Elárverezés útján házért licitálásról várnék tapasztalatokat, javaslatot, hogyan lehet erre felkészülni, hogy zajlik az elárverezés. Stb?
Családi házat, tehát ingatlan. A bíróság egyik termében lesz, tehát gondolom, személyesen zajlik a licitálás, és az ítéletvégrehajtásnál szerepel egy bank neve, címe. (Feltételezem, hogy nem tudták fizetni a törlesztőrészletet, emiatt az árverezés.)
A csatolt ingatlanértékelést a bíróságnak küldték, tehát akkor ki árverez: a bank vagy a bíróság?
Minden infó érdekelne, vagy oldalak, ahol erről részletesen tájékozódni lehet, mert ha egy másik alkalommal majd más árverez családi házat, lehet, hogy ott is licitálnánk. (Persze attól függ, mert a célunk, hogy családi házunk legyen, ahol szeretnénk lakni.)
Előre is köszönöm!
Foglalóról is szó van - ezt be kell fizetni, hogy licitálhassunk, és utána visszakapjuk?
Milyen más költségekkel jár még?
Családi házat, tehát ingatlan. A bíróság egyik termében lesz, tehát gondolom, személyesen zajlik a licitálás, és az ítéletvégrehajtásnál szerepel egy bank neve, címe. (Feltételezem, hogy nem tudták fizetni a törlesztőrészletet, emiatt az árverezés.)
A csatolt ingatlanértékelést a bíróságnak küldték, és a képviselők ügyvédek. Tehát akkor ki árverez: a bank vagy a bíróság?
Minden infó érdekelne, vagy oldalak, ahol erről részletesen tájékozódni lehet, mert ha egy másik alkalommal majd más árverez családi házat, lehet, hogy ott is licitálnánk. (Persze attól függ, mert a célunk, hogy családi házunk legyen, ahol szeretnénk lakni.)
Előre is köszönöm!
Foglalóról is szó van - ezt be kell fizetni, hogy licitálhassunk, és utána visszakapjuk?
Milyen más költségekkel jár még?
Sajnos ez még mindig kevés. Attól, hogy banknak tartozik, még nem biztos, hogy a bank árverez. Bíró szintén nem árverez, legfeljebb bírósági végrehajtó. Ez vidéken van valahol? (Budapesten van külön árverési terem.)
Honnan értesültél az árverésről? Ha földhivatalban, bíróságon, önkormányzatnál van kifüggesztve az árverési hirdetmény, azon ennél lényegesen több adat van. Ha az "Árverési Hírek" című újságból, akkor az biztos, hogy végrehajtói árverés. Egyébként ezt az újságot ajánlom figyelmedbe, ha árverésekről szeretnél tudni, ebben ugyanis az összes bírósági és apeh végrehajtás során tartott árverés benne van, országos szinten.
A személyes árverést megelőzheti internetes árverés is. Lakóingatlannál magasabb a legalacsonyabb érvényes ajánlat, mint ha mondjuk nyaraló lenne. De még mindig sötétben tapogatózom, írj több részletet!
Köszönöm válaszodat és az újságajánlatot. Ez külföldön van, és jobban tudom lefordítani magamnak, ha előbb a magyarról tájékozódok, ezért kérdezem. A célunk, hogy családi házunk legyen abban a városban, ahol szeretnénk lakni, és ezen az úton is érdekel.
A csatolt ingatlanértékelésen benne van a legalacsonyabb összeg, amitől indul a licit, ez tiszta, hogy van egy minimális összeg.
Az árverést az interneten oldastam a bíróság oldalán. Nem írják, hogy előtte netes árverés is lesz, hanem csak az időpontot a bírósági teremben. Tehát akkor csak ez lesz, és nem lesz netes, ugye?
Több adat is van természetesen az ingatlanértékelésen és a netes oldalon is az épületről, de milyen részletek érdekelnek még? Szerepel az ingatlan saccolt értéke, és a minimális licitálási összeg, foglaló összege, az ingatlan címe, fekvése, nagysága, alaprajza, fényképek, aktaszám, egy rövid és egy hosszú értékelés a ingatlanról.
A személyesen zajló licitálásról érdekelnének tapasztalatok, javaslatok, hogyan lehet erre felkészülni, hogyan zajlik az egész...stb?
