Miért vettek fel az emberek svájci frank alapú devizahiteleket a 2000-es években?
Elég jelentős volt az eltérés a forint alapú, svájci frank, yen és egyéb hitelek terén.
Én is éltem a lehetőséggel autóvásárláshoz. A baj alapvetően nem ezzel volt, hanem legtöbbünknek nincs gyakorlata ebben, és nem számoltunk a kockázattal. Saját példám: A nettó fizetésem 130 ezer volt, amikor felvettem a hitelt. Hét év lejárata volt, és a havi törlesztőm 23 ezer. Ezt egyáltalán nem lehet felelőtlen túlvállalásnak venni. És sokan hasonlóan gondolták. Igen ám, de az időszak végére már 37 ezer volt a törlesztőm az árfolyamromlás miatt, és volt egy évem nulla bevétellel.
A bankok csábították is az embereket, mert olyan hitelt kínáltak, amelyben nincs önrész. Besétáltál a bankba üres zsebbel, és jobb ajánlattal kaptál kölcsönt, mint forint alapút, és annál valamennyi önrész is volt. A durva pedig egy (feltételezett) csalás volt. Eszerint a bankok „nem vettek” valójában frankot, ténylegesen csak forint mozgott, de a svájci frankhoz igazították a tartozásodat.
Nyilván alacsonyabb volt a kamata mint a forint alapúnak.
Nekünk is elmondták hogy van árfolyam kockázata de legalább 7-8 éve nem változott.
Ezért választottuk.
1. A forinthitel törlesztőrészlete 10-15%-kal magasabb volt, bár azt lehetett tudni, hogy a futamidő végéig változatlan marad. S bár elhangzott, hogy a frankhitel törlesztője a frank árfolyamváltozásait lekövetheti a futamidő során, a többséget ez nem érdekelte.
2. Frankhitel esetén lazábbak voltak a hitelképességi vizsgálatok, így többen választották. Olyanok is, akik semmilyen hitelt nem engedhettek volna meg maguknak.
3. A kapzsiság volt a legfőbb ok. Számos-számtalan ember azzal a szlogennel vette fel a frankhitelt, hogy "ez még a bolondnak is megéri". Így hát nem egymilliós használtautót vettek, hanem szalonból négy-ötmilliósat, frankhitelre. Vehettek volna kislakást, kisházat, de mivel " a bolondnak is megéri", így hát háromszobás, jó fekvésű, drága lakást vettek. Meg kisebb kastélyt a kertvárosi részeken.
Aztán, amikor vitt mindent a bank meg a végrehajtó, akkor mindenki hibás volt, a bank, a kormány, a végrehajtó, csak egyedül az nem, aki aláírta a hitelszerződést...
Akik meg a forinthitelt választották, azok ma is boldogan élnek, a törlesztőjük nem változott, a hitelüket rég visszafizették, s bebizonyosodott, hogy ők döntöttek jól.
Én vettem fel 5milliót
Forint meg frank alapú opciók voltak
Futamidő ugyanaz volt, ugyanaz a bank
Forint alapú havi törlesztője 93000 forint volt
Frank alapú havi kezdő törlesztő 44000 forint, a legmagasabb havi pedig 78000 forint volt.
Most van egy tehermentes lakásom egy vidéki városban
Szerintem, jobban jártam a frank alapú verzióval
Jóval alacsonyabb volt a kamat, mint forintban. Nekem is volt, csak én számoltam az árfolyamkockázattal. Mondjuk a 150-es frank idején max olyan 190-200-ra számítottam, nem 230-ra, de még akkor is csak a fizum 32%-a volt a törlesztő.
Sokan viszont úgy vették fel, hogy már induláskor a fizetés 35%-át fizették, aztán utána csak néztek, mikor duplája lett a törlesztő.
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2025, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!