Kezdőoldal » Üzlet és pénzügyek » Banki ügyek, kamat, hitel » Hol tudnék legegyszerűbben...

Hol tudnék legegyszerűbben részvényt venni? Vagy legegyszerűbben befektetni?

Figyelt kérdés

Illetve az után kell adózni, ha igen mennyit?

Totál nem értek a pénzügyekhez, de hallom, hogy mindig vannak olyan cégek, ami stabilak (amerikai fegyvercégek Lockheed Martin pl vagy Richter/Mol itthon) és nem akarok minden pénzem államkötvénybe betenni (mert csak ehhez értek vagyis ez a legegyszerűbb megtakarítás).


Gondolkoztam még aranyon de ahhoz is érteni kell, hogy épp mennyit ér és félek, hogy át is vernek.

Szóval részvényekre lennék kíváncsi, hogy hol a legegyszerűbb vásárolni ahol nincs mindenféle adminisztráció, szerződések meg ilyenek.



szept. 27. 16:54
1 2 3
 11/23 anonim ***** válasza:
31%

"Totál nem értek a pénzügyekhez, de hallom, hogy mindig vannak olyan cégek, ami stabilak (amerikai fegyvercégek Lockheed Martin pl vagy Richter/Mol itthon)"


Ez egyébként a nagy tőzsdei befektető mágnások szakkönyvei szerinti iskolapéldája annak hogy hogy ne fektessünk részvényekbe.

szept. 27. 20:54
Hasznos számodra ez a válasz?
 12/23 A kérdező kommentje:

Nem értem amúgy miért ennyire veszélyesek a részvények. Anno ismerősöm rengeteg részvényt vett az Alföldi Nyomdától és most gazdag, sosem gondolkozott azon, hogy mikor mennyi az árfolyam.

De hogy nagyobb példát mondjak: olyan ismerősöm is van, aki éveken keresztül folyamatosan vette a Mol meg OTP részvényeket és most még gazdagabb, mint volt pedig totál hülye a pénzügyekhez. Csak vette őket és ennyi.

szept. 27. 21:42
 13/23 anonim ***** válasza:
55%
Nem gyanús hogy ha ez ennyire egyszerű lenne, akkor már boldog, boldogtalan gazadag lenne a részvényekből?
szept. 27. 21:48
Hasznos számodra ez a válasz?
 14/23 xswerdy ***** válasza:
41%
akkor vegyél Te is, és gazdag leszel. Szerintem minden banknál tudsz simán a netbankban venni részvényt, legalábbis a magyar tőzsdei részvényeket. A sima folyószámlán kívül azért kell egy értékpapír számla szerződést kötnöd, szerződés nélkül nem fog menni.
szept. 27. 22:52
Hasznos számodra ez a válasz?
 15/23 krwkco ***** válasza:
32%

#12

"sosem gondolkozott azon, hogy mikor mennyi az árfolyam." "Csak vette őket és ennyi."

Ez egy jó hozzáállás. A 80%-nyi vesztő többsége nem azok közül kerül ki, akik ezt követik, hanem akik adnak-vesznek, spekulálnak. Az idézett elvet követő befektetőknek viszont jó esélyük van, hogy részesednek a termelő gazdaság folyamatos fejlődéséből és nem kiugró, de hosszútávú reálhozamot érnek el.

szept. 28. 07:53
Hasznos számodra ez a válasz?
 16/23 anonim ***** válasza:
0%

15: ja jah, akik 25 éve vették az intelt, majd utána még mindig vették mert ocsok tényleg nincs benne abban a 80%-ban :))))))


felkészül: tesla, nvidia, amd



És akkor még arról nem is beszélünk h ostoba vagy és nem érted mit jelent a pénz idő értéke :))

szept. 28. 13:06
Hasznos számodra ez a válasz?
 17/23 anonim ***** válasza:
60%

12: "Nem értem amúgy miért ennyire veszélyesek a részvények"


Pontosan ezért ennyire veszélyes, mert halvány lila fogalmad sincs arról, hogy hogyan működnek.

szept. 28. 13:07
Hasznos számodra ez a válasz?
 18/23 anonim ***** válasza:

"Nem értem amúgy miért ennyire veszélyesek a részvények."


Mert amíg az állampapír és más tőke garantált befektetések nem tudnak negatívba menni. Vagyis kevesebbet érni, miután megvetted, így legalább a befektetett pénzmennyiséget mindenképp visszakapod, vagy akár ezen felül még kamatot/hozamot is garantáltan fizetnek. A részvények árát ezzel szemben a piac szabadon rángatja, megjósolhatatlan irányokba. A vásárláskori értékhez képest akár azonnal negatívba is mehet. Simán megtörténhet (sőt valószínű, hogy meg is fog történni), hogy megveszed a részvényed és akár már 1 perc múlva kevesebbet ér, mint amennyiért megvetted. Vagyis ahelyett, hogy többet érne, már perceken belül is veszítesz rajta.