Minden infó érdekelne, vagy oldalak, ahol erről részletesen tájékozódni lehet!
Külföldön? Ohh. Belföldről vannak tapasztalataim, de külföldről inkább nem nyilatkoznék, sajnos gőzöm sincs. :P
Amúgy kis hazánkban, bírósági ügyben úgy zajlik a személyes árverés, hogy a becsérték 10 %-át kell letenni előlegként, amit az árverés után visszakapsz, ha nem te nyered a licitet. Lehet előre is utalni, akkor visszautalják, ha készpénzben fizeted, akkor rögtön a kezedbe kapod. Ha te nyersz, beszámítják a vételárba, de ha nem fizeted ki a vételárat határidőre, akkor elbukod.
A legalacsonyabb érvényes vételár a becsérték 70 %-a ha lakóingatlanról van szó, 50 %-a ha nyaraló, műhely, gazdasági épület stb. Haszonélvezeti jog, szolgalom az árverést követően is rajta marad az ingatlanon. A tulajdonjogodat csak akkor jegyzik be, ha az árverés jogerőssé vált, ez kb. 2 hónap, ha nincs semmi gikszer. Ha van, akkor több év is lehet, végső esetben meg is semmisíthetik az árverést.
Jó magyar sajátosság, hogy az árverésen részt vevők előre megegyeznek, ki viszi az ingatlant a legalacsonyabb áron, viszont az perkál egy kis pénzt a többieknek, hogy ne licitáljanak. Ennek próbálták némileg elejét venni az internetes árverés bevezetésével. Persze ha "jó" az ingatlan, akkor ez nem működik, és komoly licitálás folyik.
Sok tanácsot igazából nem tudok adni, mert ahogy idehaza is van némi kockázata az árverésen való tulajdonszerzésnek, bizonyára külföldön is akad. Ha sok pénzt fektetnél a dologba, talán érdemes lenne autentikusabb forrásból tájékozódni, mire figyelj.
Sok szerencsét!
Köszönöm, így kezdetnek nagyon sok hasznos infó! Valószínűleg van hasonlóság az EU miatt, itt is utána kell pontosan néznünk.
Elég nagy rizikónak tűnik a haszonélvezet, mert mi van, ha a házaspár egyik tagja haszonélvező, akkor ott lakhat?
(Ráadásul dr. van az egyikük neve előtt, mi van, ha valami "taktikázás" van benne?)
Megkérdezhetem, hogy a szolgalom mit jelent? És ha esetleg tudod: a foglalót is visszakapja, ugyanúgy, mint az előleget, ha aki nem nyeri meg a licitet?
(Mert itt foglalónak van írva.)
Magyarországon a foglaló és az árverési előleg két teljesen különböző dolog. Ez előbbi adásvétel esetén a vételi szándék megerősítését szolgálja, ha elállsz a vételtől, elbukod, ha az eladó áll el, kétszeresen kell visszafizesse. Az utóbbi árverésnél a részvétel feltétele, ezt is elbukod persze, ha aztán nem fizeted ki a vételárat, de garanciát neked nem jelent semmire. Ha fordítasz egy jogi szöveget, ahhoz ismerni kell az adott ország jogszabályait, hogy tudd, náluk az mit is jelent éppen.
Ha lakottan árvereznek egy ingatlant, itthon azt bele kell írni az árverési hirdetménybe. Így persze a becsérték is alacsonyabb. Társtulajdnonos, haszonélvező továbbra is benn lakhat, illetve az ő jogukon bárki más is.
A szolgalom és a közérdekű használati jog (ami fönnmarad az ingatlanon) arra vonatkozik, hogy ha mondjuk van egy villanypózna a kertben, vagy valami létesítmény csak az ingatlanodon keresztül közelíthető meg, vagy bármi efféle, akkor az illetékesek odamehetnek. Ha ilyen jogosultsága van valakinek, azt is jelezni kell a hirdetményen.
Köszönöm ismét!
Közben ugyanitt más árverezési hirdetményekbe is beleolvasgattam, és itt is fel van írva egy helyen a szolgalom (autó parkolhat az udvaron), és egy helyen az ott társlakó is, tehát feltételezem, hogy itt is fel kell írni ezeket.
Ha a házon tartozás, ki nem fizetett közüzemi..stb díj van, ezt is fel kell írni?
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!