnt, mint a HUF hitel és nem kalkulált azzal senki, hogy 50-60%-os árfolyam emelkedésre is lehet rövid időn belül számítani. (A Yen hitelesek pl még nagyobbat buktak, mert az édesaranyospiacvezető OTP nagy hangon beharangozta anno, hogy eljött a Kánaán, olcsó hitelt lehet náluk igényelni.) Sok bank pl eleve azzal csábította a devizahiteleseket, hogy alacsonyabb önerővel adta a CHF hitelt, mint a HUF hitel a vásárláshoz.
Az átlagemberek pénzügyi ismeretei, a kockázatfelismerő képessége, de a sok gyorstalpalós, illetve csaló/hazug tanácsadó is elhallgatta az emberek előtt a lehetséges kockázatokat és az is igaz, hogy a bankok is ezerrel reklámozták ezeket az "olcsó, könnyen elérhető" lehetőségeket. Aki nem tudott hozzáférni a támogatott lakáshitelhez, annak kb a duplája lett volna a törlesztője, mint a CHF hitel, de akinek elérhető lett volna, annak is a devizahitelt ajánlották még a bankokban is.
Nagyon nehéz megállapítani, ki itt az igazi felelős azért, hogy több százezer ember komoly bajban van, mint ahogy pl. annak sem lesz majd igazi felelőse, amikor beérik a következménye mostani magánnyugdíj pénztári "választási" lehetőségnek.
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!