Ez viszont nem feltétlenül tartós, ezért csak akkor jelent katasztrófát, ha nagyon rossz pillanatot és részvényt választottál, vagy ha ezt meglátva hirtelen kétségbe esel és ijedtedben ki is veszed a kevesebb pénzed, realizálva az addig mindössze elméleti veszteséget.

Ha elég okos (netán szerencsésen nem törődöm) vagy hozzá, hogy ne ess kétségbe az árfolyam esése miatt, akkor az esés után valamikor emelkedés is jön/jöhet. Ha kivárod és meg is történik, akkor újra pozitívba kerülhetsz. Minél hosszabb távon fektetsz be, annál kevésbé befolyásolják a döntéseidet a rövid távú ármozgások, mert évek, évtizedek alatt úgyis kimozogja magát a piac - jobb esetben. Csak akkor nem, ha pont kifogsz egy olyan céget, aminek egy ponton megtörik az árfolyama és sosem tér vissza fölé.

Nézd meg a Nike árgrafikonját! 5 napos, 1 hónapos távon emelkedésnek tűnik. Még az sem kizárt, hogy most megvenni érdemes és a jövőben akár komoly nyereséget is hozhat - de garancia nincs rá.

De nézd meg ezt a grafikont 5 éves távon! Hol van a mostani 89.44USD árfolyama a 2021 novemberi 177.51USD-től? Nagyjából fele annyit ér most egy Nike részvény, mint néhány éve. Bő egy éve nem járt 120USD felett, március óta 100USD felett sem.

Ha 2021 óta szinte bármikor vettél Nike részvényt, akkor mostanáig jóformán csak bukni tudtál rajta. Főleg, ha az árfolyam alakulását nem is nézve csak betettél, betettél, mert úgyis csak nyerni fogsz rajta.


A kérdés csak az, hogy mennyi idő múlva tér újra vissza a vásárlási áradra, hogy újra pozitívban legyél és hogy te tudod-e nélkülözni a pénzed addig, amíg ez megtörténik.

Sok részvénynél ezek a hullámvölgyek (korrekciók) néhány nap/hónap/év után elmúlnak, aztán újra emelkedik az árfolyam. Ha azt kiülted, utána már újra pozitívban vagy.


De ha találomra, komolyabb mérlegelés és időzítés nélkül veszel részvényeket, akkor könnyen kifoghatod, hogy pont egy sokéves, vagy történelmi csúcson vásárolsz be és aztán lehet, hogy soha nem tér vissza oda az árfolyam, akkor csak bukni tudsz rajta.


Pont ugyanaz a helyzet a részvényekkel is, mint a valutákkal. Ha valaki volt olyan balga, hogy 2022 szeptemberben 420-as árfolyamon vásárolt be Euróból, mert akkor kétségbe esett, hogy még drágább is lehet majd, ezért neki akkor ez jó befektetésnek tűnt, az azóta egy nem realizált veszteségben ül, mert mindenki más szerencséjére eddig nem tért vissza az árfolyam 400 fölé.

Ha azóta szüksége volt a pénzére, akkor csak komoly veszteséggel szállhatott ki a valaha volt legmagasabb árfolyamon megvett Eurójából. Ha nincs rá szüksége, akkor csak vár, hogy mikor tér újra vissza oda az árfolyam.


Egy részvénynél is pont ugyanígy működnek a dolgok. Bármikor előfordulhat, hogyha egy történelmi csúcson bevásárolsz belőle, akkor bármikor megfordulhat a trend és akár soha sem, vagy csak nagyon sokára tér vissza arra a szintre, ahol megvetted.


A jövőt senki nem látja előre biztosan. A múltból legfeljebb következtetéseket lehet levonni, de garancia nincs rá, hogy tényleg az elgondolásaid szerint alakulnak a dolgok.

Minél jobban ismered általánosan a tőzsde és konkrétabban egy-egy cég működését, gazdálkodását, eredményeit, termékeit, piacainak működését és egyéb jellemzőit, annál inkább képes lehetsz megítélni, hogy a részvény árfolyamaik alakulása hogyan várható a jövőben. De biztosan ekkor sem tudod majd megmondani, legfeljebb nagyobb eséllyel találod el.


Ha csak annyit tudsz egy részvényről, hogy "ez egy stabil cég", az nem ismeret, hanem vak hit. Elég sok stabilnak hitt cég dőlt már be.


