Mit jelent a TB jogviszony?

Figyelt kérdés
Az csak akkor számít ha bejelentett munkahelyem van vagy akkor is TB jogviszonyom van ha saját magamnak fizettem?

tegnapelőtt 23:35
 1/7 anonim ***** válasza:
Mindkét esetben. De csokhoz meg ezekhez őszintén nem tudom mi számít.
tegnapelőtt 23:42
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/7 A kérdező kommentje:
Munkáshitelhez kellene. Kell a 3 hónapos munkaviszony is ? Elég 3 hónap vagy 6 kell?
tegnapelőtt 23:54
 3/7 anonim ***** válasza:
92%
Hát munkáshitelt munkajogviszony nélkül ziher hogy nem fogsz kapni.
tegnap 00:00
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/7 anonim ***** válasza:
Na, ez attol fugg mit fizet maganak. Az a havi 9000 koruli osszeg nem a TB, hanem az egeszsegbiztositas. Ebbol csak ellatast kap amikor a beteg. A TB sokkal bovebb ennel, pl tappenz mint penzbeli ellatas, hogy a legegyszerubbet vegyuk. Tudtommal lehet teljes TB-t is fizetni, de az egyeni megallapodas alapjan megy, kulon kell intezni.
tegnap 00:40
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/7 anonim ***** válasza:

Magadnak fizetsz TB-t...


Ha az egészségügyi szolgáltatási járulékra gondolsz (havi 11.800 forint), az nem "TB", hanem egy olyan járulék, aminek a fizetése által ingyenes egészségügyi ellátásra jogosult leszel. De csak arra. Ez nem "jogviszony".


A biztosítási jogviszonyt a Tb. törvény szabályozza.

Nagyon lesarkítva akkor vagy biztosítási jogviszonyban, ha rendelkezel valamilyen jövedelemmel, és ebből a munkáltató/kifizető levonja a kötelező közterhet (adó, járulék), vagy saját magad vállalkozási mivoltodra tekintettel az adókat, járulékokat az állam felé megfizeted (saját magad fizeted meg az állam felé, nem munkáltató vonja le). Biztosított vagy akkor is, ha táppénzes állományban vagy, illetve ha a biztosítási jogviszonyodból CSED-en, GYED-en, vagy GYES-en vagy.

A biztosítottak – ha törvény eltérően nem rendelkezik – a társadalombiztosítás valamennyi ellátására jogosultságot szerezhetnek (táppénz, CSED, GYED stb.).


A biztosítottak körét a TB törvény 6. §-a sorolja fel.

Tipikus biztosítási jogviszony a munkaviszony...

Viszont ha például a munkaviszony alatt igazolatlan távollét miatt nem kapsz arra az időre bérezést, az alatt az idő alatt szünetel a biztosításod és fizetned kell magad után azt a bizonyos egészségügyi szolgáltatási járulékot. Ez az időszak nem lesz szolgálati idő a nyugellátáshoz sem. Nem kaptál rá bért, így nem is volt utána járuléklevonás -> nem biztosítási időszak.


"Tudtommal lehet teljes TB-t is fizetni, de az egyeni megallapodas alapjan megy, kulon kell intezni."

Ilyenről nem tudok.

Nyugdíjhoz szolgálati időt lehet vásárolni, amihez külön megállapodást kell kötni a nyugdíjbiztosító szervvel. Ez csak nyugellátáshoz kötődik, más ellátásra nem jogosít.

tegnap 06:23
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/7 anonim ***** válasza:
85%

Munkáshitel.

Benne van a nevében is hogy munka, tehát munkaviszonyban kéne lenni ahhoz hogy jogosult legyél. És sem próbaidőre sem pedig határozott munkaviszonyra nem szoktak semmilyen hitelt adni, így munkáshitelt sem.

tegnap 07:24
Hasznos számodra ez a válasz?
 7/7 anonim ***** válasza:

#6!


Ez nem teljesen igaz.


A törvény taxatíve felsorolja, hogy milyen biztosítási jogviszonyok számítanak a munkáshitel szempontjából megfelelőnek. Például a szövetkezet tagja - akár megbízási jogviszonyban teszi, akár munkaviszonyban - ha egyébként személyesen közreműködik a szövetkezet tevékenységében, biztosítási jogviszonynak számít. És még sorolhatnám.


Nem beszélve az egyéni vállalkozásokról, vagy a társas vállalkozókról.


Ha a kérdező az egészségügyi szolgáltatási járulékra gondol, mint maga után fizetett "TB", akkor az nem biztosítási jogviszony. Mégcsak nem is TB, amit fizet. Az emberek rosszul használják ezt a fogalmat.

ma 05:25
Hasznos számodra ez a válasz?

Kapcsolódó kérdések:




Minden jog fenntartva © 2025, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!