Lehetséges társasház felújításra hitelfelvétel csak néhány tulajdonos által?
27 lakásos társasházat kellene felújítani, vakolatjavítás, festés... 28 millió Ft-ról szól az ajánlat. A lakástulajdonosok 60 százaléka kitudná fizetni rögtön a rájuk eső részt, 40 százaléka nem, ők hitelt vennének fel.
Lehet olyan finanszírozást összehozni, hogy csak a 40% venne fel hitelt, a saját lakásuk lenne a rájuk eső rész záloga, és bármilyen előre nem látható okból fogva a bank nem kapná meg a pénzét a jövőben, akkor csak a 40% ellen hozhat retorziót (pl. közösköltség emelés), a 60% ellen, akik kifizették még az elején a rájuk eső részt, nem.
Mert a 60%-a a tulajoknak nem hajlandó hitelfelvételben résztvenni mert van elég pénzük az önrész kifizetésére. Viszont szavazással sem akarják a szegényebb 40%-ot arra kényszeríteni erejükön feletti költségre, van köztük akinek a nyugdíja csak 150 ezer Ft és nincs sok megtakarított pénze.
Ha nem lehet, akkor mit javasoltok mi ilyenkor a legkevésbé rossz megoldás?
Úgy lehetséges, hogy aki nem vesz igénybe hitelt, az egy összegben befizeti közös költségkent a raeso összeget.
A hitelt felvevőknek pedig közös költségkent kezelodik a felvett hitel raeso része.
Így abszolút nyomon követhető, ki hogy áll.
1.!
Ez igaz, de a társasház egyetemlegesen vesz fel hitelt.
" hogy csak a 40% venne fel hitelt, a saját lakásuk lenne a rájuk eső rész záloga, "
Ezt csak úgy tudom elképzelni, hogy minden érintett lakó önállóan vesz fel hitelt. Ennél az a gond, nem biztos, hogy mindenki hitelképes.
Az egyetemleges azt jelenti, hogy bármelyik féltől követelhető a teljes hitel visszafizetése. Biztos, hogy jó ötlet?
Talán még mindig az a legjobb megoldás a sok rossz közül, hogy a társasház vesz fel hitelt, a közös költséget pedig annak megfelelően emelik azoknál, akik nem tudtak egy összegben beleugrani a felújításba. Azt nem tudom, hogy ilyen esetben a biztosítékot (jelzálogjog) miként tudják megoldani.
Nehéz ügy...
Első vagyok.
Szóval a Társasház veszi fel a hitelt. Egyetemleges a tartozás természetesen.
De! Akinek van pénze, egy összegben befizeti a közös költség számlajara. Ő ezzel le is tudta a részét.
A többieknek pedig a felvett hitel rájuk eső része (gondolom tulajdoni hányad alapján!) elő lesz írva, mint közös költség!
Így ha elmaradás lesz, akkor természetesen az ő elmaradása lesz.
Az ok, hogy a Társasház egyetemlegesen fizeti a hitelt. De aki elmarad a közös költséggel tartósan és hosszú távon, annak a saját lakására lesz terhelve a tartozás.
Kérdezzetek meg, ha valami nem világos. Mi évekkel ezelőtt csináltuk így a házban. Teljesen jól működött, vissza is fizettük gond nélkül. Fele lakó befizette egyben, másik fele 6 évig emelt közös költséget fizetett.
A társasházi felújítási hitelek nem járnak jelzálog bejegyzéssel. Kifelé a bank felé a társasház a hitelfelvevő, az összes tulajdon arányában várja el a bank, hogy a megfelelő tulajdonosi támogatás meglegyen.
De házon belül lehet így szabályozni, ahogy írod. Eleve a hitel összegét befolyásolja, hogy hányan fizetik ki azonnal. Így a hitelben résztvevőknek emelkedik meg a közös költségük.
Ha valaki nem fizeti a részét, attól a bank vonni fogja a teljes törlesztő részletet a ház számlájáról. Persze a ház be tudja hajtani a nem fizető tulajdonoson a tartozást, de ezzel a háznak kell foglalkoznia.
#7: Most esett csak le, hogy valami még nem világos nekem a magyarázatodban:
"Ha valaki nem fizeti a részét, attól a bank vonni fogja a TELJES törlesztő részletet a ház számlájáról."
Ezt hogy értsem?
A) Attól a hónaptól kezdve a bank a ház számlájáról vonja le az esedékes HAVI törlesztő részletet, vagy
B) mondhatni büntetésként a bank egyszerre leszívja az összes hátralévő törlesztés összegét amivel a delinkvens lakástulajdonos tartozott a késedelem ill. nem fizetés napjáig?
Viszont ha a bank a társasházzal köt hitelszerződést, akkor mi köze ahhoz, hogy melyik lakástulajdonos mikor nem fizeti rendesen a közösköltséget? Hiszen ha valaki 2-3 hónapig nem fizeti rendesen, az ellen a közösképviselő úgyis elindítja a fizetési meghagyást. Tehát a banknak mindig a társasház bankszámlájáról kell, hogy menjen a havi törlesztés, ebből kifolyólag elvileg nem is tudja, hogy mikor melyik tulaj van fizetési hátralékban, legfeljebb csak akkor, ha a háznak nincs elég saját pénze arra, hogy problémamentesen tudjon fizetni hitel törlesztést akkor is ha nem jött be egy-egy hónapban az összes elvárt összeg.
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2025, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!