"Anno ismerősöm rengeteg részvényt vett az Alföldi Nyomdától és most gazdag, sosem gondolkozott azon, hogy mikor mennyi az árfolyam."


Ezt hívják szerencsének. Vannak, akiknek bejött, hogy minden pénzüket feltették ruletten a feketére és nyertek. Ettől ez még nem egy alaposan kidolgozott stratégia és abból, hogy nekik bejött, még nem garantálható, hogy neked is ugyanúgy be fog jönni - főleg, ha ugyanazzal a módszerrel, de más terméket választasz, mint ő.


Arra semmi garancia nincs, hogy bármelyik részvény örökké tartani fogja az árfolyamát/növekedését. Ha találomra egy csúcsponton vásárolsz be, ahol még soha nem járt az ár, sosem tudhatod, hogy onnan vajon lesz-e még tovább felfelé, vagy már csak lefelé jön onnan az árfolyam.


Venni olyan részvényt érdemes, aminek a mostani ára alacsonyabb, mint a várható jövőbeli ára lesz majd. Ebből tud nyereséged származni. Ha egy cég szerinted folyamatosan növekszik, eredményes, újabb és újabb üzleti lehetőségek állnak előtte, akkor abba lehet érdemes befektetni, mert várhatóan a folyamatos növekedés és siker képes tartósan növelni a részvények értékét. Nem árt, ha ezt az árfolyam grafikon is igazolja, mert attól, hogy szerinted sikeres egy cég, még nem biztos, hogy a részvények árfolyamán is ez tükröződik.


A vak hit mellett nem árt némi tudás és mérlegelés is.


Egy-egy konkrét cég részvényei helyett/mellett érdemes lehet egyes szektorok, piacok egészét valamilyen módon átlagoló index ETF-eket vásárolni. Ezekkel egyszerre tudsz az egész piac összes részvényét valamilyen módon leképező részvényalapba fektetni. Olyan, mintha mindegyik részvényből vennél valamilyen arányban valamennyit, csak közben nem kerül neked annyival többe az ETF-be fektetni, mint amennyibe kerülne az összes részvényből vásárolnod - meg nem kell őket külön-külön mindet összevásárolgatni, mert az ETF-el egy tranzakcióban tudsz mindenből vásárolni. Így ha az adott piac egyik-másik szereplője nem is teljesít annyira jól, mint a többi, akkor is van rá esély, hogy a többi cég sikere ezt képes lehet kiegyensúlyozni, ezért a pénzed kevésbé veszít az értékéből 1-1 árfolyam változása miatt.

Persze ennek is érdemes utána olvasni és a helyén kezelni, mert a legtöbb nagy indexben általában az adott piac nagy cégei vannak túlsúlyban. Így az egész index értéke érzékenyebb a domináns nagy cégek változásaira, amit a többi kisebb kevésbé tud ellensúlyozni, mint fordítva.


Egyedi részvényekbe akkor érdemesebb befektetni, ha az adott cégben valamiért nagyon hiszel, vagy úgy érzed, hogy nagyon ismered. Általános "vaktában" befektetésre inkább az indexeket lehet érdemesebb használni, mert kevésbé vagy vele kitéve 1-1 cég sikerének vagy kudarcának és a piac egészének növekedése jobban tudja növekedési pályán tartani a profitodat.


Viszont örök növekedés nincsen. A gazdasági, egészségügyi, energia, háborús és egyéb válságok bármilyen tőzsdei befektetést képesek lehetnek megingatni. És még ha az ilyen területeken érdekelt cégekbe fektetsz (járvány idején gyógyszer cégek nőttek, háború idején a hadi ipar, energia válság idején az olaj cégek), ezekre is mérhet csapásokat sok minden. Úgyhogy tuti tippek és garantált siker nincs a tőzsdén.


"kell adózni, ha igen mennyit?"


Több tényezőtől függ, ha rákeresel hogy részvények adózása, mindent megtalálsz róla a neten. Tartós Befektetési Számlán (TBSZ) részben vagy teljesen megúszhatod a magyar adókat, ezért érdemes lehet olyan brókerrel szerződni, akinél lehet TBSZ-t nyitni.


"Totál nem értek a pénzügyekhez"


Érdemes képezni magad! Elég sok szakirodalmat találsz hozzá a neten, akár ingyen is és a tudás mindenképp hasznos, segít elkerülni komoly pofonokat és veszteségeket.

Bevezetésként érdemes a kiszámoló akadémia videóit és blogjával kezdeni, aztán az elemzésközpont és sok más netes tartalom segíthet.


