Kamat vs. EBKM? Melyikkel számolod a tényleges hozamot?
Tegyük fel, hogy egy betétnél a kamat 6%, az EBKM 6,26%
1 évre lekötök 1 millió forintot, ebben az esetben melyik lábbal kell szoroznom az összeget, hogy megkapjam a tényleges összeget, amit kapni fogok.
Tisztában vagyok, hogy mi a különbség, és én úgy tanultam, hogy az EBKM a tényleges hozammutató. Azonban a bankban nekem megpróbálták az ellenkezőjét elmagyarázni. Most akkor kinek van igaza? Szerintem nekem.
A betéti kamattal kell számolnod és tényleges kamatból még le kell vonnod a kamatadót is, ha 5 éven belül veszed ki a pénzt.
Az EBKM egy olyan mutatószám, ami egy meghatározott összegre (pl 5 mill Ft), egy bizonyos futamidővel (pl egy év) van kiszámolva, de a tényleges kamat mindig a konkrét ügylethez tartozó kamatláb.
A "kamat" és az emkm közötti különbség: a kamatot 12 hónapra vetítik ki (12*30 napra) az ebkm pedig a teljes évre, 365 napra mutatja a kamatot.
Igen, teljesen igazad van! Szerintem a banki dolgozók tudatlansága és nemtörődömsége miatt fordulnak elő félretájékoztatások.
DE!!!! De ha le szeretnél kötni akár kis összeget is, ajánlom mindenkinek hogy az apróbetűs részt olvassa el alaposan, mert képesek leszedni az emberről nem keveset, pl. számlavezetési díj, kifizetési díj (ha már lejárt a betét)....stb. Így akár jóval kevesebb összeget kaphat az ember.
Hú de marhaságok hangzanak itt el... Mármint a válaszolók részéről LOL
Elmagyarázom egyszerűen:
1. Első példa:
5 éves lekötés egy bizonyos banknál, hirdetményük szerint 8% a kamat, az EBKM ehhez képest jóval kevesebb, csak 6.94%(ha jól emlékszem). Ez úgy jön ki, hogy nem fizetnek évente kamatos kamatot, hanem csak az alaptőkére fizetik minden évben a kamatot. Tehát ha 1 egység pénzt beteszel, akkor össze kell adnod az éves kamatokat, azaz 1+0.08*5=1.4 egység pénzed lesz 5 év múlva. Ha az ugyanezt számoljuk EBKM-el, akkor így néz ki: 1.0694^5(a kalap a hatványozás jele)=1,39888. Ez nagyjából ugyanannyi, az elhanyagolható különbség oka 2014 február 29-edike, hiszen az EBKM-et 365-ös évek alapján számolják, az ügyfél ennek megfelelően 1,4-et kap, csak a futamidő nagyobb 1 nappal, mint 5*365.
2. Másik eset, ha egy évnél rövidebb a lekötés. Ebben az esetben pl. ha 1 hónapos lekötésre 2,5% az éves kamat, akkor ha ezt valaki 1 évig folyamatosan újra köti, akkor éves szinten valamennyivel többet fog kapni, hiszen havonta tőkésedik a kamat. Így, most nem fogom végig számolni, ha jól emlékszek 2.53 az EBKM.
A te esetedben természetesen neked van igazad, ez nem egy évente tőkésedő betét, hanem sűrűbben számol kamatos kamattal. Hogy mennyire sűrűn? Fura, mert havi újra lekötésekkel is kevesebb jön ki, hetivel már több. Milyen bank ez milyen betéttel?
"A "kamat" és az emkm közötti különbség: a kamatot 12 hónapra vetítik ki (12*30 napra) az ebkm pedig a teljes évre, 365 napra mutatja a kamatot. "
Számoljál! 30*12=360. 365/360*6=6.08333. Akkor ennyi lenne az EBKM, 6.08333. Nem pedig 6,26. De most hogy mondod, rájöttem a dolog nyitjára. Neked is igazad van, meg nekem is. Itt kérem szépen arról van szó, hogy 30 naponta van kamatos kamat, és 360 nap a futamidő. Vagyis a hozam összesen 1.005^12-1=6,1677812%. Ez 365 napra vetítve 6.25344%, gondolom felfelé kerekítettek.
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!