"nem akarok minden pénzem államkötvénybe betenni (mert csak ehhez értek vagyis ez a legegyszerűbb megtakarítás)"


Minden pénzt nem is ajánlott egy helyre tenni. Érdemesebb megosztani, ezzel csökkenteni a kockázatot. Ha minden pénzed egy helyen van, akkor mindet bukhatod, ha azzal az egy hellyel bármi gond van.

Viszont érdemes mindegyik megoldáshoz legalább alapvető fogalmak szintjén érteni, hogy ne ess pofára. Csak attól, hogy nem minden pénzed ugyanott van, még lehet valami nagyon rossz döntés, ha nem kellően átgondolva, megfelelő információk birtokában hozod meg a döntést róla.


"Gondolkoztam még aranyon de ahhoz is érteni kell, hogy épp mennyit ér és félek, hogy át is vernek."


Az arany (részben) ugyanúgy tőzsdén kereskedett termék, mint a részvények is. Hogy épp mennyit ér, azt ugyanúgy árfolyam grafikon mutatja, mint a részvényeknél. Ha tőzsdén vásárolod az aranyat, akkor átverni nem tudnak. Az meg, hogy az árfolyam változásai némileg máshogyan működnek, mint a részvényeké, annyira nem érint, amíg a részvényekhez sem értesz, mert nincs tudásod és viszonyítási alapod.


A fizikai arany egy kicsit más történet, ott jobban kell figyelni, hogy milyen forrásból veszed, milyen tanúsítványokkal és hogy csak befektetési aranytömböket vegyél, ne kész ékszereket, mert azt legfeljebb tört aranyként tudod eladni, ami nagyon távol áll a befektetési aranytömböktől - vagyis nem befektetés, hanem önámítás.


Az arany tömbök előnye, hogy kézzelfoghatóbb és egy háború, vagy egyéb világégés esetén is hozzáférhetőbb, mint az online bankrendszer. Viszont ugyanezek miatt az előnyei miatt elvenni is könnyebben tudják tőled és akkor fújhatod.


Többek közt az arany befektetésekről is elég sok forrást találsz, többek közt akár kezdőknek szóló tanácsokat is, meg olyan összehasonlításokat is, hogy az arany árfolyama mennyivel teljesít jobban/rosszabbul más befektetési formákhoz képest.


"részvényekre lennék kíváncsi, hogy hol a legegyszerűbb vásárolni ahol nincs mindenféle adminisztráció, szerződések meg ilyenek."


A "mindenféle adminisztráció, szerződések meg ilyenek" azok, amik megvédenek a csalásoktól, amik garanciákat jelentenek, hogy milyen céggel, milyen felügyelet és biztosítások, feltételek mellett bízod rájuk a pénzedet. Ezek alapján tudsz reklamálni, vagy akár perelni is, ha a pénzed netán nem kerül kifizetésre.


A fizikai bankok talán körülményesebben intézik ezeket, de cserébe van egy fizikai bankfiók, ahova személyesen bemehetsz reklamálni, tájékoztatást és segítséget kérni, ami különösen akkor nagy segítség lehet, ha nagyon nem értesz a dolgokhoz. Bár szerintem bonyolítják, nehezítik és különösen drágítják is annyira a dolgokat, hogy nem érdemes a magyar bankokkal tőzsdézni.


A fintech cégek alkalmazásai lényegesen egyszerűbben, felhasználó barátabb módon intézik a dolgokat, mint a nagy bankok. Így kevésbé szembesülsz a szerződésekkel (ugyanúgy vannak, de megteheted, hogy nem olvasod át őket), egyszerűsítik az adminisztrációt és mivel nem kell egy rakás bankfiókot fenntartaniuk, jóval olcsóbbak is.

Ma már a Revoluttal is lehet részvényeket venni, de ott a Trading 212, eToro és egy csomó másik kifejezetten bróker cég is.

Ha a TBSZ adómentességi lehetőségével is élni akarsz, akkor érdemesebb a Lightyear vagy az Interactive Brokers-t választani. A nagy magyar bankok mellett úgy tudom, csak náluk elérhető TBSZ.

szept. 28. 15:08
Hasznos számodra ez a válasz?
 19/23 anonim ***** válasza:
41%

Előző minden tisztelet hogy leírtad ezt a litániát.


De a kérdező kérdése erről szólt, hogy nem ért hozzá nem is akar érteni vagy tanulni, csak pár egyszerű kattintással megvenni a részvényt amit ő jónak gondol, aztán x év múlva fellapátolni belőle a milliárdokat.

szept. 28. 15:44
Hasznos számodra ez a válasz?
 20/23 anonim ***** válasza:

#19 Teljesen igazad van.


Hát, ha nem olvassa el, akkor így járt...

szept. 28. 16:11
Hasznos számodra ez a válasz?
1 2 3

Kapcsolódó kérdések:




Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!